MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Grodztwo na Dolnym Śląsku do zabezpieczenia. Malownicze renesansowe ruiny już nie będą niszczały. Jak wyglądały kiedyś? - zdjęcia

OPRAC.:
Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Malownicze ruiny zamku Grodztwo w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku staną się atrakcją turystyczną. Rozpoczęto zabezpieczanie renesansowych murów gmachu, który spłonął w latach 60. XX w. Wciąż został ślad dawnego piękna - zobaczcie jak obiekt ten wyglądał kiedyś i pozostałości jego dawnej świetności na zdjęciach współczesnych.

Spis treści

Zamek Grodztwo do zabezpieczenia - jest decyzja w sprawie ruin

Rozpoczął się pierwszy etap zabezpieczenia ruin zamku Grodztwo w Kamiennej Górze. Miasto Kamienna Góra, które jest gospodarzem tego zrujnowanego obiektu, zleciło przygotowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwolenia na budowę, które mają zatrzymać degradację zabytku. Wykonawca projektu rozpoczął prace od oczyszczenia terenu z krzewów i samosiejek. Odsłoni to obiekt i umożliwi dokładne oględziny pozostałości zamku.

- W przyszłości zabezpieczymy zachowane mury i odgruzujemy teren, aby umożliwić bezpieczne odwiedzanie tego miejsca – zapowiedział burmistrz Janusz Chodasewicz.

Na przygotowanie dokumentacji technicznej miasto Kamienna Góra pozyskało 150 tys. zł z rządowego programu „Polski Ład”. Po jej przygotowaniu samorząd będzie starał się o kolejne dotacje na prace budowlane przy zabytku.

Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze - renesansowe mury z historią

Renesansowa rezydencja rycerska Kreppelhof (Grodztwo) została zbudowana w II poł. XVI w. Jej pierwszym właścicielem był Hans Schaffgotsch I – kanclerz księstwa świdnicko-jaworskiego. Obiekt powstał na planie czworoboku. Miał wewnętrzny dziedziniec z krużgankami i wieżę. Nosił cechy budowli obronnej, które podkreślał mur z flankami i bastejami oraz fosa.

  • Pałac stanął w miejscu dawnych średniowiecznych zabudowań. Według legendarnych przekazów właścicielami dawnego zamku byli członkowie zakonu templariuszy.
  • Po wojnie trzydziestoletniej (1618–1648) pałac kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Był w rękach znanych śląskich rodów: Schindlów, von Dyhrnów, Promnitzów, Stolbergów-Wernigerode. \
  • W 1872 r. właściciel pałacu hr. Eberhard Stolberg-Wernigerode, prezydent Śląska, dokonał pierwszej znaczącej przebudowy.
  • Pałac spłonął w 1964 r.

Zachowało się kilka bogato zdobionych portali, obramień okiennych oraz fragment dekorowanej płaskorzeźbami bramy wjazdowej. Kamienne elementy elewacji, m.in. piaskowcowe kartusze herbowe, można obejrzeć w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Wokół zamku pozostały fragmenty założenia parkowego.

Zamek Grodztwo wczoraj i dziś na zdjęciach i starych widokówkach

Zamek Grodztwo na Dolnym Śląsku do zabezpieczenia. Malownicz...

Malownicze ruiny zamku znajdziecie w Kamiennej Górze

Tak ruiny Zamku Grodztwo wyglądają obecnie - film

Źródło: Miasto Kamienna Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek Grodztwo na Dolnym Śląsku do zabezpieczenia. Malownicze renesansowe ruiny już nie będą niszczały. Jak wyglądały kiedyś? - zdjęcia - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto