Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyciągają rękę do przedsiębiorców

Agnieszka Bielawska
Gmina Świdnica będzie zwalniać z podatku od nieruchomości Przedsiębiorcy z gminy wiejskiej Świdnica wreszcie mogą liczyć na ulgi podatkowe tak, jak ich koledzy w Świdnicy.

Gmina Świdnica będzie zwalniać z podatku od nieruchomości

Przedsiębiorcy z gminy wiejskiej Świdnica wreszcie mogą liczyć na ulgi podatkowe tak, jak ich koledzy w Świdnicy. – To dobrze, że wyciągnięto pomocną dłoń do tych, co dają pracę – mówi Bronisław Bienkiewicz, szef spółdzielni produkcyjnej „Jedność” z Boleścina

Na ostatniej sesji radni gminy uchwalili zwolnienia z tych opłat dla osób, które po wejściu w życie uchwały po raz pierwszy będą uruchamiać działalność lub rozszerzą ją. Krótko mówiąc – stworzą nowe miejsca pracy.

– Prowadzę działalność produkcyjną, wytwarzam żywność, mam określoną liczbę pracowników i w moim przypadku to coś za coś, czyli zwolnienia za miejsca pracy, raczej się nie sprawdzi – mówi Bronisław Bienkiewicz. – To dobra propozycja, choć w takiej branży, jak moja, za wiele zdziałać się nie da. My jesteśmy uzależnieni od natury, pogody, więc trudno przyjmować dodatkowe osoby. Ale dla innych rodzajów działalności gospodarczej – jak najbardziej. Liczy się każda ulga, bo przecież wszyscy wiemy, jak ciężko jest dziś być przedsiębiorcą, jakie to są koszty.
Biznesmeni z gminy, którzy stworzą od 2 do 5 miejsc pracy, mogą liczyć na zwolnienia podatkowe przez 2 lata. Jeśli pracę zyska od 6 do 20 osób zwolnienia przysługują przez 4 lata; 21–50 nowych stanowisk pracy to ulgi przez 6 lat, 8 lat bez podatku to 51–100 nowych miejsc pracy. Przedsiębiorcy, którzy zadeklarują zatrudnić ponad 100 osób, nie będą płacić podatku od nieruchomości przez 10 lat.
Czy przedsiębiorcy zaoszczędzą duże kwoty?

– Myślę, że tak Biorąc średnią stawkę 17,22 zł za m kwadratowy rocznie i zakładając, że średnia powierzchnia nieruchomości to 100 metrów, rocznie zaoszczędzi się blisko 2 tysiące złotych – wylicza Artur Derewiecki z urzędu gminy. – To jest dla każdego przedsiębiorcy największy koszt spośród podatków lokalnych. Ta oferta to przede wszystkim ukłon w stronę małych firm, bo to one tak naprawdę tworzą najwięcej miejsc pracy.
Uchwała zacznie obowiązywać za kilka tygodni. Nie będą mogli z niej korzystać zadłużeni czy zatrudniający ludzi w ramach robót interwencyjnych. •

Świdnica dba o swoich od dawna

O ulgi w podatku od nieruchomości oraz dofinansowanie miejsc pracy mogą się w Świdnicy starać zakłady, które zwiększają zatrudnienie, lub też mają poważne kłopoty finansowe. Na preferencje mogą liczyć także ci, którzy zatrudniają osoby bezrobotne. Dzięki Miejskiemu Programowi Aktywizacji Osób Bezrobotnych przedsiębiorcy mogą uzyskać sporą refundację miejsc pracy. Z takiej pomocy skorzystały chociażby Zakłady Odzieżowe „Łucja”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto