MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka 2024. W Tumie i Kwiatkówku atrakcji nie brakuje! ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Trwa Majówka w skansenie w Kwiatkówku oraz na grodzisku w Tumie
Trwa Majówka w skansenie w Kwiatkówku oraz na grodzisku w Tumie J. Kaźmierczak
Trwa majówka 2024. Z tej okazji na terenie grodziska w Tumie oraz skansenu Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku odbywają się liczne atrakcje. Turyści mogą wziąć udział m.in. w warsztatach wikliniarstwa, kowalstwa czy zobaczyć, jak niegdyś wyglądało wiejskie pranie w zagrodzie.

Majówkowe atrakcje w Tumie i Kwiatkówku

1 maja w Skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku odbył się m.in. pokaz kowalstwa, budzenie wiatraka, wiejskie pranie w zagrodzie, malowanie twarzy dla dzieci oraz inne warsztaty i gry plenerowe.

- Pranie w zagrodzie składało się z 10 etapów. Najpierw konieczne było namaczanie tkanin w płatkach mydlanych. Czasami trwało to nawet pół dnia. Następnie rozpoczynał się już właściwy etap prania. Materiał należało namydlić, później trzeć na tarce do prania. Dzisiejsze ubrania nie nadawałby się do takiego prania. Są zbyt cienkie. W taki sposób prano niegdyś grubsze, mocniejsze tkaniny m.in. lniane. Kolejnym etapem prania jest płukanie. Po ręcznym wyciśnięciu nadmiaru wody z tkaniny można było "odwirować ubranie". Do tego gospodynie wykorzystywały wyżymaczkę. Dopiero wtedy można było powiesić starannie pranie na sznurach. Nieodłącznym elementem prania jest także prasowanie. Tutaj wykorzystywano niegdyś żelazka z duszą - mówi Ewelina Kotarska-Sakiewa, przewodniczka muzealna.

Na grodzisku odbyły się natomiast warsztaty wikliniarstwa. Zainteresowani mogli m.in. upleść podstawkę pod garnek czy kubek.

- Kultywuję dziedzictwo swoich dziadków. (...) Prowadzę w Konarzewie (gm. Piątek) zagrodę edukacyjną "Plantacja wikliny". Zajęcia dostosowujemy do osób w każdym wieku, zarówno do przedszkolaków, jak i seniorów. Dziennie można zrobić od 5 do 15 koszyczków z wikliny - powiedziała nam Teresa Maciejak.

To nie koniec atrakcji!

3 maja także zaplanowano w skansenie budzenie wiatraka, wiejskie pranie w zagrodzie, spotkanie z młynarzem oraz koncert "Kapela ludowa Po Staremu". W niedzielę, 5 maja na terenie grodziska odbędą się pokazy strażackie oraz koncert orkiestry dętej.

Przypomnijmy, wspólny bilet do skansenu i grodziska kosztuje 29 złotych. Ulgowy - 22 zł. Obiekty otwarte w sezonie letnim (kwiecień-wrzesień) otwarte są w godz. 11-18. Obiektami zarządza Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Będąc w skansenie i na grodzisku koniecznie trzeba odwiedzić również Archikolegiatę NMP i św. Aleksego w Tumie oraz przykościelne muzeum.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto