Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady Materiałów Ogniotrwałych w Jaroszowie i Żarowie na starych zdjęciach

red.
Historia firmy w Jaroszowie rozpoczęła się w 1870 r. wraz z uruchomieniem “Kopalni Glin Ogniotrwałych w Jaroszowie”, działających na bazie nowo odkrytych, bogatych złóż glin ogniotrwałych. Tuż po II wojnie światowej, w 1945 r. zakład stał się własnością polskich władz i od tamtej pory nosił nazwę Jaroszowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych.

W 1995 r. zakład został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a w 1998 r. sprywatyzowany pod nazwą JARO S.A

Początki firmy z Żarowa sięgają połowy XIX wieku, kiedy to w rejonie Żarowa odkryto złoża glin ogniotrwałych. Dało to początek pierwszej fabryce cegieł szamotowych, która została otwarta w 1850 roku i przyjęła nazwę "Żarowska Fabryka Szamotowa K. Kulmiz". W produkcji wykorzystywano miejscowe surowce, a dobra jakość wyrobów przyciągała odbiorców zarówno z kraju jak i zagranicy.
W ciągu długiej historii kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Między innymi należała do koncernu "Didier Werke AG" stanowiąc jedną z czołowych fabryk w branży materiałów ogniotrwałych na ziemiach polskich.
W 2003 roku sprywatyzowana firma zmieniła nazwę na Polska Ceramika Ogniotrwała "Żarów" S.A

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto