Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczny finał wakacji. Leki na chorobę lokomocyjną mogą powodować śmierć? „Kluczowe jest prawidłowe stosowanie”. Eksperci ostrzegają

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Choroba lokomocyjna dotyczy wielu osób. Spowodowana ruchem, takim jak jazda samochodem czy pływanie łodziami, może powodować nudności i wymioty. Na rynku dostępne są różne środki, które mają pomóc chorym przetrwać podróż. Jednak nieprawidłowo stosowane leki mogą być niebezpieczne, doprowadzając nawet do śmierci.

Spis treści

Chłopiec z chorobą lokomocyjną w samochodzie z czerwoną torbą w ręku
djedzura/GettyImages

Leki na chorobę lokomocyjną są niebezpieczne?

Leki na chorobę lokomocyjną często są obowiązkowym punktem podczas pakowania apteczki podróżnej. Mają za zadanie ułatwić chorym przetrwanie podróży bez wymiotów i nudności. Jednak wiele osób stosuje je niewłaściwie, o czym informuje Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA). Konsekwencje takiego postępowania mogą mieć tragiczne konsekwencje.

Eksperci ostrzegają, że popularne leki na kinetozę zostały powiązane ze śmiercią dziecka, o czym donosi brytyjski dziennik „The Sun”. Leki doprowadziły też do potencjalnie śmiertelnych schorzeń u kilku innych osób.

Choroba lokomocyjna (kinetoza) swoje początki ma zazwyczaj w dzieciństwie. Z czasem może samoistnie ustąpić, jednak niektóre osoby dorosłe mogą się z nią nadal borykać. Na to schorzenie związane z przemieszczaniem się cierpi co piąty dorosły. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Śmiertelne plastry na chorobę morską. Nie żyje dziecko

Plastry Scopoderm to leki przeciwcholinergiczne. Są stosowane przez osoby biorące udział w rejsach wycieczkowych. Mają one zapobiec chorobie morskiej i są zalecane przez pracowników Narodowej Służby Zdrowia (National Health Service – NHS). Działają poprzez blokowanie pewnych sygnałów chemicznych między mózgiem a ciałem, zapobiegając zawrotom głowy i chorobie lokomocyjnej. Jeżeli są prawidłowo stosowane, są bezpieczne w użyciu.

Jednak wskazany sposób użytkowania często jest ignorowany. Lista nieprawidłowości jest długa. Ludzie przyklejają plastry dzieciom poniżej 10. roku życia, wycinają je, nakładają więcej niż jeden na raz lub używają ich dłużej, niż należy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Właśnie niewłaściwe użycie plastrów na chorobę morską miało doprowadzić do śmierci dziecka. Powodem zgonu była hipertermia, która występuje, gdy temperatura ciała staje się zbyt wysoka, uniemożliwiając samoregulację. U innych osób stwierdzono „niewielką liczbę poważnych i zagrażających życiu” incydentów, o czym informuje MHRA w aktualizacji do stosowania leku.

Skutki uboczne plastrów na chorobę morską. MHRA apeluje o ostrożność

W przypadku niewłaściwego stosowania leki mogą powodować poważne skutki uboczne, takie jak:

  • wysoka temperatura,
  • niemożność oddania moczu,
  • drgawki,
  • halucynacje,
  • trudności w oddychaniu,
  • zaburzenia pamięci,
  • dezorientacja
  • śpiączka.

W razie wystąpienia tych objawów należy natychmiast usunąć plaster i zwrócić się o pomoc lekarską. Przy wysokiej temperaturze należy podjąć natychmiastowe działania w celu zmniejszenia ciepła ciała.

Organ nadzorujący leki zażądał również, aby w ulotce dla pacjenta do listy działań niepożądanych dodać hipertermię.

– Chcemy uspokoić pacjentów, że te plastry są powszechnie stosowane bez żadnych problemów – powiedziała dr Alison Cave z MHRA.

Osoby, które doświadczyły podejrzewanych działań niepożądanych związanych z tymi plastrami, są proszone do zgłoszenia tego na stronie internetowej Yellow Card.

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tragiczny finał wakacji. Leki na chorobę lokomocyjną mogą powodować śmierć? „Kluczowe jest prawidłowe stosowanie”. Eksperci ostrzegają - Strona Zdrowia

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto