Spis treści
- Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu
- Wieżyca w XVI wieku góra szubieniczna, współcześnie ulubione miejsce spacerów i randek...
- Początki Wieży na Wieżycy w Dobromierzu i bitwa pod Dobromierzem
- Na Wieżycy w Dobromierzu działała restauracja, gospoda i hotel!
- Wieża widokowa na Wieżycy popadła w ruinę. Na ratunek przyszedł Edward Hałdaś, emeryt i pasjonat
- Jak dotrzeć na Wieżę widokową na Wieżycy w Dobromierzu, wstęp i godziny otwarcia?
- Ulubione wieże widokowe Dolnego Śląska
Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu
Z pewnością jest to jedna z najładniejszych i najbardziej klimatycznych wież na Dolnym Śląsku. Murowana z krętymi schodami w środku, zabytkowa. Robi wrażenie. Wieża widokowa na Wieżycy, czyli górze wyrastającej 395 metrów n.p.m. położona jest wśród drzew, a widoki z jej szczytu zapierają dech. Niemal na wyciągniecie ręki jest Jezioro w Dobromierzu, którego woda przy słonecznej pogodzie mieni się tysiącem refleksów. Znajduje się ono w urokliwym Książańskim Parku Krajobrazowym. Widać panoramę Przedgórza Sudeckiego, czyli wzniesień, które są przedsmakiem przed tym, co czeka turystów jadących z Wrocławia w Karkonosze.

Wieżyca w XVI wieku góra szubieniczna, współcześnie ulubione miejsce spacerów i randek...
Co ciekawe w przeszłości, na górze gdzie stoi Wieża na Wieżycy, dokonywano egzekucji. Wieżyca była górą szubieniczną, gdzie w XVI wieku przyjeżdżał kat z pobliskiej Świdnicy i wykonywał wyroki. Dziś jest to ulubione miejsce spacerów okolicznych mieszkańców, randek zakochanych, którzy chcą ukryć się przed wzrokiem innych i celem wędrówek przyjezdnych turystów. Dzięki rankingowi portalu Wieże Dolnego Śląska już zyskała na zainteresowaniu większej liczby Dolnoślązaków i mieszkańców dalszych zakątków Polski. Uznano ją ulubioną wieżą w regionie.

Początki Wieży na Wieżycy w Dobromierzu i bitwa pod Dobromierzem
Istotną datą w historii tego miejsca jest 1745 rok. Wtedy wojska austriackie chciały odbić z rąk pruskich zajęte tereny. Przywódcy uznali, że góra koła Dobromierza idealnie nada się do obserwacji okolicy. Książę austriacki nie dostrzegając ukrytych w lesie wojsk pruskich, kazał dalszy przemarsz swojej armii. W dużej bitwie pod Dobromierzem polegli Austriacy. 100 lat później postawiono na szczycie Wieżycy pomnik upamiętniający pruskich żołnierzy, którzy przelali tu krew. Idea była taka, aby wyglądał jak wieża widokowa. Budowa trwała aż siedem lat (ze względu na problemy finansowe), nazwę góry z szubienicznej, zmieniono na Wzgórze Zwycięstwa. Miejsce cieszyło się sympatią mieszkańców i gości, dlatego zbudowano tutaj restaurację, gospodę, a nawet hotel!

Na Wieżycy w Dobromierzu działała restauracja, gospoda i hotel!
Ostateczny kształt temu miejscu nadano w latach 1877-1879, przebudowano wieżę wg. projektu prof. Karla Lüdecke z Wrocławia. Nowa wieża miała styl neogotycki, dwa piętra z okrągłym holem i zadaszeniem, które jest tarasem widokowy. zamontowano też tutaj tablice upamiętniające sześć bitew.
Świetność Wieży na Wieżycy przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu obiekt zaczął popadać w ruinę. Ciekawostką jest, że planowano tutaj w 1945 roku duże obchody rocznicy bitwy pod Dobromierzem, w których miał wziąć udział Adolf Hitler, nie doszło do nich, bo Niemcy przegrali II wojnę.

Wieża widokowa na Wieżycy popadła w ruinę. Na ratunek przyszedł Edward Hałdaś, emeryt i pasjonat
Wieża marniała z roku na rok, aż do lat 90. XX wieku. W 1991 roku wieżę kupił miłośnik regionu i historii Dobromierza emeryt Edward Hałdaś, który własnym sumptem rozpoczął remont. Stara się też propagować jej historię. Mimo skromnych środków przywraca temu miejscu dawny blask. Cena za wstęp jest symboliczna, bo to tylko 2 zł, ale warto dać nieco więcej, by pasjonat mógł dbać nadal o wieżę. Pan Edward odwiedza to miejsce niemal codziennie i udostępnia turystom do zwiedzania. Przy dobrej pogodzie można podziwiać stąd przepiękne widoki i z otwartą buzią słuchać opowieści pana Edwarda.

Polecamy posłuchać właściciela Wieży widokowej na Wieżycy, pana Edwarda Hałdasia, który jest miłośnikiem historii regionu i wielkim jej pasjonatem. Własnym sumptem odnawia też wieżę. Ciekawie opowiada również o historii przepięknego Dobromierza. Polecamy materiał video poniżej przygotowany przez dziennikarzy Gazety Wrocławskiej.
Jak dotrzeć na Wieżę widokową na Wieżycy w Dobromierzu, wstęp i godziny otwarcia?
Przy dobrej pogodzie wieża czynna jest codziennie do godziny 17.00. Wstęp kosztuje 2 zł. Aby upewnić się czy kustosz wieży pan Edward na pewno tam jest i udostępnia wieżę, warto zadzwonić pod nr tel. 602784353. Na poniższej mapie zaznaczyliśmy, gdzie znajduje się Wieża na Wieżycy w gminie Dobromierz w powiecie świdnickim, należy kierować się na ulicę Podgórną.

Ulubione wieże widokowe Dolnego Śląska
Odwiedzanie punktów widokowych i wież to fajny pomysł na weekendowe, tanie wycieczki. Zwiedzanie wielu wież widokowych na Dolnym Śląsku jest bezpłatne, albo pobierane są symboliczne opłaty. Widoki przecudne, a cel wędrówek przyjemny i dodatkowo można zadbać o kondycję fizyczną.
Prezentujemy wyniki drugiego plebiscytu na Ulubioną Wieżę Widokową Dolnego Śląska, w którym zwyciężyła Wieża Widokowa na Wieżycy w Dobromierzu.
Top 10 wież widokowych w dolnolnośląskim:
- Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu
- Wieża widokowa na Trójgarbie
- Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
- Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina (najnowsza wieża na Dolnym Śląsku)
- Wieża widokowa na Śnieżniku
- Wieża widokowa Zamku Księcia Henryka
- Wieża widokowa na Borowej
- Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze
- Wieża widokowa na Orlicy
- Wieża widokowa na Jagodnej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?