MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wałbrzyski: Wygraj notebooka! Konkurs trwa

Paweł Gołębiowski
Marta Gerlach-Malczewska, psycholog
Marta Gerlach-Malczewska, psycholog archiwum prywatne
Przypominamy, że 26 października 2010 r. Fundacja Edukacji Europejskiej w Wałbrzychu ogłosiła konkurs pn. "Notebook dla Młodego Przedsiębiorcy" (www.fee.pl). Dzisiaj prezentujemy wywiad z Martą Gerlach-Malczewską, psychologiem, który m.in. pracuje z dziećmi. Treść wywiadu będzie pomocna w opracowaniu najlepszego biznes planu.

Na co dzień pracuje Pani z dziećmi w wieku 3-5 lat w Walimiu i Jugowicach, które oprócz przedszkola, nie mają dostępu do atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Co zwróciło Pani uwagę lub zaniepokoiło podczas pracy z tymi dziećmi?
Niepokojące jest to, że poza oddziałami przedszkolnymi dzieci ze środowisk wiejskich nie mają możliwości rozwoju poprzez udział w zorganizowanych zajęciach. Na wsiach nie ma prężnie działających świetlic, które prowadziłyby zajęcia dla dzieci w wieku 3-5 lat. Rodzice tych dzieci skarżą się, że nie mają czym zainteresować swoich pociech, a dojeżdżanie do większych miast jest uciążliwe. Widoczna jest nisza na tym polu. Osoby, które chciałyby otworzyć działalność gospodarczą skierowaną do dzieci w wieku przedszkolnym powinny skupić się przede wszystkim na zorganizowaniu takich zajęć, które w przedszkolach traktowane są jako zajęcia dodatkowe, nieobowiązkowe: taniec, basen, judo, szachy, balet, języki obce, teatralne, twórczej ekspresji, różnego rodzaju arteterapii itp.

Czy powinno się organizować dzieciom czas wolny po przedszkolu, czy wystarczy oferta wychowania przedszkolnego?
Oczywiście każda forma zajęć która rozwija dziecko jest wskazana. Oferty wychowania przedszkolnego często nie są w stanie zapewnić szerokiej gamy różnorodnych zajęć. Wskazane jest więc, aby rodzice mieli możliwość zapewnienia swoim pociechom dodatkowych atrakcyjnych zajęć (w granicach rozsądku oczywiście)

Która z form spędzania czasu przez dziecko jest uniwersalna, daje najwięcej radości?
W wieku przedszkolnym najważniejsza jest zabawa dziecka. W zabawie dziecko rozwija funkcje poznawcze, a także uczy się ról społecznych, które będzie pełniło w dorosłości. Poznaje świat poprzez doświadczanie czy naśladownictwo. Odgrywa różne role - mamy, taty, sprzedawczyni, kierowcy itp. Niezwykle ważne dla rozwoju są zabawy w grupie dzieci jak i samotne z wykorzystaniem lalek, miśków czy innych piesków. Dlatego właśnie oferta powinna zawsze przyjmować formę zabawową. Myślę, że w ofercie zajęć najbardziej rozwijające są zajęcia artystyczne uwzględniające różne formy: rzeźbę, malarstwo, taniec, dramę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto