MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend na Ślęży. Zajrzeliśmy do krypty w podziemiach świątyni na Ślęży! Byliście tam? ZDJĘCIA

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Weekend na Ślęży spędzi wielu Dolnoślązaków. To popularny cel wycieczek wrocławian i mieszkańców całego województwa. Chętnie zaglądają tu w weekendy, bo podejście na szczyt jest łagodne, a na górze sporo atrakcji i turystyczna infrastruktura. Mistyczna góra, zwana świętą górą Słowian owiana jest tajemnicami i legendami. To miejsce mocy, które pokazujemy Wam na zdjęciach. Zajrzeliśmy także na wieżę widokową i do podziemi kościoła, które sięgają czasów średniowiecza, zobaczcie!

[spis_tresci[/spis_tresci]

Ślęża wznosi się 718 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Przedgórza Sudeckiego

Ślęża to popularny cel wycieczek pieszych i rowerowych Dolnoślązaków, szczególnie chętnie przyjeżdżają tu wrocławianie, bo jest to najwyższa góra w okolicy, należąca do Korony Gór Polski i Korony Sudetów. Ale nie tylko. Góra znajduje się kilkanaście kilometrów od Świdnicy i Dzierżoniowa. I jest dobrze widoczna.

Wycieczka na Ślężę
Turyści wybierają się na Ślężę całymi rodzinami, także z małymi dziećmi, bo trasa nie jest wymagająca

Ślężą święta góra Słowian, miejsce mocy i kultu

Na szczycie Ślęży przed wiekami odprawiano kult Słowian. Ale nie tylko, wcześniej także Celtów i Germanów. Miejscem obrzędów była przez tysiące lat, do czasu aż na jej szczycie pojawiła się świątynia.

"Święta góra Celtów, Germanów i Słowian. W prawie każdej publikacji na temat Ślęży znajdziemy słowa kronikarza i biskupa Thietmara z Merseburga, który w XI wieku pisał:

Owa góra wielkiej doznawała czci u wszystkich mieszkańców z powodu swego ogromu oraz przeznaczenia, jako że odprawiano na niej przeklęte pogańskie obrzędy.

Znaleziska archeologów czy badania historyków potwierdzają, iż Ślęża zamieszkana była już w epoce kamienia (według informacji z Muzeum Ślężańskiego najstarsze ślady pochodzą sprzed 5000 lat p.n.e.), a w epoce brązu wytworzyły się już spore podślężańskie osady jak Sobótka. Pod Ślężą przebywały zarówno plemiona myśliwych i zbieraczy, Celtów, pogańskich Słowian jak i późniejsza ludność schrystianizowana - piesze etnoeko.pl

Wycieczka na Ślężę
Kamienny niedźwiedź jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Ślęży

Pogańskie rzeźby na Ślęży

Atrakcją na szczycie Ślęży są kamienne rzeźby umieszczone w różnych miejscach. Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli jest kamienny niedźwiedź. To już swego rodzaju logo, na które można się natknąć w Sobótce i okolicach, zdobi wiele lokalnych produktów i miejsc.

Pogańskie rzeźby pochodzące sprzed kilkuset lat p.n.e. rozrzucone są po całej górze. Najbardziej znane to właśnie słowiański niedźwiedź (choć niektórzy badacze uważają, że celtycki dzik), panna z rybką, Grzyb i Mnich, gdzie bóstwom składano ofiary. Na rzeźbach znajdują się charakterystyczne religijne znaki "x", które symbolizują słońce i są śladami kultury łużyckiej.

Kościół na Ślęży wznosi się na ruinach piastowskiego zamku

Kościół na Ślęży wzniesiony został na ruinach średniowiecznego, kamiennego zamku. Fragmenty murów zamku można oglądać w podziemiach świątyni. Częściowo widoczne są także z poziomu przeszklonej podłogi przed ołtarzem. W zamku tętniło życie od ok. XIII wieku do zniszczenia obiektu w 1471 roku. Do dzisiaj przetrwały ruiny.

Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XII w. Między rokiem 1128 i 1138 rokiem palatyn Piotr Włostowic sprowadził tu z klasztoru w Arrovaise zakon augustianów i oddał im górę oraz ufundował budowę świątyni i klasztoru.
W latach 1698–1702 postawiono tu murowaną kaplicę, która spłonęła w 1834 roku po uderzeniu pioruna. Odbudowano ją w latach 1851–1852.

Wycieczka na Ślężę
Ruiny zamku pod świątynią na Ślęży

Po II wojnie światowej kościół popadł w ruinę. Kolejne remonty przeprowadzono w 1967 roku. W latach 2004–2006 prowadzono tu prace archeologiczne. W 2012 rozpoczęto kolejną odbudowę, do której przyczynił się miejscowy proboszcz ks Ryszard Staszak i arcybiskup wrocławski Józef Kupny.

Zabytkowe schronisko na Ślęży odwiedzane podczas weekendów i majówki 2024

Warto dodać, że tuż obok kościoła na Ślęży znajduje się zabytkowy Dom Turysty PTTK z 1908 roku. Schronisko jest czynne codzienne, najchętniej podobnie jak sama góra, odwiedzane jest podczas weekendów, czy majówki. Tłumy turystów zaglądają tu, by zjeść coś dobrego i napić się. Równie chętnie palą też obok ogniska i grillują.

Wycieczka na Ślężę
Turyści chętnie grillują i odpoczywają na Ślęży

Wieża widokowa na Ślęży

Na szczycie góry znajduje się również drewniana wieża widokowa na Ślęży z XIX wieku. Roztacza się z niej przepiękna panorama okolicy. Wieża jest wąska i ma dość strome schodki w formie drabinki. Nie każdy decyduje się na podziwianie widoków z jej szczytu.

Zobaczcie zdjęcia z wycieczki na Ślężę w naszej galerii, także z wieży i podziemi kościoła, gdzie wstęp jest pałtny i kosztuje 5 zł.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki na Ślężę. Znajdziecie zdjęcia z kościoła i podziemi, gdzie są ruiny średniowiecznego zamku, kilka zdjęć z trasy, z wieży widokowej oraz ze szczytu, gdzie odpoczywają turyści

Weekend na Ślęży. Zajrzeliśmy do krypty w podziemiach świąty...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Weekend na Ślęży. Zajrzeliśmy do krypty w podziemiach świątyni na Ślęży! Byliście tam? ZDJĘCIA - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto