MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa w Wałbrzychu: Otwarcie 21 czerwca 2024. Będzie dużo atrakcji! Bilety, ceny, parkingi - Zdjęcia!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 7 lat
Tuż przed rozpoczęciem lata 2024 będziemy się mogli cieszyć nową wieżą z widokiem na Wałbrzych i okolice. Okazuje się, że zachowały się plany z 1978 roku mówiące o budowie wieży w tym samym miejscu. A co zaplanowano na uruchomienie tej naszej - współczesnej atrakcji? Znane są już szczegóły dotyczące wejść na wieżę i biletów turystycznych, parkingów.

Spis treści

Już w latach 70. XX wieku w Wałbrzychu planowano wybudować wieżę widokową przy Harcówce w Parku Sobieskiego

Wałbrzyska wieża widokowa powstała przy Harcówce, w Parku Sobieskiego okazuje się być zbliżona do realizacji projektu, który żył już w przestrzeni miejskiej od lat 70. XX w.

- W dokumentacji zachował się projekt budowy wieży widokowej z 1978 roku. Miała powstać w podobnej lokalizacji jak ta nasza obecna, ale miała zostać zbudowania "czynem społecznym" - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha i pokazuje teczkę z dokumentami oraz z projektami sprzed ponad czterech dekad.

Wieża, 23-metrowa miała konstrukcję trochę zbliżoną do tej w współczesnej i miała powstać w podobnej lokalizacji Parku Sobieskiego. Na tym zbieżności się kończą.

21 czerwca 2024, w dzień zakończenia roku szkolnego otwarcie wieży widokowej w Wałbrzychu

Ta współczesna z 2023-2024 już stoi i jej odbiory techniczne są w ostatnich dniach maja 2024 na ukończeniu. Już od 21 czerwca zaproszeni będą na nią mieszkańcy, turyści i eksploratorzy, wszyscy zainteresowani.

- Jej taras widokowy jest na wysokości 36 metrów, ponad nim jest też iglica z kamerą prezentującą widok w czasie rzeczywistym. Poniżej wieży znajduje się system ścieżki w koronach drzew i teren spacerowy będący alternatywą łatwiej dostępną i oferującą również ciekawy widok - wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

 • Wałbrzyska wieża widokowa na Wzgórzu Parkowym zostanie oficjalnie otwarta w piątek 21 czerwca o godz. 10:30.
 • Wieża będzie otwarta od wschodu do zachodu słońca. Wejście w dniu 21 czerwca będzie bezpłatne. Wstęp od soboty będzie płatny – 10 zł od osoby oraz 1 zł dla posiadaczy karty Kocham Wałbrzych.
 • Dodatkowo będzie można zwiedzić wieżę w ramach biletu Explore Wałbrzych. Bilet ten pozwala na zwiedzenie pięciu atrakcji Wałbrzycha w ramach jednego biletu ważnego rok! To oszczędność 30 zł. W ramach niego wejście na wieżę to koszt ok. 5 zł.
 • Wieża ma być wieczorami podświetlona od najbliższych dni już na stałe. Jej możliwości podświetlenia są nieograniczone okazjonalnie. Jednak na co dzień ma być po zmroku zielono-rdzawa, co nawiązuje do logo Wałbrzycha.
 • W najbliższych dniach będzie też biało-niebieska - w barwach zwycięskiego koszykarskiego Górnika Zamek Książ Wałbrzych.
 • Przez cały weekend (21-23 czerwca) amatorom widoków miasta i Gór Wałbrzyskich towarzyszyć będą liczne w atrakcje, w tym m.in. zawody kolarskie, zajęcia rekreacyjne i edukacyjne, gra terenowa i pokaz ognia, wszystko z muzyką w tle. Wyciszymy się przy jodze i ruszymy na podbój zakamarków Parku Jana III Sobieskiego z jego historią i przyrodą.
 • W związku z otwarciem wieży należy się spodziewać dużego zainteresowania mieszkańców i napływu turystów. Zatem nie do uniknięcia będą trudności z parkowaniem w sąsiedztwie wieży, a nawet w centrum Wałbrzycha. W tych okolicznościach weekend 21-13 czerwca warto potraktować jako dobrą okazję, by poznać zabytki starego Śródmieścia i modernistyczny czar Nowego Miasta. Dlatego wycieczkę warto zacząć z dala od wieży. Ze Starej Kopalni czy Galerii Victoria z Muzeum Porcelany po drodze to zaledwie półtora kilometra!
 • Budowa tej niepowtarzalnej atrakcji turystycznej ruszyła na początku 2023 roku i ma ona kosztować 10,169 mln zł. Wykonawca to firma Heli Factor Sp. z o.o. z Warszawy. Zadanie to finansowane jest z budżetu Miasta Wałbrzycha, zostało też dofinansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich.
 • Obiekt jest objęty monitoringiem z uwagi m.in na próby wspinania się na jego zewnętrzne powłoki.
 • W piątek, 21 czerwca, zapraszamy na piesze wycieczki z przewodnikiem. Wyruszamy ze Starej Kopalni o godz. 14:00, z Placu Górnika o godz. 16:00 oraz z Rynku o godz. 17:00. To będzie świetna okazja do poznawania historii naszego miasta, zabytków w centrum i atrakcji w samym Parku. Finałem aktywności będzie wejście na wieżę.
 • Park to także fantastyczna przyroda. Dla amatorów pięknych krajobrazów przygotowaliśmy wycieczkę fotograficzną z ekspertem od przyrody i fotografem Krzysztofem Żarkowskim. Zapraszamy na wycieczki w piątek i sobotę o godz. 18:00. Startujemy spod tężni.
 • W piątek i sobotę Muzeum Porcelany we współpracy z Biblioteką pod Atlantami szykuje grę terenową po parku. To będzie lekcja historii przez zabawę. Przygotowaliśmy mnóstwo ciekawostek. Zapraszamy całe rodziny i grupy znajomych.
 • Dodatkowo w piątek przy wieży czekają na odwiedzających aktorzy z Teatru Lalki i Aktora, a także animatorzy z zabawami dla dzieci. Wieczorem zapraszamy na jedyny w swoim rodzaju pokaz ognia przy tężni. Po pokazie udamy się na zachód słońca na wieżę. Wszystko przy dźwiękach muzyki w tle.
 • Sobotę rozpoczniemy jogą w Ogrodzie Różanym w parku. Ewa Kosmala z okazji Międzynarodowego Dnia Jogi zaprasza wszystkich na wyciszającą sesję jogi. W godzinach popołudniowych czas na bieg po parku. Rekreacyjna wycieczka biegowa to ciekawa propozycja dla amatorów biegów, przy jednoczesnym podziwianiu widoków na miasto.
 • Dodatkowo w niedzielę w parku odbędzie się cykliczna impreza Górale na start.
 • Zapisy i szczegółowe informacje dotyczące spacerów i wieży: [email protected]
 • Bilety na wieżę można będzie kupować on-line, w ramach pakietów Explore Wałbrzych oraz na miejscu.
 • Limit przebywających na wieży w tym samym czasie jednocześnie to 100 osób.
 • Na wieży znajdą się tablice i informacje oraz wskaźniki dotyczące punktów orientacyjnych okolicy oraz możliwości dotarcia do miejsc będących atrakcjami turystycznymi Wałbrzycha.
 • Dodatkowe miejsca postojowe dla osób wybierających się na wieżę przygotowano na Nowym Mieście (m.in. ul. Lotników, Piłsudskiego), jednak turyści będą też zachęcani do spacerów ze Śródmieścia oraz Starej Kopalni, to nie jest daleko.

Wieża widokowa w Wałbrzychu - jak wygląda i jak wyglądała podczas budowy

Wieża widokowa w ostatnich tygodniach budowy

Wieża widokowa w styczniu 2024 - złożono 5 segmentów, ostatni powstaje na ziemi.

Grudzień 2023 - jest już pięć poziomów, trwają pace ziemne

Koniec listopada 2023 - budowa czwartego tarasu widokowego i zdjęcia z niego

Wieża zaczyna wystawać ponad drzewa

Zapraszamy na nową wieżę widokową w Wałbrzychu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego zaprasza!

Wieża widokowa w Wałbrzychu: Otwarcie 21 czerwca 2024. Będzi...

Bilet Explore Wałbrzych obecnie zostanie uzupełniony o wieżę

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto