Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mija 175 lat linii kolejowej Wrocław Świebodzki – Jaworzyna Śląska – Świebodzice (STARE ZDJĘCIA)

Stowarzyszenie Miłośników Kolei, ZDJĘCIA Fotopolska.pl
W dniu 28 października 1843 r. miało wyjątkowe wydarzenie, które zapoczątkowało budowę miasta Jaworzyna Śląska. Dokładnie 175 lat temu uruchomiono połączenia kolejowe na trasie Wrocław Świebodzki – Jaworzyna Śląska - Świebodzice. Dzięki powyższej inwestycji oraz jej dalszej rozbudowie (kierunek Świdnica rok 1844, Strzegom 25 października 1855 roku) Jaworzyna Śląska stała się stacją węzłową ważną na ówczesnych mapach kolejowych.

Dziś mówiąc o zabytkach pozostały po dawnej świetności tak ważnego węzła kolejowego należy mieć na uwadze wszystkie obiekty zbudowane w ramach budowy linii kolejowej do Świebodzic oraz jej dalszej rozbudowie. Niewątpliwie najważniejszym zabytkiem jest sam dworzec kolejowy zlokalizowany na peronie nr 2 Jaworzyńskiej Stacji, który był kiedyś perełką a dziś popada w ruinę. Należy dołożyć wszelkich starań, aby obiekt ten mógł nadal być wizytówką miasta i być obiektem użyteczności publicznej dostępnym dla wszystkich w ramach naszego dziedzictwa. Pomysłów jest sporo, ale Izba Historyczna czy pomieszczenia dla młodzieży to chyba dobre kierunki. Należy zadbać również oto, aby w ramach modernizacji samego peronu nr 2 nie doszło do budowy wysokich peronów jak to ma miejsce w przypadku peronów nr 1 i 3. Należy pamiętać, iż sam budynek dworca bez zachowania w obecnej formie peronu nr 2 będzie czymś słabym. Dziś w głównej mierze do obsługi bieżących połączeń wystarczają odremontowane już perony.
Na peronie nr 2 znajduje się również niewielki budynek dawnej Milicji Kolejowej później znajdowała się tam wartownia Straży Ochrony Kolei. Peron nr 2 to też unikalna dziś zamknięta dla użytkowania kładka nad torami. Jaworzyna Śląska to również miejsce, w, którym można zobaczyć dwa obiekty związane z utrzymaniem parowozów. Pierwsza najstarsza parowozownia mieści się przy ulicy Powstańców Śląskich i składa się z wieży ciśnień popadającej w ruinę, obrotnicy, oraz hali wachlarzowej. Obiekt jest własności Starostwa Powiatowego gdzie mieści się Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego (z wyłączeniem obrotnicy). Stowarzyszenie w tym celu podjęło stosowne działania, aby wykorzystać obrotnicę do promocji miasta poprzez odremontowanie i umieszczenie na niej jednego z posiadanych eksponatów. Kilka lat temu zorganizowaliśmy akcje społeczną mającą na celu uprzątnięcie obiektu ze śmieci i porastającej roślinności. Drugi obiekt mieści się przy ulicy Towarowej 2 gdzie mieści się Muzeum Przemysłu.
Zapraszamy do zapoznania się z fotografiami wykonanymi w różnych okresach pokazujących stacje i obiekty kolejowe w tle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto