Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tytuły dla ,,Zasłużonych dla miasta Świdnica" wręczone! (ZDJĘCIA)

Katarzyna Zelek
Kolejne trzy osoby zostały wyróżnione. „Zasłużeni dla Miasta Świdnicy” takim mianem zostali odznaczeni Bogdan Zdrojewski, Mieczysław Łuszczyński i Władysław Brodowski. Wręczenia dokonali podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski.

Bogdan Wiesław Zdrojewski – organizator kontrrewolucyjnej nielegalnej organizacji pn. „Szturmówka”, działającej w Świdnicy w latach 1951-1952, w ramach której „usiłował przemocą zmienić ustrój PRL”. W dniu 9 stycznia 1953 roku został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu na karę 15 lat więzienia, utratę praw publicznych na okres 5 lat i konfiskatę całego mienia na rzecz Skarbu Państwa. W okresie od 2 lipca 1953 roku do 1 września 1955 roku przebywał w Centralnym Więzieniu w Rawiczu. W dniu 1 lipca 1961 roku został zwolniony warunkowo z odbycia reszty kary. Od 1998 roku jest prezesem Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Uczestnik wielu spotkań z młodzieżą świdnickich szkół oraz opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.
Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Krzyża Niepodległości.

Mieczysław Łuszczyński – mieszkaniec Świdnicy od 1950 roku. W latach 50-tych działał w podziemiu w Nielegalnej Organizacji Młodzieżowej pn. Polska Organizacja Wyzwoleńcza. W maju 1953 roku został zdekonspirowany i zmuszony do ukrywania się. W roku 1954 zatrzymany przez UB i przewieziony do aresztu, gdzie przebywał 6 miesięcy. Następnie został skazany na 11 lat pozbawienia wolności przez Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu. Przebywał w więzieniach w Rawiczu, Strzelcach Opolskich, Wronkach i w Sztumie. W późniejszym czasie wyrok został sądownie unieważniony na podstawie Ustawy Sejmowej Rzeczypospolitej Polskiej. Więzienie opuścił we wrześniu 1969 roku i podjął pracę w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Miliczu, gdzie był bardzo dobrze oceniany, jednakże po odmowie udziału w niedzielnym czynie społecznym otrzymał 14-dniowe wypowiedzenie. Był pracownikiem Świdnickiej Fabryki Urządzeń Przemysłowych i Fabryki Aparatury Pomiarowej PAFAL. Jest członkiem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Związku Inwalidów Wojennych w Świdnicy oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Oddział Świdnica.

Władysław Brodowski – wychowany w duchu patriotyzmu, już w wieku młodzieńczym działał w organizacji „Strzelec”. Brał czynny udział w obronie Polaków przed atakami ukraińskiej przestępczej organizacji UPA. W roku 1940, tak jak jego brat, wstąpił do 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. Brał udział w wielu akcjach, był ranny, ale powrócił do swojego oddziału, z którym brał udział w Akcji „Burza”. W 1944 roku jego oddział został rozwiązany.
Po wojnie osiedlił się w Świdnicy. W latach 60-tych za swą postawę został przez społeczność swojej dzielnicy dwukrotnie wybrany na radnego miasta Świdnicy. W roku 1989 przystępuje do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, obwód Świdnica poświęcając się spotkaniom z młodzieżą i przekazując jej wartości patriotyzmu lokalnego i krajowego, a także swoje doświadczenie życiowe, co czyni do dzisiaj.
Za swoje zasługi otrzymał stopień porucznika. Był wielokrotnie nagradzany dyplomami, a także odznaczany medalami m. in.: „15-lecia Wyzwolenia Dolnego Śląska”, „Krzyżem AK”, „Akcji Burza”, „Krzyżem Partyzancki”, „Pro Memoria”. Członek „Korpusu Weteranów”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto