Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica: Tak zmienia się plac św. Małgorzaty (ZDJĘCIA)

Małgorzata Moczulska
Kierowców znów czeka komunikacyjny paraliż. Drogowcy zamknęli główną część placu św. Małgorzaty w Świdnicy. Plac lepiej omijać szerokim łukiem albo uważać na znaki

Od poniedziałku (30.08) w Świdnicy obowiązuje zmieniona organizacja ruchu na pl. św. Małgorzaty. Ma to związek z przebudową placu.

Z ruchu wyłączona została centralna jego część. Kierowcy, piesi i pasażerowie autobusów muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami.

- W ramach prowadzonych prac zmieni się środek placu - nowe skrzyżowania, zatoki, sygnalizacja świetlna, tereny zielone - wymienia Stefan Augustyn z Urzędu Miejskiego w Świdnicy. - Wcześniej wymienione zostaną podziemne instalacje - dodaje.

Niestety plac będzie zamknięty przez kilka najbliższych miesięcy. Główne zmiany w organizacji ruchu dla kierowców to fakt, że muszą poruszać się wokół placu. Wszystkie ulice prowadzące do centrum placu będą jednokierunkowe. Na czterech skrzyżowaniach wiodących do placu, kierowcy będą musieli się podporządkować i ustąpić pierwszeństwa pojazdom na placu.

Miejsca zmieniły również przystanki komunikacji miejskiej oraz prywatnych przewoźników.

Policja prosi by kierowcy zwracali uwagę na znaki. Kiedy ostatnio zmieniono tu organizację ruchu nie było wesoło. Dźwięki klaksonów, pisk opon, kilkanaście stłuczek - takie były efekty jazdy na pamięć.

- Najlepszym wyjściem jest omijać plac szerokim łukiem - mówią policjanci. - A jeśli już ktoś nie może, to niech patrzy na znaki. Kierowców gubi rutyna i jazda na pamięć - dodają.

Plac św. Małgorzaty to najważniejszy węzeł komunikacyjny w Świdnicy. Krzyżują się tu wszystkie drogi wiodące do centrum miasta. To też miejsce, które stanowi punkt przesiadkowy dla korzystających z komunikacji miejskiej i międzymiastowej.

Przebudowa będzie kosztować niemal 10 mln. zł. Połowę tej kwoty dofinansuje Unia Europejska. Dzięki temu zostanie upłynniony ruch w tej części miasta. Przebudowa poprawi bezpieczeństwo pieszych (sygnalizacja świetlna, specjalne wyspy), ruchu pojazdów oraz przepustowości skrzyżowania (nowa jezdnia, sygnalizacja świetlna, wydzielenie dodatkowych pasów ruchu oraz zatok autobusowych).

Zwiększy się również liczba miejsc parkingowych.

Powstaną też nowe tereny rekreacyjne wokół placu, m.in. ławki i fontanna w centralnej jego części. Będzie tu zdecydowanie ładniej i bardzo estetycznie.

Utrudnienia

Remonty na drogach często powodują, że zanim zaczniemy cieszyć się z ich efektów, to najpierw narzekamy. Tak jest na przykład obecnie w wałbrzyskim Śródmieściu, gdzie zamknięto kilka ulic, bo prowadzona jest rewitalizacja tej części miasta. Kierowcy narzekają, bo centrum jest zakorkowane, a dodatkowo zaprakowanie auta graniczy tu z cudem.

Tak było również wcześniej na ulicy Andersa, gdzie przeciągający się o kilka miesięcy remont nie tylko utrudniał życie kierowcom, ale też narażał na straty sklepikarzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto