Park Sybiraków - Skwer Sybiraków w Wałbrzychu otwarty ponownie
W popołudnie 12 sierpnia 2023 mieszkańcy Piaskowej Góry mogli po ponad rocznej przerwie ponownie korzystać z ich oazy zieleni - Parku Sybiraków / Skweru Sybiraków. Od kwietnia 2022 roku dwie przestrzenie rekreacyjne jednego z największych osiedli Wałbrzycha były szczelnie ogrodzone i zamknięte na czas przebudowy.
- To jest park dla Was, dla mieszkańców Wałbrzycha, dla mieszkańców Piaskowej Góry, mieszkańców również okolicznych dzielnic - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Piaskowa Góra zaczęła powstawać w latach 60. XX w., a swój obecny kształt urbanistyczny i obecny Park Sybiraków zyskała w latach 70. Park powstał na gruzach pofabrycznych i jest zieloną oazą dla osiedla.
- Dla wielu z nas, w tym dla mnie Piaskowa Góra to jest miejsce kultowe, kiedy dorastaliśmy, dlatego też ten park i Piaskowa Góra są ikonami naszego miasta - wspomina włodarz naszego miasta i przypomina jak park ten powstawał i jak wielu z obecnych na jego ponownym otwarciu pracowała tu w "czynie społecznym".
Stojące tu rzeźby z Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej, w tym ceramiczne "Kwietne baby" Marii Bor - wybitnej rzeźbiarki związanej z Wałbrzychem i Piaskową Górą, a także rosnące tu drzewa, w tym pomniki przyrody jak aleja lipowa i piękne pomnikowe topole - zyskały zdaniem prezydenta Wałbrzycha oprawę godną XXI wieku. Park Sybiraków zyskał swą nazwę w kwietniu 2010 roku, monument poświęcony Sybirakom w tej przestrzeni parkowej jest nadal ważnym elementem.
Szczegóły dotyczące rozmiarów tej inwestycji zawarliśmy w tekstach:
Park Sybiraków przebudowywany przez ponad rok
W kwietniu 2022 roku rozpoczęła się przebudowa Parku Sybiraków, zakres prac był znaczny, można więc mówić, że poza rzeźbami i drzewami zmieniło się tu wszystko i powstał nowy park.
- Powierzchnia obu parków, tego przy ul. Wrocławskiej i starszej części, która w latach 60. XX w. była nieczynnym cmentarzem ewangelickim wynosi 6 ha, obecnie tereny zielone stanowią prawie 70% powierzchni, a przed modernizacją było to 30% - wyjaśnia Roman Szełemej.
Wskaźniki te zmieniły się przez wycięcie nielicznych i pielęgnację dziesiątek starych drzew, posadzenie tysięcy krzewów, drzew i bylin. Park ogrodzono ok. 650-metrowym płotem, wodę deszczową zbierają teraz podziemne zbiorniki.
W parku powstały też place zabaw, boisko i siłownia plenerowa, a także system oświetlenia (106 latarni LED) i monitoringu (kamery obrotowe), a także ponad 120 ławek, kosze na śmieci i poidełka dla ptaków oraz karmniki.
Rozmawialiśmy z mieszkańcami Piaskowej Góry, przeważająca większość z naszych rozmówców tęskniła za parkiem dzielnicy, większości podobają się nowe ławeczki, zagospodarowanie parku i jego nowe funkcjonalności - od boiska przez plac zabaw po siłownię plenerową. Głosy krytyczne dotyczą znacznego oddalenia parkingów i zbyt małego akcentu położonego na walory przyrodnicze, w tym ornitologiczne.

Zadanie kompleksowej przebudowy Parku Sybiraków położonego po dwóch stronach ul. Głównej zyskało dofinansowane z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 5 mln zł jest współfinansowane ze środków własnych Gminy Wałbrzych pochodzących z Planu Junckera – kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny.
Prace prowadziła firma SORTED Sp. z o.o. z Piaseczna, kosztowały 14 777 055,00 zł, do tego koszty zastępstwa inwestycyjnego.
Wydarzenia związane z festynem rodzinnym na otwarcie Parku Sybiraków rozplanowano na trzy dni. Oto program:
Szczegóły dotyczące rozmiarów tej inwestycji zawarliśmy w tekstach:
Zdjęcia z oficjalnego otwarcia Parku Sybiraków w Wałbrzychu
Park Sybiraków w Wałbrzychu otwarty po remoncie! Tłumy na fe...
Dwie przestrzenie Parku Sybiraków / Skwaru Sybiraków w Wałbrzychu to zielona oaza u zbiegu ul. Głównej i Wrocławskiej - MAPA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?