Dokarmianie ptaków

Materiał informacyjny RDLP we Wrocławiu
Fot. Patryk Steciuk
Fot. Patryk Steciuk
Późna jesień i zima to czas, kiedy wielu z nas zastanawia się nad dokarmianiem ptaków. Może to być również wspaniała okazja do obserwacji zachować tych zwierząt. Jeżeli jednak naszą intencją jest pomoc ptakom, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

Dokarmianie ptaków powinniśmy rozpocząć wraz z pojawieniem się przymrozków oraz śniegu. W takich warunkach ptaki mają utrudniony dostęp do pożywienia. Nie powinniśmy dokarmiać ptaków przez cały rok, ponieważ może to powodować zatracanie przez nie instynktu oraz nadmierne przyzwyczajenie do ludzi. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zimowe dokarmianie, to najważniejsza jest systematyczność. Ptaki dość szybko zapamiętają miejsce, w którym będą mogły znaleźć pożywienie. Kiedy zgłodnieją właśnie tam pojawią się w pierwszej kolejności. Brak naszej konsekwencji w dokarmianiu zmusi je do szukania nowej lokalizacji, co w warunkach ciężkiej zimy, kiedy zwierzęta są osłabione może mieć tragiczne skutki.

Fot. Marek Wawrzynek
Fot. Marek Wawrzynek

Bardzo ważny jest wybór lokalizacji karmnika. Należy go umieścić w bezpiecznym dla ptaków miejscu, tak aby drapieżniki (koty, kuny) miały utrudniony dostęp. Nie powinniśmy ustawiać karmników zbyt blisko okien, ponieważ ptaki lecąc mogą uderzać w szybę. Dodatkowo bliska obecność obserwującego człowieka może je silnie dekoncentrować i powodować stres.

Fot. Gabriel Grobelny
Fot. Gabriel Grobelny

Pamiętajmy, że ptaki nie mogą być karmione chlebem, który jest dla nich szkodliwy (zawiera dużo soli i konserwantów). Niedopuszczalne jest także wysypywanie resztek jedzenia. Dokarmiane przez nas ptaki powinny dostawać nieprażony i niesolony słonecznik (może być w łupinkach), ziarna zbóż (pszenice, owies, kukurydzę), sezam, siemię lniane, niesolone orzechy. Z takiej mieszanki chętnie skorzystają sikory, dzwońce, wróble, kowaliki, czyże, grubodzioby i trznadle. Dla kosów i kwiczołów możemy dodatkowo wyłożyć owoce: gruszki lub jabłka. Wystarczy je nabić na patyk lub w kawałkach ułożyć w karmniku. Dobrym pomysłem jest również zawieszenie słoniny (koniecznie niesolonej). Na taki posiłek chętnie przylecą sikory, kowaliki i dzięcioły. Pamiętajmy jednak, że przy dodatnich temperaturach słonina szybko jełczeje i staje się trująca dla ptaków.

Dokarmianie ptaków<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>

Nasz karmnik powinniśmy również regularnie sprzątać, aby ograniczyć rozwój drobnoustrojów i rozprzestrzenianie się chorób.

Jeżeli chcemy pomagać ptakom przez cały rok przygotujmy dla nich miejsca z wodą. Ptakom brakuje jej nie tylko w upalne dni, ale także zimą, kiedy zjadany przez nie pokarm jest ubogi w wodę. W ogrodzie możemy posadzić krzewy i drzewa przyjazne ptakom. Dające im schronienie i miejsce do gniazdowania, a jesienią smaczne i bogate w witaminy owoce. Gatunkami pożytecznymi dla ptaków są jarzębina, dzika róża, głóg, czarny bez, kalina, dereń.

Dokarmianie ptaków<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>

Dokarmiane przez nas ptaki odwdzięczą się swoją obecnością przy karmniku, a obserwacja ich w zimowe dni z pewnością dostarczy nam wielu pozytywnych wrażeń.

Dokarmianie ptaków<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>

Autorka tekstu: Agnieszka Zając

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dokarmianie ptaków - Gazeta Wrocławska

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto