Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica: Dziś rusza odbudowa wieży ratuszowej

MM
Do Rynku w Świdnicy po ponad 40 latach wróci wieża ratuszowa. Dziś ruszają prace. Miasto na odbudowę wieży otrzymała ponad 7 mln. zł. dofinansowania.

56-metrowa wieża w swojej ponad 700-letniej historii wielokrotnie była burzona i odbudowywana. 5 stycznia 1967 r. podczas źle prowadzonego remontu budowlańcy spowodowali naruszenie konstrukcji budynku i 16 minut po godzinie 15 wieża zawaliła się. Z ruin się już nie podniosła.
Górujący nad centrum budynek starsi wspominają z rozrzewnieniem, twierdząc, że starówka bez prawdziwego ratusza to już nie to. Zwłaszcza, że wieża była wierną repliką tej katedralnej i doskonale wpasowywała się w urokliwe stare miasto. Młodsi natomiast znają budowlę wyłącznie ze zdjęć.
Do nowej wieży będzie można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który będzie miał częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym będzie wykonana z kamienia, a jej elementy będą nawiązywały do obrysu dawnych sukiennic.
Na parterze pawilonu będzie główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na I piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Poziom II to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. To stąd będą ruszały windy, które zawiozą turystów na zamknięty taras widokowy na poziomie VIII. A ten powstanie na poziomie zegara, którego cztery tarcze wykonane zostaną z przydymionego szkła. To wnętrze będzie oświetlone. Dzięki takiemu projektowi taras widokowy będzie dostępny niezależnie od pogody. Do tego miejsca będą funkcjonowały windy, więc obiekt będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych.
Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy. Będzie można się do niego dostać po schodach. Również po schodach będzie można schodzić z wieży, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji (III-VII) oglądać ekspozycje. Jedną z nich będzie historia wieży i prezentacja jej pozostałości m. in. zniszczonego mechanizmu zegara, dzwonów zegarowych, które kiedyś wisiały na wieży ratuszowej, a obecnie są w zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Zgodnie z historycznym pierwowzorem na szczycie wieży będzie kula.
Wieża będzie doskonale widoczna dzięki systemowi iluminacji, przygotowanemu we współpracy z firmą Philips Lighting Polska. Oprócz tradycyjnej iluminacji będzie działał także nowoczesny system rzutników, umieszczonych na tarasie widokowym, dzięki którym będzie można wyświetlać ruchome obrazy podczas imprez, czy też innych uroczystości.
W ramach projektu uruchomione zostanie również nieczynne obecnie przejście pod arkadami przy wejściu do teatru.
Świdnicki projekt uzyskał uzgodnienia i decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto