Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady Materiałów Ogniotrwałych w Jaroszowie i Żarowie na starych zdjęciach

red.
Historia firmy w Jaroszowie rozpoczęła się w 1870 r. wraz z uruchomieniem “Kopalni Glin Ogniotrwałych w Jaroszowie”, działających na bazie nowo odkrytych, bogatych złóż glin ogniotrwałych. Tuż po II wojnie światowej, w 1945 r. zakład stał się własnością polskich władz i od tamtej pory nosił nazwę Jaroszowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych.

W 1995 r. zakład został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a w 1998 r. sprywatyzowany pod nazwą JARO S.A

Początki firmy z Żarowa sięgają połowy XIX wieku, kiedy to w rejonie Żarowa odkryto złoża glin ogniotrwałych. Dało to początek pierwszej fabryce cegieł szamotowych, która została otwarta w 1850 roku i przyjęła nazwę "Żarowska Fabryka Szamotowa K. Kulmiz". W produkcji wykorzystywano miejscowe surowce, a dobra jakość wyrobów przyciągała odbiorców zarówno z kraju jak i zagranicy.
W ciągu długiej historii kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Między innymi należała do koncernu "Didier Werke AG" stanowiąc jedną z czołowych fabryk w branży materiałów ogniotrwałych na ziemiach polskich.
W 2003 roku sprywatyzowana firma zmieniła nazwę na Polska Ceramika Ogniotrwała "Żarów" S.A

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto