MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szok! Łowcy duchów odwiedzili stary szpital w Mokrzeszowie. Drzwi same otwierały się!

Oprac. Paweł Gołębiowski
Ekipa Mystery Hunters sprawdziła dawny szpital w Mokrzeszowie
Ekipa Mystery Hunters sprawdziła dawny szpital w Mokrzeszowie Fot. Mystery Hunters
Jadąc drogą krajową nr 35 przez Mokrzeszów (dawny Kunzendorf), wieś w powiecie świdnickim, musimy zwrócić uwagę na znajdujący się tuż przy drodze, górujący nad miejscowością ogromny, ponury, opuszczony gmach. To dawny Szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich. Powstał w XIX wieku. Odwiedziła go ostatnio ekipa Mystery Hunters, badaczy zjawisk niewyjaśnionych. Wizyta nie była przypadkowa. W tym miejscu miało kiedyś dochodzić do wielu tragicznych wydarzeń, które ciągle żyją w murach starego budynku. Gmach w Mokrzeszowie jest jednym z bardziej tajemniczych obiektów w Polsce. Ma w nim po prostu straszyć.

Oprócz szpitala dla pilotów podczas I wojny światowej, także sanatorium i domy starców, w czasie II wojny światowej był tam dom czynszowy Związku Dziewcząt Niemieckich.
Wiele osób twierdzi, że szpital w Mokrzeszowie związany był z powołanym w 1936 roku stowarzyszeniem Lebensborn (Źródło życia). Ta niby fundacja opiekuńcza w praktyce zajmowała się odnowieniem niemieckiej krwi. W różnych miejscach kobiety czystej krwi aryjskiej mieszkały będąc w ciąży z wyselekcjonowanymi mężczyznami. Po urodzeniu opiekowały się niemowlętami, które później oddawano rodzinom adopcyjnym w Rzeszy.
Informacje o tym, że w Mokrzeszowie istniała “wylęgarnia Aryjczyków” lub “dom rozpłodowy SS”, nigdy jednak nie zostały potwierdzone.

Łowcy duchów z Mystery Hunters postanowili natomiast potwierdzić lub wykluczyć opowieści o nawiedzeniu tajemniczego, ponurego gmachu. I...rozmieszczone przez nich w budynku kamery zarejestrowały poruszające się drzwi.

Ekipa Mystery Hunters sprawdziła dawny szpital w Mokrzeszowie
Ekipa Mystery Hunters sprawdziła dawny szpital w MokrzeszowieFot. Mystery Hunters

Nieszczęśliwe kobiety, dawni pacjenci, płaczące dzieci

Dawny szpital, przez wielu określany jest również pałacem, choć takowym nigdy nie był. Dawny właściciel miejscowości przekazał swój majątek Zakonowi Kawalerów Maltańskich i nakazał wybudowanie tu szpitala i domu starców. Powstało olbrzymie arcydzieło, które w latach swojej świetności mieściło 85 łóżek i przyjmowało rocznie blisko 400 pacjentów, z czego połowa z nich była pacjentami z chorobami umysłowymi. W dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowało tu sanatorium.

To co działo się w dawnym szpitalu w Mokrzeszowie chwilę przed wojną i w jej trakcie pozostaje jedną z większych zagadek Dolnego Śląska.

Według relacji świadków funkcjonować tu miała wspomniana “fabryka dzieci”. Takie historie mają potwierdzać opowieści dawnych mieszkańców Kunzendorfu. Na początku 2010 roku na przykościelnym cmentarzu dokonano ekshumacji. Oprócz szczątków żołnierzy natrafiono na kości kobiet, które według opinii biegłych, zmarły tuż po porodzie. Jedni twierdzą, że to dowód mrocznego etapu obiektu, inni, że tu funkcjonował szpital, więc szczątki kobiet to nic nadzwyczajnego.

Nadzwyczajnie ma się jednak robić po zmroku. Na temat “pałacu” w Mokrzeszowie krąży wiele legend mrożących krew w żyłach, a relacji wielu osób, które odwiedziły dawny szpital, wskazują na występowanie w nim zjawisk paranormalnych.

- Mury tego wielkiego kompleksu przeżyły wiele i niewątpliwie doświadczyły wielu tragicznych wydarzeń. Podobno leczeni tu byli ludzie psychicznie chorzy, a według legend znajdować się tutaj miała fabryka dzieci. Jeśli dodamy do tego grzebanie ciał kobiet zmarłych tuż po porodzie, to niewykluczone, że takie miejsce może być przepełnione energią przebywających tu kiedyś ludzi. Podobno straszą tu duchy dawnych pacjentów, a nawet słychać płacz małych dzieci - tłumaczy Radek, członek Mystery Hunters.

Same otwierały się drzwi i coś wyssało energię

Przypuszczenia o występowaniu zjawisk nadprzyrodzonych potwierdziły się. Łowcy duchów rozmieścili swoje kamery na korytarzach szpitala, które zarejestrowały poruszające się drzwi w dawnej recepcji szpitalnej. W dawnej kaplicy badacze niewyjaśnionego umieścili czujniki energii elektromagnetycznej, które uległy wyładowaniu.

- Przez dłuższy czas nic się nie działo. W pewnym momencie jeden z czujników pola rozładował się, tak jakby coś pobrało z niego energię, którą od razu przekazało na inne urządzenia, które trzymaliśmy w ręku. Niejednokrotnie słyszeliśmy w szpitalu niepokojące odgłosy, a także przeraźliwy krzyk, który nie przypominał niczego, co ludzkie. Ten szpital skrywa więcej tajemnic niż nam się mogło wydawać - mówi Piotr, członek Mystery Hunters.

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szok! Łowcy duchów odwiedzili stary szpital w Mokrzeszowie. Drzwi same otwierały się! - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto