MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Ekologii w Starej Kopalni w Wałbrzychu: Pierwsza w regionie, która udaje komin - jakie z niej wieczorne widoki? Zwiedzanie, zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Wieża Ekologii w Starej Kopalni w Wałbrzychu to wieża widokowa i punkt orientacyjny "udający" chłodnię kominową. W oczekiwaniu na uruchomienie wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu warto przypomnieć powstałą w 2014 roku jej poprzedniczkę. Zobaczcie, jakie z niej widoki, podpowiadamy też jak można ją zwiedzić.

Spis treści

Wieża Ekologii w Starej Kopalni w Wałbrzychu - jeden z atutów wałbrzyskiej atrakcji turystycznej

Mieszkańcy Dolnego Śląska - i nie tylko - lubią nowe wieże oraz punkty widokowe. Jednym z oczekiwanych jest budowana od 2023 roku nowa wieża widokowa w Parku Sobieskiego przy Harcówce w Wałbrzychu. 37-metrowa konstrukcja ruszy jeszcze tej wiosny. Jej bryła nie wszystkim się podoba, padają zarzuty, że przypominająca chłodnię kominową wieża szpeci lokalny krajobraz.

Tymczasem nie jest to pierwsza wieża widokowa w Wałbrzychu w takiej formie. Ma ona starszą siostrę i poprzedniczkę. To świetlona nocą 25-metrowa wieża widokowa na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu, zwana Wieżą Ekologii. Powstała w 2014 roku w rewitalizowanym kompleksie przemysłowym i jako jeden z nielicznych punktów widokowych jest zaopatrzona w windę.

Wieża Ekologii w Starej Kopalni w Wałbrzychu: Pierwsza w regionie, która udaje komin - jakie z niej wieczorne widoki? Zwiedzanie, zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Wieża ta powstała w miejscu dawnej chłodni kominowej i formą ją przypomina. Wkrótce skończy 10 lat!

 • Projekt tej wieży i przeznaczonego do rewitalizacji kompleksu kopalnianego w Wałbrzychu w 2012 roku zaprezentowali architekci z Nizio Design International z Warszawy. Wizualizacje kompleksu i jego wieży zwracały uwagę nowoczesnością i ciekawym połączeniem starych postindustrialnych form z nowoczesnymi elementami przejawiającymi się użyciem metalu, szkła i światła. Kwintesencją tego zamysłu była Wieża Ekologii - nowy punkt świetlno-widokowy w Wałbrzychu.
 • Zbudowana ona została w miejscu, gdzie jeszcze do grudnia 2013 roku stała stara chłodnia kominowa, a jej forma i wysokość tamten dawny obiekt przemysłowy przypomina. Inne jest jednak przeznaczenie obiektu i budulec użyty do wypełnienia stylizowanej na industrialną formy.
 • Fundamenty pod wieżę wylano na przełomie zimy i wiosny 2014 roku, a już w lipcu tego roku stała cała jej konstrukcja.
 • Obiekt został oficjalnie oddany do użytku wraz z pozostałą częścią nowego centrum 9 listopada 2014 roku.
Wieża Ekologii w Starej Kopalni w Wałbrzychu: Pierwsza w regionie, która udaje komin - jakie z niej wieczorne widoki? Zwiedzanie, zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Wieża widokowa w Starej Kopalni, zwana Wieżą Ekologii stoi pomiędzy budynkami dawnego kompleksu kopalnianego - mapa

Pierwsza w mieście, która udaje komin - jakie z niej wieczorne widoki?

Wieża Ekologii w Starej Kopalni ma przeszklone, otoczone siatką metalowej konstrukcji ściany. W pierwotnym zamyśle wokół obiektu miały piąć się pnącza, ostatecznie jednak poprzestano na całościowym podświetleniu budynku, który stał się ważnym punktem orientacyjnym na nocnej mapie miasta. Wewnętrzna oś centralna wieży to szyb windy i umiejscowiona spiralnie wokół niego klatka schodowa.

Wieża Ekologii w Starej Kopalni w Wałbrzychu: Pierwsza w regionie, która udaje komin - jakie z niej wieczorne widoki? Zwiedzanie, zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

- Zwiedzanie wieży odbywa się w ramach dziennego i nocnego oprowadzania grup turystycznych z przewodnikiem. Zwykle odwiedziny na wieży są na końcu trasy zwiedzania, a w sezonie turystycznym zdarza się też przewodnikom od odwiedzin jej zaczynać oprowadzanie. Wieżę udostępniamy również zorganizowanym grupom podczas Nocy Muzeów. Nie ma możliwości zakupu biletu wyłącznie na wieżę, ze względów bezpieczeństwa wejście, czy wjazd na nią dotyczy grup z przewodnikiem - wyjaśnia Marta Wróbel, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kultury i Sztuki Stara Kopalnia.

Na położony nieco poniżej szczytu taras widokowy można zatem wejść lub wjechać windą. Warto nie pomijać tego punktu zwiedzania, by zobaczyć kompleks Starej Kopalni z góry, a także część Wałbrzycha i okoliczne wzgórza oraz hałdy pokopalniane.

Wieża Ekologii w Starej Kopalni w Wałbrzychu: Pierwsza w regionie, która udaje komin - jakie z niej wieczorne widoki? Zwiedzanie, zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Szczególnie interesująco wieża ta wygląda w mglisty wieczór, również wieczorne podziwianie z Starej Kopalni i panoramy z pogranicza Śródmieścia oraz Białego Kamienia właśnie wieczorową porą ma swoje dodatkowe zalety. Między innymi dlatego nocne zwiedzanie wałbrzyskiego kompleksu i Noc Muzeów w Starej Kopalni cieszy się z roku na rok coraz większym powodzeniem. Wieża widokowa oraz wieże szybowe Starej Kopalni są podświetlane każdej nocy, a dobór kolorów podświetlenia i natężenie światła jest uwarunkowane m.in. obchodzonymi świętami, np. na niebiesko w związku z Dniem Autyzmu, itp.
Na wieży umieszczone są czujniki pomiaru czystości powietrza, w tym pyłów zawieszonych. Dzięki temu w czasie rzeczywistym można sprawdzić, czy nie zagraża nam smog.

Wieża Ekologii w Starej Kopalni wieczorem - widoki z wieży!

Wieża Ekologii w Starej Kopalni w Wałbrzychu: Pierwsza w reg...

Bilety na zwiedzanie Starej Kopalni 2024

 • BILET NORMALNY: 41 zł
 • BILET ULGOWY*: 32 zł

* dzieci powyżej pięciu lat, uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studenci do ukończenia 25. roku życia, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne

Dzień w Starej Kopalni – zwiedzanie trasy turystycznej z przewodnikiem i SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności:

 • BILET ŁĄCZONY DZIEŃ W STAREJ KOPALNI NORMALNY : 55 zł/os.
 • BILET ŁĄCZONY DZIEŃ W STAREJ KOPALNI ULGOWY: 45 zł/os.
 • BILET GRUPOWY**NORMALNY : 30 zł/osoba
 • BILET GRUPOWY**ULGOWY (szkolny): 27zł/osoba
 • BILET RODZINNY: 114 zł

** dotyczy grupy liczącej 20 osób. W przypadku młodzieży szkolnej: wejście bezpłatne dla 1 opiekuna na każde 20 dzieci – zwiedzanie grupowe po wcześniejszej rezerwacji.

Polecamy również:

SOWA - na terenie Starej Kopalni działa też Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności dla młodych odkrywców!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto