Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Bachowski

Katarzyna Kaczorowska
Koncertów będzie można wysłucha również w Kościele Pokoju w Świdnicy
Koncertów będzie można wysłucha również w Kościele Pokoju w Świdnicy Dariusz Gdesz
19 lipca, ruszył XIV Międzynarodowy Festiwal Bachowski. Melomani będą zadowoleni

Na inaugurację Jan Peszek i jego świetny monodram na podstawie tekstu Bogusław Schaeffera „Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”. A potem – zgodnie z zasadą Hitchocka, że trzęsienie ziemi jest tylko wstępem do prawdziwego napięcia i akcji – będzie coraz ciekawiej.

Festiwal Bachowski w sobotę

W sobotę 20 lipca o 9.30 Marcin Armański zabierze sprzed katedry wszystkich ciekawych na dolnośląski szlak organowy, śladem istniejących i nieistniejących organów Świdnicy. Tego samego dnia o g. 18 rozpocznie się maraton koncertowy. W Kościele Pokoju usłyszymy Mozarta na 5, 6, 7 i 8 trąbek, dwie godziny później w katedrze Haydna i Mozarta, a o godz,. 21 w kościele św. Józefa „Cherubinowego wędrowca” z tekstami Angelusa Silesiusa i muzyką Esaiasa Reusnera muzyka kameralna i lutniowa. O godz. 22 na dziedzińcu pod wieżą zbiorą się ci, którzy będą chcieli usłyszeć grane z wieży ratuszowej Zelenki i Saleriego fanfary na trabki i kotły, a ten intensywny wieczór zakończy się o godz. 23 Mozart i Noskowski w wykonaniu Ronalda Sebesta na klarnecie z towarzyszeniem kwintetu Scultore Ensemble.

Warto tam być. Zobacz sam!

Wysłuchaj opery na festiwalu bachowskim

W programie tegorocznego festiwalu nie zabraknie też opery – wielkie dzieło Claudio Monte-verdiego „Walka Tankreda z Kloryndą” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Usłyszymy w nim świetnego tenora Krystiana Krzeszowiaka, współpracującego ze scenami muzycznymi między innymi w Wiedniu, Pradze, Filadelfii. Premiera spektaklu w czwartek 25 lipca o godzinie 21.30 na nowej scenie w dawnym kościele zimowym.

Dwa tygodnie z muzyką

Festiwal potrwa do 4 sierpnia. Jego organizatorzy zadbali, by od 19 lipca, przez cały czas jego trwania, melomani mogli liczyć na ofertę ciekawąi różnorodną. Stąd w programie i Schoenberg, i Vivaldii i oczywiście Bach – którego na festiwalu jego imienia zabraknąć nie mogło. Ale oprócz wspomnianej wycieczki, będą też wykłady np. przybliżające tajniki violi da gamby, otwarte próby dla publiczności z komentarzem wyjaśniającym historie utworów czy przybliżającym biografie kompozytorów. Szczegóły: www.bach.pl .
Katarzyna Kaczorowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto