MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Emeryci skorzystają na nowych ulgach finansowych i atrakcyjnych ofertach podróży. To zdecydowanie warto rozważyć

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
od 16 lat
Osoby starsze w 2023 roku mają dostęp do szeregu niezwykle atrakcyjnych zniżek i ulg, które stanowczo poprawiają ich prosperowanie w życiu. Ulgi te nie są dla wszystkich, a do skorzystania z części z nich trzeba spełnić konkretne wymogi. Co warto wiedzieć o zniżkach i ulgach dla seniorów?

mLegitymacja emeryta-rencisty

Jest to specjalny dokument uprawniający do zniżek i ulg. Choć jeszcze niedawno był dostępny w formie plastikowej karty (jak np. karta bankowa), od 1 stycznia 2023 roku dostępna jest również elektroniczna wersja tejże legitymacji. Skorzystać z niej można dzięki aplikacji mObywatel, którą można zainstalować na każdym smartfonie. Tę kartę wydaje ZUS. Dokument jest przyzwany osobom z prawem do jednego z tych trzech:

  • emerytury,
  • renty,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Wniosek o mLegitymację emeryta-rencisty

Otrzymanie karty jest możliwe po złożeniu wniosku, którego formularz można dostać zarówno w placówce ZUS, jak i na stronie internetowej Zakładu ubezpieczeń Społecznych. Z kolei wypełniony już wniosek trzeba złożyć w odpowiednim oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub ewentualnie w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez Prezesa ZUS. Organ ma 30 dni na wydanie decyzji (oczywiście, zaleca się dołączenie niezbędnej dokumentacji).

Polecamy

Co daje mLegitymacja?

Dzięki tej legitymacji seniorzy mają dostęp do wielu zniżek i bonusów. Są one przede wszystkim związane z ochroną zdrowia, ale nie tylko. Można wymienić m.in.:

  • Odliczenie kosztu zakupu leków od podatku;
  • Korzystanie z ulgą lub za darmo z komunikacji miejskiej;
  • Tańsze bilety w teatrze i kinie;
  • Zniżki na przejazdy koleją.

Karta seniora - co daje?

Dla osób starszych bardzo popularnym rozwiązaniem jest Karta seniora. Można ją wyrobić w dowolnej gminie lub urzędzie miasta. Również na stronie internetowej Głosu Seniora. Karta Seniora jest wynikiem programu prowadzonego przez Stowarzyszenie MANKO. Jego celem jest podnoszenie jakości życia seniorów.

Polecamy

Dla seniorów z tą kartą dostępne są zniżki w aż 3 tysiącach punktów, które zgodziły się na współpracę z tym stowarzyszeniem. Taniej można korzystać z usług zdrowotnych i związanych z urodą np. z salonów kosmetycznych i fryzjerskich.

Korzystanie z ulg komunikacyjnych

Emeryci i renciści mogą również mieć tańsze przejazdy u rozmaitych przewoźników. Zazwyczaj jest to od 10 do 50 procent, choć wiele zależy od konkretnego przewoźnika. W przypadku komunikacji miejskiej wiele zależy od władz miejskich - nieraz decydują one o tym, że osoby po skończeniu np. 70 lat mogą jeździć za darmo - a reszta emerytów i rencistów ma wysokie obniżki cen. Obniżki cen dotyczą również niektórych linii lotniczych.

Ulga paszportowa

Dla emerytów tańsze jest wyrobienie paszportu. W przypadku seniorów po 70. roku życia jest to już całkowicie darmowe - wcześniej mają zniżkę na poziomie 50 procent.

Zniżka na rozrywkę i kulturę

W przypadku większości galerii i muzeów seniorzy dostają zniżkę w wysokości nawet 25% za bilet. Tu wystarczy posiadać legitymację emeryta-rencisty. Podobnie wygląda to w przypadku kin sieciowych. W nich zwykle obowiązują niższe ceny - często dotyczy to jednak tylko wybranych dni. Na niższe ceny stawiają również teatry.

Polecamy

Rekreacja w niższej cenie

W wielu punktach oferujących znakomitą rekreację i wypoczynek seniorzy mogą postawić na tańsze zajęcia. Dotyczy to zwłaszcza obiektów sportowych, w tym basenów, ośrodków sporu i rekreacji oraz domów kultury. Tańsze są zwykle również rozmaite wycieczki - jeśli oczywiście organizator przewidzi taką ulgę.

Chcesz mieć psa? Skorzystaj z ulgi!

Właściciele psów, jeśli są seniorami, mogą skorzystać ze specjalnych ulg, o ile lokalny samorząd zdecyduje się na wprowadzenie takowych. Jeśli gmina uchwala podatek od psa, z jego opłat są zwolnieni:

  • Niepełnosprawni mający psy asystujące;
  • Osoby po 65. roku życia i samotnie prowadzące gospodarstwo domowe;
  • Właściciele gospodarstw rolnych, o ile mają nie więcej niż dwa psy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emeryci skorzystają na nowych ulgach finansowych i atrakcyjnych ofertach podróży. To zdecydowanie warto rozważyć - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto