MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek w tunelu na S3. Zderzenie autobusu z dziećmi z kolumną wojskową. Pożar lasu. Wielkie ćwiczenia służb ratunkowych (FOTO, FILM)

Alina Gierak
Alina Gierak
Wojewódzkie ćwiczenia służb ratowniczych "Tunel 2024" były największą w regionie dolnośląskim symulacją akcji ratowniczych z udziałem różnych jednostek.
Wojewódzkie ćwiczenia służb ratowniczych "Tunel 2024" były największą w regionie dolnośląskim symulacją akcji ratowniczych z udziałem różnych jednostek. OSP Czarny Bór/ Pogotowie Ratunkowe Jelenia Góra/ Dolnośląskie Alarmowo
Zanim kierowcy pojadą dolnośląskim odcinkiem drogi S3, służby ratunkowe ćwiczyli wczoraj (4 czerwca) udzielanie pomocy na tej trasie. To było jedne z największych na Dolnym Śląsku wydarzenie tego typu. W akcji wzięło udział 250 strażaków z całego Dolnego Śląska, 70 osiem pojazdów, samolot gaśniczy i śmigłowiec policyjny. Do tego ponad siedemdziesięciu policjantów i ratowników medycznych. Uczestnicy ćwiczeń przez kilka godzin brali udział w czterech oddzielnych epizodach. Wszystko po to, aby w razie prawdziwej tragedii służby nie były niczym zaskoczone. Zobaczcie filmy i zdjęcia z ćwiczeń "Tunel 2024".

Ćwiczenia "Tunel 2024" na drodze S3

To była jedna z ostatnich okazji, aby przed otwarciem trasy, służby ratunkowe poznały nowy obiekt bez wprowadzania utrudnień dla kierowców. Na odcinku drogi S3, między Bolkowem a Kamienną Górą, którego budowa dobiega końca, powstały dwa tunele, w tym jeden z najdłuższych w Polsce.

Strażacy, policjanci, ratownicy medyczni, służby kryzysowe ćwiczyli wczoraj (4 czerwca) cztery scenariusze wypadków.

  • Pożar lasu. Strażacy walczyli z pożarem lasu na wysokości miejscowości Stare Bogaczowice, stosując różnorodne techniki gaśnicze i wykorzystując dostępne środki przeciwpożarowe, w tym samoloty gaśnicze Dromader. W akcji uczestniczyła Kompania Gaśnicza „Jelenia Góra” oraz inne jednostki JOP.
  • Wypadek komunikacyjny. Symulacja wypadku autobusu z wycieczką szkolną oraz kolumny pojazdów wojskowych przewożącej materiał niebezpieczny wewnątrz tunelu TS-26 na drodze ekspresowej S-3, w którym uczestniczyły 23 osoby ranne, w tym kilka ciężko. Uwolnienie toksycznego środka bojowego (chloropikryny) dodatkowo skomplikowało akcję ratowniczą.
  • Uwięziony nieprzytomny paralotniarz: Uwięzionego na koronie drzew paralotniarza podejmowała Specjalistyczna Grupa Wysokościowa transportowana śmigłowcem Bell, który kilkukrotnie lądował przy tunelu i transportował ratowników na miejsce zdarzenia.
  • Wypadek pojazdu ciężarowego Doszło do kolizji pojazdu ciężarowego z pojazdami stojącymi w korku przed tunelem TS-26. W akcji ratowniczej brała udział Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „Wrocław 4”.

Celem głównym tych działań było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków wojewódzkiego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, a także likwidacja awarii i zagrożeń na drogach ekspresowych oraz w tunelach - wyjaśnia KW PSP we Wrocławiu.

Obejrzycie film z ćwiczeń "Tunel 2024"

W ćwiczeniach wzięli udział strażacy m.in. z powiatów świdnickiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i legnickiego i kamiennogórskiego. Przyjechały również jednostki z Wrocławia. Udział brali także druhowie z ochotniczych straży pożarnych. Zaangażowane zostały specjalistyczne jednostki ratownictwa wysokościowego, technicznego i chemicznego. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło ponad 250 strażaków, którzy na miejsce przyjechali w prawie 80 pojazdach. Oprócz strażaków w ćwiczeniach uczestniczyli policjanci, strażnicy leśni, wojsko, pogotowie ratunkowe.

Kiedy otwarcie drogi S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry?

Budowa dolnośląskiej części drogi S3 to obecnie największa inwestycja w regionie. Została podzielona została na dwa zadania

  • odcinek z Bolkowa do Kamiennej Góry
  • odcinek z Kamiennej Góry do granicy państwa

Odcinek Kamienna Góra- granica państwa jest już gotowy i obecnie pełni głównie rolę obwodnicy Kamiennej Góry,
Część z Bolkowa do Kamiennej Góry jest na ukończeniu. Zaawansowanie prac wynosi już 95,10 procent.
Przewidywany czas ukończenia robót to lipiec 2024. Jest więc szansa, że w wakacje pojedziemy nad morze już nową trasą.

O budowie drogi S3 na Dolnym Ślasku czytaj TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypadek w tunelu na S3. Zderzenie autobusu z dziećmi z kolumną wojskową. Pożar lasu. Wielkie ćwiczenia służb ratunkowych (FOTO, FILM) - Jelenia Góra Nasze Miasto

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto