Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa kwalifikacja wojskowa 2024: Armia wzywa 17 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska

Monika Fajge
Ruszyła kwalifikacja wojskowa na Dolnym Śląsku. Wiadomo, kogo szuka armia, zobaczcie na kolejnych slajdach
Ruszyła kwalifikacja wojskowa na Dolnym Śląsku. Wiadomo, kogo szuka armia, zobaczcie na kolejnych slajdach Polska Press Piotr Król
Kwalifikacja wojskowa 2024 gromadzi mieszkańców Dolnego Śląska. Około 17 tysięcy osób, w tym nie tylko 19-latkowie, otrzyma wezwanie do wojska. Armia polska poszukuje szczególnie kierowców z prawem jazdy kat. C i D. Kto jeszcze znajduje się na liście poszukiwanych przez wojsko profesji?

Spis treści

Armia wzywa mieszkańców Dolnego Śląska na kwalifikację wojskową

W 2024 roku, powiatowe komisje lekarskie województwa dolnośląskiego wezwą około 17 tys. osób na kwalifikację wojskową. Wezwania zostaną doręczone na co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa. To obowiązek każdego z wezwanych! Wojsko ma na oku konkretnych przedstawicieli zawodów, na które jest obecnie największe zapotrzebowanie.

Kwalifikacja wojskowa 2024 - kto dostanie wezwanie?

Na liście osób, które otrzymają wezwanie na kwalifikację wojskową w 2024 roku, znajdują się 19-latkowie (mężczyźni urodzeni w 2005 r.) oraz mężczyźni urodzeni w latach 2000–2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wezwane zostaną również osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej i/lub okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.

Kobiety i mężczyźni z konkretnymi kwalifikacjami na celowniku wojska

Kobiety w wieku 19-27 lat (urodzone w latach 1997–2005) posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, również otrzymają wezwanie. Wojsko poszukuje także kobiet kończących studia na kierunkach związanych z medycyną oraz psychologią. Szczególnie poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. C i D. Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, również zostaną wezwane na kwalifikację.

Osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej

Osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, powinny zgłosić się do kwalifikacji wojskowej. To jest ich obowiązek!

Zobacz też

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trwa kwalifikacja wojskowa 2024: Armia wzywa 17 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto