MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Większość Polaków popiera legalną aborcję w przypadku zagrożenia życia. Zobacz najnowszy sondaż

OPRAC.:
Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Co Polacy myślą o aborcji. Większość z nich jest za terminacją ciąży, ale tylko w szczególnych przypadkach.
Co Polacy myślą o aborcji. Większość z nich jest za terminacją ciąży, ale tylko w szczególnych przypadkach. Getty Images/SDI Productions
Najnowsze badania przeprowadzone przez United Surveys dla „DGP” i RMF FM pokazują, że znacząca większość Polaków popiera legalizację aborcji w konkretnych sytuacjach, takich jak zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, ciężkie uszkodzenia płodu czy ciąża z kazirodztwa.

Spis treści

Poglądy Polaków na temat aborcji w przypadku zagrożenia życia kobiety

Według najnowszego sondażu United Surveys, aż 85,4 proc. respondentów opowiedziało się za legalizacją aborcji, gdy życie kobiety jest zagrożone. To stanowisko utrzymuje się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o akceptację aborcji w konkretnych sytuacjach, i jest zauważalnie niższe w porównaniu do wyników z czerwca 2023 r., kiedy to za takim rozwiązaniem opowiedziało się 92,4 proc. badanych.

Jednocześnie, 72,8 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla przerwania ciąży, gdy jest zagrożone zdrowie kobiety. To stanowisko, choć jest na drugim miejscu pod względem poparcia, zanotowało spadek w porównaniu do poprzedniego badania, gdzie za tą możliwością opowiadało się 75,9 proc. respondentów.

Aborcja w sytuacji ciężkich wad płodu i ciąży z kazirodztwa

Innymi kontrowersyjnymi kwestiami dotyczącymi aborcji, które były tematem sondażu, były ciężkie uszkodzenia płodu oraz ciąża z kazirodztwa. W tych przypadkach odpowiednio 71,1 proc. i 70,1 proc. badanych uważa, że aborcja powinna być legalna. Te wyniki są wyższe w porównaniu do poprzedniego badania, gdzie za przerwaniem ciąży w przypadku ciężkich wad płodu opowiedziało się 65,3 proc. ankietowanych, a w przypadku ciąży z kazirodztwa - 64,9 proc.

Ciekawe jest to, że 61 proc. respondentów jest za możliwością przerwania ciąży w przypadku ciężkich wad płodu, ale z wyłączeniem zespołu Downa. Ten wynik również zanotował wzrost w porównaniu do poprzedniej ankiety, gdzie za takim stanowiskiem opowiadało się 56,2 proc. badanych.

Prawo do decyzji o aborcji i trudne sytuacje osobiste czy materialne

Sondaż United Surveys dotykał również tematów związanych z prawem kobiety do decyzji o aborcji oraz sytuacji, kiedy kobieta jest niepełnoletnia. 30,7 proc. badanych oceniło, że aborcja powinna być legalna, gdy kobieta jest niepełnoletnia, co jest porównywalne z wynikami z poprzedniego badania (31,1 proc.).

W przypadku sytuacji, kiedy „kobieta po prostu nie chce mieć dziecka”, poparcie dla legalizacji aborcji wyniosło 24,7 proc., co jest spadkiem w porównaniu do poprzedniego badania (30,9 proc.). Na trudną sytuację osobistą kobiety jako przesłankę do aborcji wskazało 28,4 proc. badanych (23 proc. w poprzednim badaniu), a na trudną sytuację materialną – 29,5 proc. (18 proc. w poprzednim badaniu).

Badanie przeprowadzone przez United Surveys jest cennym źródłem informacji na temat poglądów Polaków na temat aborcji, a wyniki pokazują, że w konkretnych sytuacjach poparcie dla legalizacji tego zabiegu jest znaczące.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Większość Polaków popiera legalną aborcję w przypadku zagrożenia życia. Zobacz najnowszy sondaż - Strona Kobiet

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto