Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend na Dolnym Śląsku. Odwiedź zamek w Roztoce koło Jawora i zachwyć się jego historią! Niezwykłe wnętrza pałacowe i ogród [ZDJĘCIA]

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Zamek w Roztoce położony około 14 km od Jawora odzyskuje dawną świetność dzięki fundacji, która z pasją i poczuciem misji zajęła się jego renowacją. Ukryty skarb Trzeciej Rzeszy to tylko jedna z wielu tajemnic, które skrywa Zamek w Roztoce. Poniżej więcej szczegółów na temat zamku, a w galerii niezwykłe zdjęcia ogrodu oraz pałacowych wnętrz!

Zamek w Roztoce odkrywa swoje tajemnice

Obecnie zamek można zwiedzać z przewodnikiem w soboty i niedziele o godzinie 12:00 lub 14:00.

Historia Zamku w Roztoce sięga XV wieku, choć już w XIV wieku w Roztoce istniał zamek nawodny, a niektóre jego elementy, na przykład tzw. wieża ostatecznej obrony, są wciąż zachowane. Od końca XV wieku aż do 1945 roku Zamek w Roztoce stanowił siedzibę hrabiowskiej linii znamienitego śląskiego rodu von Hochberg. Zamek na przestrzeni lat wielokrotnie był przebudowywany. Dlatego obecna renowacja pozwala odkryć tak wiele. W opisach pochodzących z XVI wieku mowa jest o dwóch murowanych domach mieszkalnych otoczonych fosą. Jedną ze ścian działowych średniowiecznego domu odkryto niedawno w... łazience. Razem z nią odsłonięte zostało gotyckie okienko oraz szkocki sygnowany kominek.

Katarzyna Sielicka, z zawodu i zamiłowania archeolog, dyrektorka Muzeum Zamek Roztoka, oprowadza po pałacu zafascynowanych historią tego miejsca. A w pałacu jest naprawdę wiele okazji do zachwytu. Historia tego miejsca jest powoli odkrywana przez pracowników fundacji. Każda kolejna warstwa farby odkrywana podczas renowacji, ujawnia nieznane historie wcześniejszych pokoleń.

My jesteśmy odkrywcami i każdy, kto nas odwiedza. Obecne renowacje wyciągają na światło dzienne coś nowego właściwie każdego dnia! - wyznaje z nieukrywaną dumą Katarzyna Sielecka.

Fundacji Zamek w Roztoce udało się zgromadzić wiele materiałów potwierdzających dawną świetność obiektu, m.in. archiwalnych zdjęć oraz planów.

Renowacja Zamku w Roztoce

2017 rok przyniósł nowe nadzieje dla pałacu - to właśnie wtedy Zamkiem w Roztoce zainteresowali się pasjonaci jego historii, dziś działający jako Fundacja Zamek Roztoka Ocalić od Zapomnienia. Konkretne prace renowacyjne na terenie całego zespołu zamkowo-parkowego ruszyły jesienią 2019 roku. Od tego czasu udało się doprowadzić ogród, park, zachodnie skrzydło parteru oraz sale na I piętrze do stanu pozwalającego na przyjęcie odwiedzających. Renowację wnętrz rozpoczęto od chyba najpiękniejszej sali i jednocześnie wymagającej najszybszej interwencji konserwatorów - okazałej sali barokowej z freskami. W ciągu tygodnia trwają prace remontowe, zwiedzanie odbywa się w weekendy.

Lata świetności Zamku w Roztoce

W XVI wieku zamek przebudowano w stylu renesansowym, a gruntowna przebudowa renesansowego zamku na okazałą rezydencję w stylu barokowym miała miejsce w XVIII wieku. To właśnie wtedy zamek przyjął dzisiejszą formę pałacu. W tym samym czasie, na wschód od zamku założono ogród w stylu francuskim. Obecnie na terenie ogrodu i zachowanej w nim oranżerii i tzw. favority (ogrodowej altany) odrywane są elementy wystroju, odkopane zostały kamienne stopnie, religijne obrazy, a także zabytkowa posadzka.

Kolejne ważne przekształcenia i renowacje przyniósł XIX wiek i działania ówczesnego właściciela Roztoki, którym był Hrabia Bolko von Hochberg, znany w swoim czasie kompozytor, dyrektor Teatru Królewskiego, a następnie Opery Dworskiej w Berlinie. To dzięki niemu dziś możemy podziwiać wystrój pałacowych wnętrz, ozdobionych kosztownymi gobelinami, boazeriami, kunsztownymi sztukateriami i malowidłami.

Weekend na Dolnym Śląsku. Odwiedź zamek w Roztoce koło Jawor...

Za czasów Bolka wybudowano również kanał od Nysy Szalonej, na którym zainstalowano turbiny, tworząc mini elektrownię zapewniającą pałacowi prąd. Co ciekawe dla legniczan, hrabia Bolko uratował przed zniszczeniem manierystyczny legnicki portal, sprowadzając go z Legnicy na teren ogrodu przy zamku. Zachował się on do dziś. W tym samym okresie urządzono w stylu angielskim rozległy park, w którym niedawno ukończono inwentaryzację gatunkową i spisano 688 drzew, w większości zabytków przyrody.

Trudne czasy wojny

Dalsza historia Zamku w Roztoce to najtrudniejszy moment w dziejach pałacu. Już w 1942 roku Hochbergowie musieli udostępnić niektóre pomieszczenia zamku dla potrzeb Wermachtu. Zostały one wykorzystane jako składnica muzealna dla cennych książek i archiwaliów. W zamku schowano również część zbiorów wywiezionych z pobliskiego Książa. W lutym 1945 roku skończyła się prawie 450-letnia historia Hochbergów w Roztoce. Pałac uległ uszkodzeniu a pozostałe wyposażenie zostało rozszabrowane.

Losy powojenne

Po wojnie gospodarzem zamku była Huta Pokój z siedzibą w Rudzie Śląskiej. W zamku urządzano letnie kolonie dla dzieci pracowników zakładu. Następnie zabytkowy zespół przejęły Zakłady Kuziennicze i Maszyn Rolniczych „Agromet” z Jawora, które gospodarowały w zamku do 1989 roku. Po tym czasie rezydencję przeznaczono na potrzeby Ochotniczego Hufca Pracy, a później urządzono hotel robotniczy dla 30 rodzin. W 1990 roku zabytek przejęła Gmina Dobromierz, by dwa lata później sprzedać go w prywatne ręce.

Ukryty skarb nazistów

Dolnośląski Pałac Hochbergów w Roztoce skrywa niesamowitą historię z czasów II wojny światowej. Jakiś czas temu Polsko-Niemiecka Fundacja Śląski Pomost, powołując się na odnaleziony Dziennik wojenny, czyli zapiski oficera SS Egona Ollenhauera, ogłosiła, że na terenie pałacu w Roztoce, a dokładniej w studni, został ukryty skarb - 28 ton złota. O sprawie pisały również media zagraniczne, na przykład brytyjski tabloid Daily Mail. Informacja o skarbie oraz o dzienniku pozostaje jednak w graniach domysłów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie potwierdziło jej wiarygodności.

Na pytania o doniesienia wskazujące Zamek w Roztoce jako potencjalne miejsce ukrycia skarbu Trzeciej Rzeszy dyrektor Muzeum Zamek Roztoka Katarzyna Sielicka odpowiada, że skarbem jest cały obiekt i to, co odkrywane jest w jego wnętrzach oraz pod ziemią każdego dnia.

Przedstawiciele Fundacji “Śląski Pomost” kilkukrotnie kontaktowali się z nami w tej sprawie. Nie przekazali jednak żadnych możliwych do zweryfikowania informacji. Nie będziemy samodzielnie podejmować żadnych kroków w tej sprawie. Jednocześnie deklarujemy pełną gotowość do współpracy z odpowiednimi organami administracji publicznej.

Zwiedzanie Zamku w Roztoce i plany na przyszłość

Zamek w Roztoce można zwiedzać w soboty i niedziele o godzinie 12.00 oraz 14.00. Zwiedzanie z przewodnikiem obejmuje park, ogród, część parteru oraz I piętro. Bilet kosztuje 30 zł, ulgowy 15 zł, można go zakupić online oraz w kasie w holu Zamku, na 10 min. przed zwiedzaniem.

Oprócz zwiedzania na terenie Zamku odbywają się wydarzenia różnego typu - koncerty, spotkania autorskie, pikniki, warsztaty, plenery fotograficzne.

Zachęcamy do śledzenia fanpage'a Zamku w Roztoce na Facebooku oraz do osobistej wizyty. Jak przekonuje Katarzyna Sielicka zamek warto odwiedzać nawet co kilka tygodni:

Odwiedzający nas goście wracają i za każdym razem mają okazję zobaczyć coś nowego, coś co zostało właśnie odkryte. Jestem przekonana, że pałac skrywa jeszcze wiele tajemnic, które możemy poznawać wspólnie!

Jakie plany na przyszłość? Fundacja myśli o zagospodarowaniu przestrzeni pałacowych na hotel, na wzór Zamku w Książu. Jednak zaznacza, że teraz najważniejsze jest ratowanie tego, co się da i zapewnienie pełnego bezpieczeństwa i integralności zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego.

Weekend na Dolnym Śląsku. Odwiedź zamek w Roztoce koło Jawor...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto