Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Świdnica: Powrót z podróży

RED
Uroczystym happeningiem zakończyło się spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec, które trwało od 11 sierpnia w Krzyżowej. „Jeden bagaż, wspólna podróż” to projekt, który otrzymał grant z programu „Młodzież w działaniu” w wysokości 6 tys. euro. Uczestnikami projektu była m.in. młodzież z miasta partnerskiego Lampertheim.

Instytucją wspierającą młodzież była Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy. Do współpracy przy realizacji projektu włączyły się władze Gminy Świdnica oraz Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Do Krzyżowej przyjechało 5 młodych ludzi z Lampertheim, naszej gminy partnerskiej. Ich opiekunem był Karl Hans Geil – dziekan Dekanatu Ried w południowej Hesji. Wraz z młodzieżą z Gimnazjum w Pszennie oraz II LO w Świdnicy przez 8 dni poznawali się wzajemnie, swoje kraje i kultury. Spotkanie przebiegało bowiem pod hasłem dialogu międzykulturowego.

Każdy dzień przebiegał pod innym hasłem – opowiada Marta Żywicka, opiekunka grupy polskiej. – Zaczęliśmy od integracji. Potem była lekcja historii czyli wizyta w Kościele Pokoju w Świdnicy. Odwiedziliśmy także synagogę w Dzierżoniowie. Kolejny dzień upłynął pod hasłem UNESCO. W formie prezentacji multimedialnych grupy opowiadały o zabytkach w swoich krajach i regionie.
Ważnym dniem wymiany polsko-niemieckiej była niedziela, która rozpoczęła się nabożeństwem ekumenicznym w Świątyni Pokoju. Kilka godzin później w Domu na Wzgórzu w Krzyżowej – miejscu jakże symbolicznym – odbyło się spotkanie, na które młodzież zaprosiła przedstawicieli różnych wyznań i religii. W dyskusji, którą poprowadził Maciej Krogel, udział wzięli: ks. Waldemar Pytel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy, ks. Roman Tomaszczuk, dyrektor świdnickiego tygodnika Gość Niedzielny, ks. Piotr Nikolski, proboszcz Parafii Prawosławnej w Świdnicy oraz Ignacy Einhorn, były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Na koniec młodzież i zebrani goście uroczyście podpisali deklarację tolerancji i szacunku dla różnych religii.

Każdego dnia młodzież pracowała nad trwałymi rezultatami projektu. Powstał komiks, który jest humorystyczną dokumentacją tego, co miało miejsce w Krzyżowej. Podczas finałowego happeningu uczestnicy zaprezentowali także swoją teatralną interpretację pamiętnika Christiana Czepki „Podróż szwedzka”. Spektakl wyreżyserowała Agata Iżykowska, liderka grupy polskiej.
Spotkanie zakończyło się, jednak projekt trwa nadal. Wkrótce w szkołach w Pszennie, Świdnicy oraz niemieckim Lampertheim zostaną zorganizowane wystawy komiksu oraz zdjęć z pobytu w Krzyżowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto