Subregion wałbrzyski otrzyma duże wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

RED
Materiał informacyjny - Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy
Materiał informacyjny - Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy Materiał informacyjny - Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy
Aktualnie Urząd Pracy prowadzi ocenę wniosków o dofinansowanie projektów wspierających pracodawców i mieszkańców z subregionu wałbrzyskiego w ramach FST. Pracodawcy mogą uzyskać do 80% dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników.

Już niedługo ruszą pierwsze projekty

Działania, jakie niebawem zacznie wdrażać Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST), w programie Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, są w części kontynuacją niektórych zadań realizowanych w Regionalny Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2021 (RPO WD).

Środki na aktywizację zawodową i włączenie społeczne w ramach RPO WD nie były kierowane na działania wyłącznie w subregionie wałbrzyskim, lecz trafiały także do firm i mieszkańców całego Dolnego Śląska. Teraz, realizacja działań w ramach FST koncentruje się na wsparciu obszarów pogórniczych, czyli pozwala na skierowanie dodatkowej, w porównaniu do całego województwa, pomocy dla subregionu wałbrzyskiego.

Daje to możliwość zrealizowania większego zakresu działań i przekazania znaczniejszego wsparcia (60 mln euro) właśnie do subregionu wałbrzyskiego. Warto tu dodać, że fundusze FST będą rozdysponowane jedynie w pięciu województwach: dolnośląskim, małopolskim, łódzkim, śląskim oraz wielkopolskim.

Aktualnie Urząd prowadzi ocenę wniosków o dofinansowanie projektów wspierających pracodawców i mieszkańców z subregionu wałbrzyskiego w ramach FST.

- Liczymy, że już pod koniec roku ruszą projekty, w których pracodawcy uzyskają do 80 % dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. Natomiast na początku 2024 r. takie, w których będziemy mogli między innymi zapewniać usługi społeczne i opiekuńcze, a także zwiększać aktywność zawodową chociażby osób, którym konieczność opieki nad osobami zależnymi nie pozwalała podjąć pracy – mówi Zuzanna Bielawska, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przeprowadził następujące działania:

- Działanie 9.1 C:
3.07.2023 r. rozpoczęto nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 9.1 typ C FEDS;
nabór zakończono 24.07.2023 r.;
obecnie wnioski są w trakcie procesu oceny;
planowane rozstrzygnięcie konkursu to listopad 2023 r.;

Wartość naboru to 27 540 000 zł
O dofinansowanie realizacji projektu mogły ubiegać się następujące podmioty: instytucje integracji i pomocy społecznej, instytucje rynku pracy, jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, jednostki samorządu terytorialnego, lokalne grupy działania, MŚP, niepubliczne podmioty integracji i pomocy społecznej, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, związki zawodowe.
Wsparcie dzielane w tym projekcie ma na celu podnoszenie i doskonalenie kompetencji pracowników przedsiębiorstw w zakresie zielonej transformacji. Działania szkoleniowe realizowane w oparciu o Bazę Usług Rozwojowych mają dotyczyć nabycia kwalifikacji, usprawnienia procesów lub obszaru działania przedsiębiorstwa, częściową lub całkowitą zmianę profilu działalności gospodarczej. Realizowane w tym projekcie działania ukierunkowane będą na rozwój w zakresie zielonych umiejętności lub zielonych miejsc pracy oraz podnoszenia i zmiany kwalifikacji pracowników, w tym w związku z rozwojem rynku modernizacji energetycznej, GOZ, technologii cyfrowych.
W ramach naboru zostanie wybranych 3 operatorów działających na następujących obszarach subregionu wałbrzyskiego: powiat wałbrzyski i Miasta Wałbrzych, powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego, powiat świdnicki i dzierżoniowski.
Przedsiębiorca i jego pracownik będą mogli liczyć na dofinansowanie szkolenia o wartości do 10000 zł na osobę i maksymalne dofinansowanie na poziomie 80% ze środków FST.
Wsparciem zostanie objęte co najmniej 1000 firm z sektora MŚP z subregionu wałbrzyskiego oraz co najmniej 2400 ich pracowników.
- Działanie 9.1 AB:

17.07.2023 r. rozpoczęto nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 9.1 typ A i B FEDS;
nabór zakończono 2.08.2023 r.;
wpłynęły 54 wnioski;
obecnie wnioski są w trakcie procesu oceny;
planowane rozstrzygnięcie konkursu to grudzień 2023 r.;

Wartość naboru to 162 846 000 zł
O dofinansowanie realizacji projektu mogły ubiegać się następujące podmioty: instytucje integracji i pomocy społecznej, instytucje rynku pracy, jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, jednostki samorządu terytorialnego, lokalne grupy działania, MŚP, niepubliczne podmioty integracji i pomocy społecznej, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, związki zawodowe.
Wsparcie ma na celu poprawę dostępności do usług społecznych, usług asystenckich i opiekuńczych istotnych z punktu widzenia zwiększania aktywności zawodowej osób wykluczonych i ich rodzin, dotkniętych negatywnymi skutkami transformacji, w tym osób, których bierność zawodowa wynika z konieczności opieki nad osobami zależnymi oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy;
Możliwe formy wsparcia: rozwój usług opiekuńczych różnego typu, wsparcie dla kadr instytucji pomocy i integracji społecznej, deinstytucjonalizacja podmiotów realizujących wsparcie całodobowe, tworzenie nowych mieszkań wspomaganych i wytchnieniowych i nowych miejsc w już istniejących placówkach;
W ramach naboru zostały złożone 54 projekty o łącznej wartości 167 282 367,81 zł (blisko 170 mln zł).

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Subregion wałbrzyski otrzyma duże wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - Wałbrzych Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie