Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica. Śmieci coraz droższe, również przez tych, którzy za nie nie płacą

MM
Magistrat poinformował, że na koniec 2020 roku za wywóz śmieci płaciło jedynie 46,5 tysiąca mieszkańców Świdnicy (zameldowanych na pobyt stały i czasowy jest ponad 53 tysiące). A to oznacza, że kilka tysięcy nigdy nie złożyło deklaracji i od opłaty się uchyla. - Te osoby przyczyniają się do obowiązującej ceny za odbiór i zagospodarowanie opadów od wszystkich mieszkańców – podkreśla Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Mówiąc wprost sprawiają, że płacimy coraz więcej!

Stawki za odbiór i zagospodarowanie śmieci rosną i wszystko wskazuje na to, że wciąż będą rosły. Powodów jest kilka, m.in. fakt, że wielu mieszkańców Świdnicy od płacenia się uchyla. Miasto kontroluje nieruchomości, sprawdza też sygnały od sąsiadów takich „oszczędnych” mieszkańców, ale problem wciąż jest duży.

Według deklaracji złożonych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie miasta Świdnicy liczba mieszkańców (osób faktycznie zamieszkujących) na dzień 31.12.2020 roku wynosiła 46 408. Różnica pomiędzy liczbą mieszkańców według danych meldunkowych, a liczbą mieszkańców według deklaracji złożonych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych jest więc znaczna i wynosi 7 246 osoby.
– Deklaracje składane przez mieszkańców mają uwzględniać liczbę osób faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość, a nie liczbę osób zameldowanych – bardzo często właściciele nieruchomości składają deklarację nie uwzględniającą osób pracujących za granicą, studiujących w innych miastach itp. Niemniej jednak znaczna różnica pomiędzy danymi meldunkowymi, a danymi z deklaracji sugeruje, że przy określaniu liczby w deklaracji zdarzają się sytuacje, że nie są ujawniane prawdziwe dane – tłumaczą urzędnicy.

Od października 2020 roku pracownicy Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świdnicy walczą z nieuczciwymi mieszkańcami i przedsiębiorcami, którzy próbują oszukać system gospodarowania odpadami.
W 2020 roku wszczęto 14 postępowań administracyjnych. 5 właścicieli nieruchomości złożyło tzw."deklaracje wstecz" deklarując prawidłową liczbę mieszkańców. Dzięki temu odzyskano ponad 33 tys. złotych. I to nie koniec!

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, organ administracji publicznej uprawniony jest do wydawania decyzji za okres 5 lat wstecz.  Straż Miejska otrzymała nowe uprawnienia w zakresie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego w związku z niezłożeniem przez właściciela nieruchomości deklaracji za odpady oraz w przypadku stwierdzenia braku obowiązkowej segregacji odpadów. Wydział Gospodarki Odpadami ściśle współpracuje m.in w tym zakresie z pracownikami Straży Miejskiej – informuje Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto