Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przystanki kolejowe na Dolnym Śląsku: Oława Zachód i Strzelce Świdnickie

Remigiusz Biały
Dwa nowe przystanki kolejowe na trasach do Wrocławia. Na zdjęciu budowa stacji Oława Zachód
Dwa nowe przystanki kolejowe na trasach do Wrocławia. Na zdjęciu budowa stacji Oława Zachód PLK PLK
Oława Zachód i Strzelce Świdnickie to nowe przystanki kolejowe, które powstają na trasie do Wrocławia na Dolnym Śląsku. Budowy są na półmetku, a ich koszt wyniesie ponad 25 milionów złotych.

Nowe przystanki kolejowe na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku, na trasie do Wrocławia, trwają prace budowlane nad dwoma nowymi przystankami kolejowymi: Oława Zachód i Strzelce Świdnickie. Prace są już na zaawansowanym etapie i wkrótce oba przystanki będą obsługiwać pierwszych pasażerów. Jest to obecnie jedyna tego typu inwestycja na Dolnym Śląsku, finansowana ze środków z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025. PKP PLK i samorządy łącznie przeznaczą na te cele ponad 25 milionów złotych.

Dodatkowa stacja w Oławie

Nowy przystanek między Lizawicami, a Oławą zapewni dojazd do Wrocławia w około 22 min i zwiększy dostępność komunikacyjną dla mieszkańców powiatu. Przez Oławę na trasie Wrocław – Opole codziennie kursuje około 50 pociągów regionalnych. Nowy przystanek ma być gotowy do obsługi podróżnych w drugiej połowie 2025 roku.

Na przystanku zostaną zamontowane wiaty, ławki i gabloty na rozkład jazdy. Dwa nowe perony będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania, niepełnosprawnych. PKP zaplanowało także ułatwienia dla niewidomych.

- Spółka uwzględniła również wniosek miasta o poszerzenie przejścia podziemnego pod torami o dwa metry. Zapewni dogodną komunikację pomiędzy przystankiem a przyległymi ulicami - mówi Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK.

Bliżej do Sobótki będzie przystanek Strzelce Świdnickie

Trwa także budowa nowego przystanku Strzelce Świdnickie na linii Wrocław – Świdnica między Sobótką Zachodnią i Szczepanowem. W czerwcu zatrzymają się tu pociągi. Mieszkańcy Strzelec i okolicznych miejscowości zyskają lepszy dostęp do kolei. Na stacji powstanie oświetlony peron, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zbuduje się tu także parking.

- To ważna dla gminy inwestycja. Zwłaszcza dla mieszkańców z sołectw: Strzelce, Chwałków i Tworzyjanów, bo mieszkańcy zyskają możliwość bezpośredniej podróży do Wrocławia, Świdnicy czy do Marcinowic – siedziby gminy - mówi Stanisław Leń, wójt gminy Marcinowice.

Nowe przystanki kolejowe na Dolnym Śląsku to inwestycja, która ma na celu ułatwienie komunikacji oraz zwiększenie dostępności do transportu publicznego dla mieszkańców regionu. Wraz z zakończeniem budowy, korzystanie z pociągów stanie się jeszcze wygodniejsze i łatwiejsze.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe przystanki kolejowe na Dolnym Śląsku: Oława Zachód i Strzelce Świdnickie - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto