Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojna chemiczna we wrocławskim zoo (ZDJECIA)

Jakub Kordas, opiekun zwierząt w akwarium w zoo
Rafy koralowe, tworzone przez koralowce, są największymi na kuli ziemskiej strukturami, zbudowanymi z żywych organizmów. Pojawianie się ich tuż pod powierzchnią mórz nie byłoby możliwe, gdyby koralowce nie "współpracowały" z niewielkimi glonami, zwanymi zooksantellami.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

To one, schowane w ich komórkach, przeprowadzają proces fotosyntezy. A jego produkty są częścią menu koralowca. Stąd rafy koralowe występują w ciepłych, tropikalnych morzach. Tam odpowiednia ilość światła i stabilna temperatura wody pozwalają glonom rozwijać się, przeprowadzać fotosyntezę i karmić te żyjątka.
Rafa koralowa to najbogatszy ze wszystkich wodnych ekosystemów. Z jednej strony dostarcza nowych terenów do życia dla organizmów osiadłych, a z drugiej stanowi niezliczoną liczbę kryjówek dla zwierząt, które pływają w morzach. Odżywia też wodę i obniża jej poziom dwutlenku węgla. Ekosystem ten moglibyśmy bez problemu porównać do pełnego bioróżnorodności ekosystemu tropikalnych lasów deszczowych.

Wrocław: Świnka wietnamska odrzucona przez matkę ma się dobrze (ZDJĘCIA)

Koralowce z całej grupy parzydełkowców występują w postaci polipa, który swoim kształtem do złudzenia może przypominać roślinę czy też grzyba. Dlatego dawniej ludzie uznawali je za rośliny lub organizmy przejściowe, zawieszone gdzieś pomiędzy królestwem roślin a zwierząt. Dziś wiemy bez wątpienia, że koralowce należą do tego drugiego. Swoim wyglądem, kształtem i ubarwieniem wprawiają w osłupienie.

Mogą być niebezpieczne. W swoim arsenale posiadają parzydełka, służące do obrony i zdobywania pokarmu. Także do tzw. wojny chemicznej, bo koralowce bez przerwy walczą o przestrzeń życiową i dostęp do światła. Parzydełka mają różne kształty i mogą pełnić ściśle określone funkcje. Są unikalne dla całej grupy parzydełkowców.

Rosnąc od setek tysięcy lat w płytkich przybrzeżnych strefach, koralowce tworzą kolonie na kształt płaskich atoli, raf barierowych czy też tzw. raf brzegowych, okalających wypiętrzony ponad lustro wody wulkan.

Rafy zanikają, głównie z winy człowieka. Zanieczyszczenie wód, pozyskiwanie skał, połowy przy użyciu dynamitu, handel koralowcami i globalne ocieplenie drastycznie wpływają na kurczenie się zasięgu ich występowania.

Zobacz też: Coraz więcej gadów we wrocławskim zoo (ZDJĘCIA)

Dzioborożce z Filipin trafiły do wrocławskiego zoo (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto