Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzegom już rozbrzmiewa i żyje folklorem. Festiwal od piątku!

RED.
Przed nami 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fokloru, który odbędzie się w dniach od 10 do 13 sierpnia. Pierwsze zespoły goszczące w tym roku na XXVI MFF są już w Strzegomiu!

Zobacz, jakie zespoły wystąpią przed publicznością.
MEKSYK - FOLK DANCE COMPANY TIERRA MESTIZA
Zespół folkorystyczny Tierra Mestiza został założony w 2000 roku pod przewodnictwem choreografa Caroliny Ordaz Ortiz. Celem grupy jest zapoznanie widzów z kulturą Meksyku. Widowiskowe pokazy, pełne barwnych strojów oraz rytmiczna muzyka połączona z umiejętnościami oraz zręcznością tancerzy przenoszą publiczność we wspaniałą przygodę, pełną meksykańskich tradycji. Układy taneczne, pochodzące z różnych zakątków kraju, nawiązują do religijnych mitów, scen z życia codziennego, miłości oraz tragedii.

CHINY - ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY YANZHOU Z REGIONU YANCHI
Zespół pochodzi z regionu Yanchi, został założony w październiku 2010 roku. Składa się z 39 osób. Każdego roku bierze udział w festiwalach i daje ok. 110 koncertów. Aby grupa mogła przygotować się do swoich pokazów, artyści odwiedzają lokalne wsie w celu poznania tradycji, zwyczajów, obrzędów. Wzbogacają tym samym swoje tańce i muzykę, tworząc wielkie widowiska. Niejednokrotnie prezentacje sceniczne otrzymywały nagrody i wyróżnienia na festiwalach w kraju oraz poza jego granicami.. Prezentacje sceniczne są to barwne widowiska, pełne egzotyki i tajemniczości.

POLSKA - STUDENCKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "KATOWICE"
Powstał w 1969 roku przy Uniwersytecie Śląskim jako pierwszy studencki zespół folklorystyczny w naszym regionie. Nazwa oraz dobór repertuaru świadczą o dużym przywiązaniu do Ziemi Śląskiej. W swoim programie zespół posiada m.in. pieśni i tańce Górnego i Dolnego Śląska, Beskidów Śląskich i Żywieckich, okolic Krosna oraz tańce narodowe Kujawiaka, Oberka, Krakowiaka, Mazura oraz Poloneza. Jednym z założycieli był, nieżyjący już choreograf Józef Zielina, a jego układy są tańczone do dzisiaj. Autorem wielu wspaniałych aranżacji pieśni, jak i tańców był, także już nieżyjący Władysław Byszewski. Zespół prezentował piękno polskiego folkloru m.in. w Argentynie, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Brazylii, Syrii, Tunezji, Portugalii, Francji, Algierii. Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" Uniwersytetu Śląskiego to zespół z pasją i miłością pielęgnujący folklor oraz kulturę i tradycje całej Polski. Trzon Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice" stanowią studenci i absolwenci Uniwersytetu Śląskiego. Oprócz nich do zespołu należą studenci innych śląskich uczelni, dla których taniec i śpiew ludowy jest wielką pasją. Łączy ich wszystkich wspólna miłość do folkloru. Wysokiej ocenie podlega również konkursowy dorobek Zespołu, o czym świadczy odebrany w 2015 roku Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w kategorii kultura.

POLSKA - KAPELA GÓRALSKA "PoPIERONIE"
Kapelę "PoPieronie" od 2009 roku tworzy czwórka młodych, zdolnych ludzi (w 2015 roku dołączyła piąta osoba). Razem tworzą unikalny styl gry, łącząc swoje indywidualne pasje twórcze na gruncie muzyki głęboko zakorzenionej w ich góralskiej obyczajowości. Każdy z nich poznał także muzykę pogranicza kultur: polskiej, słowackiej oraz węgierskiej, których pierwiastki można dostrzec w ich twórczości. W trakcie swojej działalności kwintet "PoPieronie" koncertował na wielu scenach polskich i zagranicznych. Upiększał swą grą i śpiewem masę imprez okolicznościowych oraz festiwali międzynarodowych, szczególnie tych poświęconych muzyce ludowej.

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "KOSTRZANIE"
"Kostrzanie" działają od roku 1975 we wsi Kostrza w Gminie Strzegom. Zespół powstał z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Kostrzy. Jest zespołem wielopokoleniowym, w którym najliczniejsza grupa to młodzież i dzieci. Zespół liczy 70 osób, w tym 6-cio osobowa kapela. Program zespołu to stylizowane suity z regionów: krakowskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, łowickiego, rzeszowskiego, tańce i śpiewy łowickie towarzyszące obchodom Święta Chleba oraz repertuar religijny. Od 1992 r. zespół jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w? Strzegomiu, a od roku 1993 "Kostrzanie" są członkiem Polskiej Sekcji CIOFF. Swój dorobek artystyczny zespół prezentował w Polsce, a także we Włoszech, Niemczech, Macedonii, Bułgarii, Czechach, Francji, Szwecji, Hiszpanii, Grecji.

WĘGRY - ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "BIBORKA"
Zespół kładzie ogromny nacisk na rozwój i rozpowszechnianie sztuki tańca: wzbudzając zainteresowanie tańcem ludowym, niwelując stereotypy w kierunku tego gatunku, podnosząc świadomość odbiorców. Prezentacje sceniczne są niezwykle widowiskowe i pełne ekspresji. Tańce zachwycają dynamiką. Muzyka i brzmienia wokalne połączone z tańcem tworzą widowisko artystyczne, które odbiorcom dostarcze niepowtarzlnych przeżyć. Stowarzyszenie zespołu organizuje kursy folklorystyczne (tańce rumuńskie i tańce mniejszości z Siedmiogrodu). Posiadają 4 klasy taneczne dla osób w wieku od 4 do 50 lat. Występowali między innymi na Węgrzech, w Rumunii, na Słowacji oraz w Austrii. Instrumentarium zespołu to instrumenty smyczkowe. Zespół postrzegany jest jako ambasador kultury ludowej Węgier poza granicami kraju.

TAJLANDIA - LANNA FOLK DANCE GROUP
Zespół gości w Strzegomiu w 40-osobowym składzie. Jak nazwa zespołu mówi, nawiązuje do bogatej tradycji i kultury Lanny, dawnego "Królestwa miliona pól ryżowych", istniejącego od XIII do XVIII wieku. Obecnie tereny północnej Tajlandii. W swoim repertuarze zespół ma tańce, w których odzwierciedlona jest historia, kultura, religia, zwyczaje, tradycje, życie codzienne mieszkańców Lammy. Istotną rolę odgrywają również rekwizyty, wykorzystywane na scenie. Z tańcem współgra bogate instrumentarium: sa-lor (instrument strunowy), sueng (instrument strunowy), phi (odmiana fletu), glong (instrument perkusyjny), ching-chab (talerze perkusyjne). Instrumenty wykonane są głównie z roślin, drewna, kości i sierści zwierząt.

HISZPANIA - ARANTZARTE DANTZA TALDEA
Zespół na MFF w Strzegomiu zaprezentuje się w ponad 30 - osobowym składzie. Na festiwalowej scenie zaprezentują tańce z siedmiu prowincji kraju Basków. Tańce są intensywne i pełne ekspresji. Siła oraz światło są niezwykle istotne w pokazach, ponieważ podkreślają ideę, wartości i emocje. Doskonałym uzupełnieniem prezentacji tanecznych jest muzyka. Grana na żywo dostarcza mnóstwo energii. Instrumentarium zespołu jest niezwykle bogate i charakterystyczne właśnie dla Basków. Grupa prezentuje tańce, w których ogromne znaczenie mają kije i miecze. Tancerze wykazuję się niezwykłą zręcznością używając wspomnianych rekwizytów. Tańce pochodzą z różnych okresów historycznych i w pełni oddają bogatą kulturę i tradycje kraju Basków. Również stroje, w których występują tancerze związane są z kulturą Basków.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto