Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa biblioteka w Świdnicy. Wiecie, co to jest i po co?

Magdalena Dzwonkowska
Zapraszamy na drugą edycję Żywej Biblioteki, która odbędzie się w Świdnickim Ośrodku Kultury w czwartek, 19 kwietnia. W godzinach od 9.00 do 15.00 odbiorcami wydarzenia będą uczniowie świdnickich szkół średnich, natomiast od godz. 17.00 do 19.00 Żywa Biblioteka będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców Świdnicy i okolic.

W tym roku będzie ona wydarzeniem towarzyszącym 11. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Żywa Biblioteka ma na celu propagowanie postawy tolerancji wobec różnorodności kultury, wzajemnego szacunku i dialogu. Książkami w Żywej Bibliotece są ludzie, reprezentanci różnych grup społecznych, którzy często nie są w społeczeństwie akceptowani lub spotykają się z krzywdzącym, stereotypowym postrzeganiem.

Czytelnik, wypożyczając „Książkę”, wchodzi z nią w dialog, podczas którego ma możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń o niej, a także zmiany nastawienia względem tej osoby. Celem projektu jest zmiana negatywnej postawy wobec inności na taką, która oparta jest na wzajemnym zrozumieniu i szacunku.

Tytuły „Książek”, z którymi będzie można się zapoznać:
· Amazonka
· Sybirak
· Iluzja, czyli praca i pasja w jednym
· Żydówka
· Artysta
· Neofitka – zwolenniczka nie palenia papierosów
· Ukrainka
· Być kobietą, być kobietą…
· Pop
· Przetrwanie w Polsce
· Tolerancja? Ja ogarniam.
· Popadia
· Druga Mama
· Były żołnierz
· Absurdalnie Trzeźwy Abstynent
· Moje życie z Bogiem
· Dwa życia
· Niespełnione Marzenia

Książkami specjalnymi podczas tegorocznej edycji wydarzenia będą Prezydent Miasta Świdnicy – Beata Moskal – Słaniewska oraz jej zastępca – Szymon Chojnowski, którzy z chęcią opowiedzą o swojej pracy, inspiracjach, a także ciekawostkach z życia włodarzy miasta.

Na czym polega Żywa Biblioteka?
Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, uczestnicy Żywej Biblioteki mogą wybierać interesujące ich tytuły. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, natomiast czytanie zastępuje rozmowa w kameralnej atmosferze. Czytelnicy którzy przychodzą do Żywej Biblioteki, rejestrują się, dostają kartę biblioteczną, następnie zapoznają się z katalogiem dostępnych tytułów Żywych Książek i rozpoczynają rozmowę.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto