Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat: Chcą pomagać chorym psychicznie

Redakcja
W powiecie świdnickim powstanie Powiatowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Pracę rozpoczął zespół odpowiedzialny za stworzenie i koordynowanie takiego programu w latach 2011-2015. Dołączyli do niego lekarze: Hanna Marczyńska, Mariusz Leszczyński i Jan Zieńczuk. Wszystko po to, aby o zdrowie psychiczne dbać już od urodzenia.

Pracami w Zespole kieruje Barbara Świętek z Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa. Został od powołany w związku z nowymi wytycznymi Rady Ministrów, według których samorządy mają obowiązek zająć się ochroną zdrowia psychicznego swoich mieszkańców.

- Każdy z nas może być narażony na wystąpienie problemów zdrowia psychicznego. Istnieje bowiem wiele przyczyn, z powodu których te problemy mogą się pojawić. Może to być np. stresujące wydarzenia życiowe, takie jak śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy. U młodzieży szkolnej są to zaburzenia w odżywianiu, czy brak akceptacji grupy powodujące depresję i ogromny stres. – mówi Barbara Świętek. – To właśnie do takich osób planujemy skierować nasz program.

Do współpracy przy powstawaniu programu włączyło się wiele osób, instytucji i stowarzyszeń, wśród których są: wicestarosta Alicja Synowska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w Świdnicy – Lucyna Olbrycht, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Beata Galewska, przedstawicielki Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Elżbieta Masłowska i Krystyna Pilarczyk, Katarzyna Lesińska ze Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem, Małgorzata Curyl – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Tadeusz Kotlarski – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

- Do prac w zespole włączyli się także Jacek Domejko – dyrektor szpitala „Latawiec” oraz ordynatorzy trzech oddziałów: neurologicznego – Hanna Marczyńska, dziecięcego – Mariusz Leszczyński oraz fizjologii i patologii noworodka – Jan Zieńczuk. – wylicza wicestarosta świdnicki Alicja Synowska.

Wszystko po to, aby objąć opieką mieszkańców naszego powiatu od narodzin. Lekarze jako jedni z pierwszych bowiem mają wiedzę, które dziecko takiej opieki wymaga lub będzie wymagało w przyszłości.

- Zdarzają nam się przypadki, gdy na świat przychodzi chore dziecko i jest zawsze ten trudny moment, kiedy musimy powiadomić o tym fakcie matkę. Staramy się przekazać informację z wielkim wyczuciem i bardzo delikatnie, ale zdarza się także, że matka wpada w depresję i wtedy bardzo pomocny byłby taki program, który objąłby specjalistyczną opieką chore dziecko i jego rodzinę. – podkreśla Jan Zieńczuk, ordynator oddziału fizjologii i patologii noworodka świdnickiego „Latawca”.

Podobnie na oddziale dziecięcym jest wiele przypadków, kiedy pomoc psychologiczna jest bardzo potrzebna.

- Mamy małych pacjentów z różnymi schorzeniami, ale są także przypadki, gdy trafia do nas pobite dziecko czy to przez opiekunów, czy rówieśników. Takie dzieci potrzebują kompleksowej opieki i specjalistycznego wsparcia psychologicznego. – dodaje Mariusz Leszczyński, ordynator oddziału dziecięcego szpitala „Latawiec”. – W szpitalu takie dzieci otrzymują od nas kompleksową pomoc, także psychologiczną, ale taki program, nad którym dzisiaj pracujemy, byłby dodatkową formą pomocy, dającą narzędzia do dalszego działania.

Głównym celem programu jest bowiem promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym, zapewnienie osobom z zaburzeniami wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto