Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu w Polsce spadł meteoryt. Niezwykły rezerwat pełen kraterów i historii sprzed tysięcy lat znajduje się w Poznaniu. Jak do niego dotrzeć?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0

Najcięższy odnaleziony odłamek „kosmicznej skały", ważący ponad 260 kilogramów.
CC BY-SA 3.0 Najcięższy odnaleziony odłamek „kosmicznej skały", ważący ponad 260 kilogramów. Wikipedia.org / Chmee2 / CC BY-SA 3.0
Nasza piękna planeta w czasie swojego istnienia przetrwała bardzo wiele – wielokrotnie także uderzenia pochodzących z przestrzeni kosmicznej obiektów. Co ciekawe, na terenie dzisiejszej Polski także spadł meteoryt. Ślady po nim można oglądać do dziś w niezwykłym rezerwacie pełnym kraterów i historii sprzed tysięcy lat – znajdziecie go... w Poznaniu. Jak tam dotrzeć? Przedstawiamy najważniejsze informacje o rezerwacie „Meteoryt Morasko".

Spis treści

Morasko: niezwykłe kratery po uderzeniu meteorytu. Gdzie się znajdują? Mapa

Morasko to część Poznania dość mocno oddalona od ścisłego centrum. Zanim została włączona do miasta (w 1987 roku), stanowiła odrębną miejscowość. Na terenie osiedla Morasko-Radojewo wznosi się Góra Moraska, która skrywa wyjątkową na skalę krajową atrakcję – rezerwat „Meteoryt Morasko”.

Jeżeli chcecie dostać się tam komunikacją miejską, najlepiej skorzystać z przejazdu autobusem nr 902. Ci preferujący spacery dotrą do atrakcji podążając żółtym szlakiem turystycznym nr 3585.

Rezerwat „Meteoryt Morasko”: to tu spadł największy meteoryt w Polsce

Bez wątpienia najsłynniejszym na świecie kraterem po upadku meteorytu jest ten zlokalizowany w Meksyku. Nie oznacza to jednak, że było to jedyne takie wydarzenie w dziejach naszej planety – wręcz przeciwnie. Meteoryty spadały na Ziemię wiele razy, czego dowodem są m.in. potężne wgłębienia pozostawione na ziemskiej powierzchni. Tak się składa, że na terenie dzisiejszej Polski także możemy podziwiać tak niesamowite miejsce – skryte jest w Poznaniu.

Rezerwat przyrody „Meteoryt Morasko” to miejsce, w którym na własne oczy możecie zobaczyć powstałe ok. 5 tys. lat temu (dokładna data nadal budzi wątpliwości u wielu badaczy) ślady skalnych okruchów, które po rozpadzie w atmosferze naszej planety zderzyły się z Ziemią w okolicach Poznania. Takich wgłębień – w części z nich obecnie stoi woda, tworząc stawy – jest tam aż 7, m.in. te:

  1. o średnicy 90 metrów,
  2. o średnicy 50 metrów,
  3. o średnicy 30 metrów,
  4. o średnicy ok. 35 metrów,
  5. o średnicy 25 metrów
  6. oraz o średnicy 20 metrów.

Największy z nich nawet po upływie tysięcy lat liczy ponad 11 metrów głębokości.

Historia tego zainteresowania tym miejscem rozpoczęła się w 1914 roku, kiedy to niemiecki żołnierz znalazł w tam fragment meteorytu podczas budowy wojskowych umocnień. Na przestrzeni lat znaleziono ich wiele. W 2006 roku poszukiwacz z Kielc, Krzysztof Socha, natrafił w rezerwacie na ważący ok. 164 kilogramów odłamek (na tamten moment było to największe tego typu znalezisko w kraju). W 2012 roku rekord ten pobiła ważąca 261 kilogramów skała, znaleziona przez Magdalenę Skirzewską i Łukasza Smułę, która do tamtej pory zalegała na głębokości ponad 2 metrów pod powierzchnią.

Badania odnalezionych części wykazały, że składają się one ze stopu żelazo-niklu oraz – co ważne – niewystępujących na Ziemi krzemianów.

Gdzie w Polsce zobaczyć meteoryty?

Wyjątkowe znaleziska z terenów moraskiego rezerwatu można oglądać w Muzeum Geologicznego PAN w Krakowie oraz Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wyjątkowa przyroda „kosmicznego” rezerwatu w Poznaniu

W poznańskim lesie otaczającym kratery można podziwiać wiele rzadkich gatunków flory i fauny – są to:

  • rośliny: lilia złotogłów, kopytnik pospolity oraz rogatek krótkoszyjkowy,
  • ptaki: lelek kozodój i dzięcioł czarny.

Gdzie jeszcze znajdują się kratery po uderzeniu meteorytu?

Kratery w Morasku to jedyne miejsce w Polsce, w którym udało się potwierdzić, że jest to miejsce uderzenia meteorytu. Badacze przypuszczają, że podobne zdarzenie mogło mieć miejsce także na Roztoczu – mowa tu o strukturze „Podlesie”. Meteoryty udało się znaleźć także w okolicach Pułtuska, w Baszkówce, w okolicach Świebodzina, Łowiczu oraz Białymstoku.

Gdzie zatem szukać podobnych atrakcji? Blisko naszego kraju są to m.in. kratery:

  • Vepriai, Mizarai na Litwie,
  • Nördlinger Ries w Niemczech,
  • Obołoń, Bołtysz, Ternowka, Iljinec, Zełenyj Haj, Zapadnaja, Rotmistriwka na Ukrainie.

Sporo znajdziecie ich także w krajach nordyckich, m.in. w Szwecji, Norwegii czy Finlandii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto