Spis treści
Wieża widokowa przy Harcówce w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - mapa
Do 10 stycznia 2023 urząd miejski w Wałbrzychu oczekuje na propozycje firm, które zechcą podjąć się budowy wieży widokowej na wzgórzu w sercu Parku Sobieskiego tuż przy schronisku PTTK Harcówka w ramach zadania "III etap rewitalizacji Parku im. Sobieskiego – modernizacja ścieżek spacerowych i oświetlenia z budową wieży widokowej".
Wieża widokowa w Wałbrzychu - mapa
16 grudnia miasto ogłosiło przetarg na prace budowlane, zakończył się żmudny proces projektowania wieży, której koncepcję wybrano w konkursie. Wygrała go ISBA Grupa Projektowa sp. z o.o. z Wrocławia i ona też przygotowała projekt budowlany, techniczny i wykonawczy obiektu, a także koncepcję zagospodarowania terenu wokół, wraz z istotnymi dla parku działaniami dotyczącymi zieleni.
Wieża widokowa w Parku Sobieskiego - szczegóły konstrukcyjne
Zgodnie z projektem technicznym powstanie wieża z platformami widokowymi rozmieszczonymi na kilku poziomach połączone z poziomem terenu i ze sobą ciągami schodów oraz rampami. Będzie 6 tarasów + poziom 0. Wieża ta stanie się też nowym punktem charakterystycznym widocznym z całej okolicy. Wieża zaprojektowana jest tak, aby z każdego z poziomów tarasów widokowych zapewnić atrakcyjne widoki ponad koronami drzew, m.in. na Stare Miasto w Wałbrzychu.

Wieża widokowa składa się z trzech elementów:
- platformy wejściowej,
- wieży zasadniczej stojącej na platformie wejściowej
- oraz rampy zewnętrznej prowadzącej na taras poziomu +1.

Platforma wejściowa będzie mieć rzut na planie sześciokąta, którego boki mają długość 13,25 m.
Rampa zewnętrzna, o szerokości 2,0m i nachyleniu 5,5%, mieć będzie kształt wielokąta o kątach wewnętrznych 60 stopni. Rampa podzielona jest na odcinki o maksymalnej długości 9,0m.
Platformy widokowe wieży oparte będą na rzucie sześciokąta równobocznego o boku ok. 6, 86 m. Powierzchnia użytkowa platformy wyniesie ok. 48 m2. Każda z platform przewidziana jest do jednorazowego przebywania maksymalnie 30 osób. Powierzchnia ostatniego tarasu widokowego jest powiększona do wewnątrz wieży do 90 m2.

Platfroma wejściowa oraz znajdująca się bezpośrednio nad nią platforma +1 są od strony zewnętrznej wykończone osłoną z siatki cięto-ciągnionej w kolorze naturalnej stali. Rampa również ma balustradę wypełnioną z siatki w kolorze naturalnej stali. Wieża zasadnicza przykryta jest natomiast siatką cięto ciągnioną ze stali kortnowskiej.
Geometria pionowa wieży zasadniczej jest oparta na sztywnej zasadzie powtarzającej się co poziom. W połowie odległości pomiędzy tarasami widokowymi wieży zasadniczej rozpięta jest sześciokątna podkonstrukcja pod panele siatki kortenowskiej, mają jednak bok mniejszy od tarasów, tj. o boku szerokości 5,5m. Powstanie figura ściętych ostrosłupów foremnych stykających się przemiennie podstawami i szczytami. W części boków tychże ostrosłupów siatka została wycięta tworząc „okna” widokowe dla zwiedzających.
- Powierzchnia zabudowy projektowanego obiektu 600,00 m²
- Powierzchnia użytkowa projektowanego obiektu 996,00 m²
- Wysokość projektowanego obiektu 37,5 m
- Wymiary projektowanego obiektu w rzucie 25,2x14,5x24,1x14,5x25,4x13,2m
- Liczba kondygnacji (tarasów widokowych) 6+parter
Przyjęto iż ze względów bezpieczeństwa:
- maksymalnie 240 osób mogących przebywać na platformie wejściowej +0,
- maksymalnie 240osób mogących przebywać na platformie widokowej +1,
- maksymalnie 30 osób mogących przebywać na tarasach widokowych +2 - +6,
Łącznie 630 osób.
Wieża nie będzie użytkowana po zmroku. W związku z tym zaniechano stosowania oświetlenia podstawowego i ewakuacyjnego dróg komunikacyjnych wieży.
Wieża zostanie wyposażona wyłącznie w oświetlenie:
• architektoniczne i
• iluminacyjne.

Budowa wieży widokowej przy Harcówce w Parku Sobieskiego
Wykonawca, który wygra postępowanie będzie miał za zadanie
- Wykonanie robót przygotowawczych (wycinka drzew i krzewów przewidzianych do usunięcia pod nadzorem ornitologicznym i chiropterologicznym; zabezpieczenie drzew i krzewów niepodlegających wycince przez cały okres wykonywania robót)
- Wykonanie robót ziemnych.
- Budowę fundamentów i pozostałych elementów żelbetowych.
- Dostawę i montaż elementów konstrukcji stalowej i pozostałych elementów wieży, w tym m.in. więźba i pokrycie dachu, bramki automatyczne.
- Wykonanie instalacji elektrycznych (odgromowej i uziemiającej, monitoringu wizyjnego i kamery panoramicznej, oświetlenia architektonicznego i iluminacji obiektu).
- Wykonanie zagospodarowania terenu wokół wieży, a w szczególności dojść do wieży – nawierzchnie z kostki granitowej i kraty wema.
- Dostawę i montaż elementów małej architektury.
- Wykonanie nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej, w tym: nasadzeń określonych dokumentacją projektową,
- nasadzeń zastępczych (36 sztuk platanów na terenie Podzamcza i Podgórza, 4 sztuk miłorzębu dwuklapkowego na terenie Nowego Miasta, 20 sztuk klonu zwyczajnego „Crimson sentry” na terenie Śródmieścia), a także utrzymanie, konserwacja i pielęgnacja wykonanych nasadzeń przez okres 24 miesięcy w ramach gwarancji rozszerzonej.
Zgodnie z projektem umowy przygotowanym na potrzeby tego zadania, wykonawca zobowiązany będzie do wykonania prac w nieprzekraczalnym terminie 9 miesięcy od dnia podpisania umowy. Czyli jest szansa na to, że na przełomie lata i jesieni 2023 r. wieża będzie gotowa.
Wieża widokowa przy Harcówce w Parku Sobieskiego w Wałbrzych...

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?