MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

14. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. Największe święto miłośników piwa w Polsce na esplanadzie stadionu Tarczyński Arena

Tomasz Pawlak
Tomasz Pawlak
Festiwal, uznawany za jeden z największych w Europie, promuje oryginalne i unikatowe piwa z małych i średnich browarów polskich oraz zagranicznych.
Festiwal, uznawany za jeden z największych w Europie, promuje oryginalne i unikatowe piwa z małych i średnich browarów polskich oraz zagranicznych. fot. mk
Największe święto miłośników piwa w Polsce – Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa – powraca! W dniach 21-23 czerwca br. na esplanadzie Stadionu Wrocław odbędzie się 14. edycja tego wyjątkowego wydarzenia, które od 2010 roku przyciąga tysiące pasjonatów piwa z kraju i zagranicy. Festiwal, uznawany za jeden z największych w Europie, promuje oryginalne i unikatowe piwa z małych i średnich browarów polskich oraz zagranicznych. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać najlepszych producentów piwa oraz zasmakować niezwykłych trunków, które zaskoczą swoją różnorodnością.

Spis treści

Oprócz degustacji, festiwal oferuje bogaty program edukacyjny i rozrywkowy. W piątek, 21 czerwca, festiwal otworzy się o godzinie 17:30. Odbędą się prelekcje na temat historii piwa we Wrocławiu oraz panel dyskusyjny o współpracy browarów rzemieślniczych z artystami. Wieczór zakończy się muzyką serwowaną przez DJ-a Skiplessa.

W sobotę, 22 czerwca, uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych z Browarem Rankerov oraz posłuchać o historycznych stylach piwnych. Atrakcją dnia będzie Festiwalowa Licytacja Charytatywna, której dochód wesprze fundację Cancer Fighters. Wieczór uświetni koncert rockowego zespołu Ginez Trio oraz muzyka DJ-a Endlessa.

Niedziela, 23 czerwca, rozpocznie się od panelu dyskusyjnego na temat cydru – polskiego dobra narodowego. Następnie Krechowie z Browaru Rankerov poprowadzą kolejne warsztaty kulinarne. Festiwal zakończy się ogłoszeniem wyników głosowania na najlepsze piwo oraz wieczornym chilloutem przy muzyce.

Historia i rozwój Festiwalu Dobrego Piwa

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa zainicjowany przez Joannę Boś i Agnieszkę Wołczaską-Prasolik z Centrum Kultury „Zamek”, od skromnych początków w 2010 roku, rozwinął się w międzynarodowe wydarzenie, przyciągające wystawców i uczestników z Litwy, Łotwy, Czech i Niemiec. Cztery pierwsze edycje odbywały się przy Zamku Leśnickim, jednak ze względu na rosnącą popularność, od 2014 roku festiwal przeniesiono na esplanadę Stadionu Wrocław, co pozwoliło na znaczne rozszerzenie oferty i programu wydarzenia.

Warsztaty Piwowarskie

Integralną częścią festiwalu są Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie, które od ponad 20 lat cieszą się popularnością wśród piwowarów domowych i miłośników dobrego piwa. W ramach warsztatów odbywa się Wrocławski Konkurs Piw Domowych oraz spotkania z ekspertami i producentami sprzętu do warzenia piwa w domu.

14. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa
Festiwal, uznawany za jeden z największych w Europie, promuje oryginalne i unikatowe piwa z małych i średnich browarów polskich oraz zagranicznych. fot. mk

Harmonogram 14. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa

Piątek 21 czerwca

  • 17.30 – 18.00 Instrukcja obsługi Festiwalu i oficjalne otwarcie WFDP. Witamy! Czas oficjalnie rozpocząć 14. WFDP. Na dobry początek będziemy dla Was mieli mnóstwo przydatnych informacji, dzięki którym zaplanujecie lepiej festiwalowy weekend. Zapraszamy pod scenę!
  • 18.30 – 19.10 Piwna historia Wrocławia.Na tej edycji Festiwalu przeniesiemy się w przeszłość: przypomnimy m.in. historyczne, tradycyjne style piwne i porozmawiamy o piwnej historii Wrocławia. O tej ostatniej piszą autorzy książki „Wrocławskie browary i piwiarnie”, która premierę będzie miała na 14. WFDP. W piątek o tym wydawnictwie opowie jego współautor Tomasz Sielicki, który przybliży piwne dzieje naszego miasta.
  • 19.15 – 19.50 Piwo i sztuka – czy to połączenie ma sens? Kilka polskich browarów rzemieślniczych zdecydowało się uwarzyć piwo wspólnie ze znanymi zespołami lub artystami kabaretowymi. Jak wyglądała taka współpraca? Czy zespół Nocny Kochanek i Abelard Giza lubią piwa rzemieślnicze? M.in. o tym porozmawiamy z Markiem Putą z Piwoteki i Arkiem Wentą z AleBrowaru.
  • 20.00 – 20.30 Miodu naszego powszedniego… Miód pitny towarzyszy Polakom od czasów średniowiecza. O tradycji tego napoju i o tym, co dziś dzieje się w świecie miodosytników porozmawiamy z tymi, którzy na co dzień zajmują się robieniem tego trunku. Czy czeka nas miodowa rewolucja? A może ona już trwa?
  • 20.30 Zaproszenie na sobotę i niedzielę Zaplanuj sobotę i niedzielę na Festiwalu: polecane punkty programu, co warto zobaczyć i czego spróbować. Rekomendacje od piwnych blogerów oraz naszych prowadzących.
  • 21.00 – 00.00 Muzyka z głośnika Wieczór przy muzyce serwowanej przez DJ-a Skiplessa. To założyciel turntablistycznego kolektywu Skip Proof Scratchers, na scenie DJ-skiej działa od 14 lat. Mistrz Polski DJ-ów z 2015 roku, podwójny wicemistrz Polski DJ-ów z 2014 i 2020 roku, nauczyciel DJ-ingu i turntablismu w Szkole Muzyki Nowoczesnej.
14. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa
Festiwal, uznawany za jeden z największych w Europie, promuje oryginalne i unikatowe piwa z małych i średnich browarów polskich oraz zagranicznych. fot. mk

Sobota 22 czerwca

  • 13.30 Instrukcja obsługi Festiwalu Zaplanuj sobotę na Festiwalu: polecane punkty programu, co warto zobaczyć i czego spróbować. Rekomendacje od piwnych blogerów oraz naszych prowadzących.
  • 14.00 – 14.50  Piwo w kuchni. Gotowanie na scenie z Browarem Rankerov Krechowie z położonych w Kotlinie Kłodzkie Krosnowic to gotująca rodzina, zwycięzcy programu kulinarnego Family Food Fight. Od lat zafascynowani lokalnością i przetwórstwem uprawiają rośliny, tłoczą soki, prowadzą warsztaty i organizują u siebie kolacje degustacyjne. Niebawem ruszy ich browar i mała restauracja. Na WFDP Krechowie pokażą, jak wykorzystać w kuchni surowce stosowane przy produkcji piwa.
  • 15.00 – 15.50 Historyczne style piwne. Czy dziś piwna tradycja ma jeszcze sens? Jakie piwa z nami kiedyś były, a dziś już są historią? Co z nami zostało z dawnego piwowarstwa? Czy dawne style piwne mają dziś szansę w zderzeniu z piwami nowofalowymi? Spotkanie poprowadzi Łukasz Anczyk z bloga Opiwatele, jego gośćmi będą Tomasz Kopyra z blogu Blog.kopyra.com, Marcin Ostajewski z Browaru Fortuna, Gniewko Drewnicki z Piwnicy Świdnickiej i Tomasz Sielicki, współautor książki „Wrocławskie browary i piwiarnie”.
  • 16.00 – 16.50 Piwny Wrocław. Historie z wrocławskich kamienic Jaka jest piwna przeszłość Wrocławia? Spróbujemy ją przybliżyć na spotkaniu z dziennikarką Joanną Mielewczyk, autorką audycji i książek opowiadających o dziejach wrocławskich kamienic i ich mieszkańców. Opowie nam o tym, jakie piwne historie usłyszała podczas zbierania materiału do swojego cyklu.
  • 17.00 – 17.50 Piwo w kuchni. Gotowanie na scenie z Browarem Rankerov Krechowie z położonych w Kotlinie Kłodzkie Krosnowic to gotująca rodzina, zwycięzcy programu kulinarnego Family Food Fight. Od lat zafascynowani lokalnością i przetwórstwem uprawiają rośliny, tłoczą soki, prowadzą warsztaty i organizują u siebie kolacje degustacyjne. Niebawem ruszy ich browar i mała restauracja. Na WFDP Krechowie pokażą, jak wykorzystać w kuchni surowce stosowane przy produkcji piwa.
  • 18.00  Festiwalowa Licytacja Charytatywna Gadżety z autografami gwiazd sportu, kolekcjonerskie piwa i piwne atrakcje ufundowane przez browary – m.in. to będzie można wylicytować na festiwalowych aukcjach charytatywnych. Dochód z licytacji trafi na konto fundacji Cancer Fighters wspierającej dzieci walczące z chorobą nowotworową.
  • 19.00  Gala 14. WFDP Wręczenie nagród za najlepsze piwo Festiwalu 2023 oraz wręczenie Nagród WFDP za wkład w rozwój polskiego kraftu.
  • 19.20  Wręczenie nagród Konkursu Piw Domowych Konkurs Piw Domowych to jeden z najstarszych takich konkursów w Polsce. Wyniki tegorocznej edycji ogłoszą jego współorganizatorzy, czyli Agnieszka Wołczaska-Prasolik (Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie, Festiwal Dobrego Piwa, Wrocławska Inicjatywa Piwowarska) oraz Piotr Nowicki (prezes Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PSPD).
  •  19.40 Zaproszenie na niedzielę Zaplanuj niedzielę na Festiwalu: polecane punkty programu, co warto zobaczyć i czego spróbować ostatniego dnia festiwalu.
  •  20.00 – 22.00 Koncert Gitarzysta i wokalista Mateusz Kowalczyk, basista Marek Komorowski oraz perkusista Łukasz Kowalczyk – oto dobrze znane we Wrocławiu Ginez Trio. Można ich usłyszeć w miejscowych klubach, gdzie serwują energetyczne, często akustyczne rockowe granie. Ich znaki rozpoznawcze to świetny kontakt z publicznością i to, że nie chce ich ona wypuścić ze sceny.
  • Zapraszamy w sobotę wieczorem na solidną porcję rocka. Widzimy się pod sceną!
  • 22.00 – 00.00 Muzyka z głośnika Wieczór przy muzyce serwowanej przez DJ-a Endlessa. To wrocławski turntablista, wicemistrz Polski DJ-ów 2017, członek kolektywu Skip Proof Scratchers. Ma na koncie współpracę z m.in. nu-metalowym zespołem KnoW i funky’ową grupą Sugar Daddys.

Niedziela 23 czerwca

  • 13.30 Instrukcja obsługi Festiwalu Zaplanuj niedzielę na Festiwalu: polecane punkty programu i piwa, których warto spróbować, czyli rekomendacje naszych prowadzących Kuby i Rafała.
  • 14.00-14.30 – Cydr – polskie dobro narodowe czy chwilowa moda? Cydr kojarzy się głównie z Wielką Brytanią i Francją, ale od kilku lat w Polsce zdobywa coraz większą popularność. Można go znaleźć nawet w menu restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelin. Czym dokładnie jest cydr, jakie są jego rodzaje i czy Polacy polubili ten jabłkowy trunek? W świat cydru wprowadzą nas Mikołaj Fajfer (Pfeiffer’s Cider z Wielkopolski), Tomek Zywer (Cydr Zywer z Podkarpacia) i Łukasz Sobór (Cydr Smykan z Beskidu Wyspowego).
  • 14.30 – 15.45 Piwo w kuchni. Gotowanie na scenie z Browarem Rankerov Krechowie z położonych w Kotlinie Kłodzkiej Krosnowic to gotująca rodzina, zwycięzcy programu kulinarnego Family Food Fight. Od lat zafascynowani lokalnością i przetwórstwem uprawiają rośliny, tłoczą soki, prowadzą warsztaty i organizują u siebie kolacje degustacyjne. Niebawem ruszy ich browar i mała restauracja. Na WFDP Krechowie pokażą, jak wykorzystać w kuchni surowce stosowane przy produkcji piwa.
  • 16.00 – 16.50 Piwna baza – jak poruszać się w świecie piwa kraftowego Coś dla tych, którzy niepewnie czują się w multitapie czy przy półce sklepowej. Od tego, „jak powstaje piwo” po „jak świadomie je zamówić” przeprowadzi nas Łukasz Anczyk z blogu Opiwatele i jego goście, czyli Piotr Rapacz z Browaru FUNKY FLUID, Jakub Borowski z Brokreacji i Michał Przystupa z Browaru Gwarek.
  •  17.00 – 17.50 Festiwalowy konkurs z nagrodami Pytania piwne o różnym stopniu trudności. Będzie coś z historii, coś ze współczesności i dużo piwnych ciekawostek. I dużo atrakcyjnych nagród.
  • 18.00 Ogłoszenie wyników głosowania w aplikacji na najlepsze piwo 14. WFDP
  • 18.30 Zakończenie festiwalu Zaprzyjaźnieni piwni blogerzy i nasi prowadzący polecą, co z festiwalowych stoisk warto zabrać ze sobą do domu.
  • 19.00 – 20.00 Muzyka z głośnika. Wieczorny chillout przy muzyce.

Zobacz zdjęcia z poprzednich lat

Festiwal, uznawany za jeden z największych w Europie, promuje oryginalne i unikatowe piwa z małych i średnich browarów polskich oraz zagranicznych.

14. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. Największe święto miło...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto