Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Sybiraków powstał na gruzach cmentarza i fabryk. Po remoncie to spacerowy hit Wałbrzycha. Zobaczcie jak tu pięknie!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Siłownia plenerowa, boisko, plac zabaw i mnóstwo ławeczek, a wszystko w cieniu dobrze znanych drzew i w otoczeniu stojących tu od dekad rzeźb.
Siłownia plenerowa, boisko, plac zabaw i mnóstwo ławeczek, a wszystko w cieniu dobrze znanych drzew i w otoczeniu stojących tu od dekad rzeźb. Elżbieta Węgrzyn
Przez ponad rok mieszkańcy osiedla Piaskowa Góra w Wałbrzychu czekali na zakończenie remontu Parku Sybiraków (Skweru Sybiraków). Otwarte po remoncie w długi sierpniowy weekend 2023 tereny zielone przyciągają mieszkańców osiedla, i nie tylko, jak magnes. Nie byliście tu jeszcze? Zobaczcie zdjęcia i wybierzcie się na spacer!

Park Sybiraków - powstał na gruzach pofabrycznych i dawnym cmentarzu

Siłownia plenerowa, boisko, plac zabaw i mnóstwo ławeczek, a wszystko w cieniu dobrze znanych drzew i w otoczeniu stojących tu od dekad rzeźb. To wszystko w dwóch przestrzeniach otwartego 12 sierpnia 2023 po remoncie Parku Sybiraków w Wałbrzychu (ul. Główna - Wrocławska).
Mijają tygodnie, a stęsknieni za swoim zielonym zakątkiem mieszkańcy Piaskowej Góry i ciekawi nowego życia parku inni mieszkańcy Wałbrzycha odwiedzają ten 6-hektarowy teren w nowej odsłonie.

- Powierzchnia obu parków, tego przy ul. Wrocławskiej i starszej części, która w latach 60. XX w. była nieczynnym cmentarzem ewangelickim wynosi 6 ha, obecnie tereny zielone stanowią prawie 70% powierzchni, a przed modernizacją było to 30% - wyjaśniał podczas uroczystego otwarcia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Szczegóły dotyczące rozmiarów tej inwestycji zawarliśmy w tekstach:

Piaskowa Góra zaczęła powstawać w latach 60. XX w., a swój obecny kształt urbanistyczny i obecny Park Sybiraków zyskała w latach 70. Park powstał na gruzach pofabrycznych oraz na gruzach cmentarza i jest zieloną oazą dla osiedla. Park Sybiraków zyskał swą nazwę w kwietniu 2010 roku, monument poświęcony Sybirakom w tej przestrzeni parkowej jest nadal ważnym elementem.

Park Sybiraków powstał na gruzach cmentarza i fabryk po remoncie to spacerowy hit Wałbrzycha. Zobaczcie jak tu pięknie!
Elżbieta Węgrzyn

Park Sybiraków po remoncie przyciąga mieszkańców

W kwietniu 2022 roku rozpoczęła się przebudowa parku, zakres prac był znaczny, można więc mówić, że poza rzeźbami i drzewami zmieniło się tu wszystko i powstał nowy park. Zmieniły się wskaźniki procentowe powierzchni zajmowanej przez zieleń przez wycięcie nielicznych i pielęgnację dziesiątek starych drzew, a także posadzenie tysięcy krzewów, drzew i bylin. Park ogrodzono ok. 650-metrowym płotem, wodę deszczową zbierają teraz podziemne zbiorniki.

Park Sybiraków powstał na gruzach cmentarza i fabryk po remoncie to spacerowy hit Wałbrzycha. Zobaczcie jak tu pięknie!
Elżbieta Węgrzyn

W parku powstały też place zabaw, boisko i siłownia plenerowa, a także system oświetlenia (106 latarni LED) i monitoringu (kamery obrotowe), a także ponad 120 ławek, kosze na śmieci i poidełka dla ptaków oraz karmniki.
Podczas imprez inaugurujących otwarcie parku po remoncie teren odwiedziły tysiące mieszkańców, powodzeniem cieszyła się też urządzona w świąteczny dzień 15 sierpnia - potańcówka.

Tak po rewitalizacji wygląda Park Sybiraków w Wałbrzychu

Siłownia plenerowa, boisko, plac zabaw i mnóstwo ławeczek, a wszystko w cieniu dobrze znanych drzew i w otoczeniu stojących tu od dekad rzeźb.

Park Sybiraków powstał na gruzach cmentarza i fabryk. Po rem...

Park Sybiraków / Skwer Sybiraków - Mapa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Park Sybiraków powstał na gruzach cmentarza i fabryk. Po remoncie to spacerowy hit Wałbrzycha. Zobaczcie jak tu pięknie! - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto