Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektronika PRL-u po raz trzeci w świdnickiej wieży ratuszowej

ED
Po raz trzeci w świdnickiej wieży ratuszowej można oglądać wystawę „Elektronika PRL-u” z prawdziwymi perełkami jak unikatowy odbiornik Radio Maryja wyprodukowany przez dzierżoniowską Diorę w 1996 roku, czy kultowe Bambino po kolekcjonerski komputer Amiga 4000 Tower. Paweł Szill, Tomasz Krug i Tomasz Marcinkowski wyszukują i odnawiają elektronikę XX wieku.

Kolekcje świdniczan zafascynowanych elektroniką rodem z PRL-u stale się rozrastają, zajmując każdą wolną przestrzeń pokoju, strychu czy garażu. Mogą godzinami opowiadać o sprzętach, które choć lata świetności mają za sobą, nieodmiennie potrafią oczarować i często działają, o czym można się przekonać zwiedzając interaktywną wystawę.

Jak przyznają twórcy ekspozycji cenne eksponaty często odnajdują na zbiórkach elektrośmieci, czy giełdzie staroci, a niektóre egzemplarze – starych komputerów, wież, gramofonów czy telewizorów to odpowiedź zwiedzających poprzednie edycje wystawy w wieży ratuszowej. - Ludzie przynoszą prawdziwe skarby – cieszy się Tomasz Krug, a Paweł Szill z dumą prezentuje wynalezione na świdnickiej giełdzie Bambino, gdzie odkrył także unikatowe Radio Maryja. - Odbiornik zbudowany jest na bazie popularnej Śnieżki, ale znacznie gorszej jakości. Fale radiowe w pewnym momencie zaczynają się „rozmywać” i trzeba od początku bawić się w wyszukiwanie – opowiada Paweł Szill.

Z nowości w tym roku są: wentylator gabinetowy "Zefir" produkcji ŁZR Fonica z 1965 roku, zestaw muzyczny "Fonoset", również z ŁZR Fonica, odbiornik radiowy DS-5 FM-100 wyprodukowany w latach 90. przez dzierżoniowską Diorę na zlecenie rozgłośni Radia Maryja, czy eksportowy zestaw głośnikowy AX-7 wyprodukowany przez zakłady Unitra Tonsil pod marką Dynamic Speaker, zabawkowy gramofonik "Yogi" produkcji ŁZR Fonica, zestaw muzyczny ZM-9000 produkcji Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie.

Jedną z niespodzianek było uruchomienie ponad 40-letniego telewizora Beryl. Zwiedzający cierpliwie czekali, aż lampy urządzenia się rozgrzeją i obraz przestanie mrugać, a na ekranie pojawił się koncert Zdzisławy Sośnickiej z końca lat 80-tych. – To możliwe dzięki specjalnemu, dodatkowemu urządzeniu, skonstruowanemu na potrzeby tego pokazu – tłumaczą Tomasz Krug i Paweł Szill. Na II piętrze wieży ratuszowej swoją kolekcję legendarnych komputerów i konsol do gier prezentuje Tomasz Marcinkowski. Każdy chętny może sprawdzić jak gra się na „zabytkowych” komputerach. - Te gry nie odwracają uwagi grafiką, pozwalają skoncentrować się na zadaniach i akcji. Dzieci bardzo się w nie wciągają – opowiada pasjonat dawnej elektroniki.

Wystawa w wieży ratuszowej będzie czynna do 17 lipca w godzinach 10-20. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto