Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica naprawdę walczy ze smogiem. W mieście zlikwidowano aż 1400 kopciuchów

UM Świdnica
Ponad 1400 palenisk węglowych zlikwidowanych w ciągu czterech lat, to bilans dwóch miejskich programów wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Dzięki programowi KAWKA i zwiększeniu środków na miejski program dotacyjny, udało się od 2015 roku znacząco poprawić stan powietrza w Świdnicy, a tysiące świdniczan mogło skorzystać ze wsparcia finansowego przy wymianie systemów ogrzewania.

Jak mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska - w tym roku rozpoczyna się kolejny program tego typu – z udziałem funduszy europejskich, o czym informujemy na stronie Urzędu Miejskiego. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie świdniczan, wpływa bowiem wiele wniosków od osób zainteresowanych, do 2020 roku łączna liczba wyeliminowanych nieekologicznych, emitujących szkodliwe opary pieców przekroczy 2000 sztuk! To naprawdę zmiana jakościowa, choć wiele jeszcze pracy przed nami. Niewątpliwie Świdnica staje się zatem jednym z najaktywniejszych w tej dziedzinie miast średniej wielkości w Polsce.

Dlaczego warto?
Sposób ogrzewania mieszkań i domów ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Spalanie w piecu niskiej jakości węgla, ciężkiego oleju opałowego czy też odpadów jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. Poza sposobem ogrzewania, ważny w walce ze smogiem jest też transport – im więcej osób przesiądzie się z aut do autobusów miejskich i na rowery, tym lepiej dla jakości powietrza jakim oddychamy.

Świdnica przeciwdziała niskiej emisji na różne sposoby, jednak równie wiele zależy od nas samych – codziennego wpływu każdego z nas (rodzaj ogrzewania, wybór środka transportu). Wśród działań urzędu i prezydent miasta należy wymienić: miejski program dotacji na zmianę systemu ogrzewania, unijny program dotacji na zmianę systemu ogrzewania, wymianę taboru MPK – nowoczesne i bardziej ekologiczne autobusy, rozbudowę ścieżek rowerowych, termomodernizację obiektów publicznych, rewitalizację terenów zielonych, a także program KAWKA (wymiana węglowych źródeł ciepła na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej oraz podłączenie ciepłej wody użytkowej). Wszystkie te elementy to efekt pozyskanych przez miasto znaczących środków krajowych i unijnych w ostatnich latach (ponad 40 mln zł).

Ponadto, dużą wagę przykłada się do tak zwanych działań miękkich, a zwłaszcza edukacji mieszkańców - na przykład poprzez kampanię promocyjną "Mądrze OgrzewaMY", która została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Z kolei, jakość powietrza w Świdnicy jest monitorowana na bieżąco w punkcie pomiarowym Airly przy ul. Armii Krajowej, a dodatkowo w kilku lokalizacjach na terenie miasta zainstalowano inne mierniki - AIRFOX. Wszystko po to, by poprawić jakość powietrza w Świdnicy i minimalizować złe skutki niskiej emisji.

Dotacje miejskie na wymianę źródła ogrzewania

Od wielu lat w ramach dofinansowania z budżetu miasta możliwa jest wymiana źródła ogrzewania na nowoczesne, ekologiczne urządzenie grzewcze. Przyjęto zasadę, że właściciele i najemcy mieszkań, będący osobami fizycznymi, zmieniający system ogrzewania z piecowego na ekologiczne (gazowe, elektryczne) mogą starać się o dotację w kwocie do 2500 zł. Wnioski innych podmiotów są rozpatrywane w zależności od efektu ekologicznego inwestycji i w zależności od ilości posiadanych środków finansowych. Zasady udzielania dotacji, a także wniosek zamieszczone są na stronie urzędu miasta (BIP) m. in. w zakładce „Jak załatwić sprawę w urzędzie” - „Ochrona środowiska” - „Dotacje”. Wnioski można składać przez cały rok, a dokładnych informacji na ten temat udziela Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Podsumowując ten program (2015-2018), zlikwidowano już łącznie ponad 650 pieców kaflowych i kotłów c.o. węglowo-koksowych. W ujęciu rocznym było to średnio 70-80 dotacji na zmianę systemu ogrzewania z pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne (gazowe, elektryczne) przy budżecie ok. 160 tys. zł. Z kolei w 2018 roku ze względu na wagę problematyki i zainteresowanie społeczne, decyzją prezydent i rady miejskiej znacząco zwiększono budżet tego zadania: urząd przyznał 166 dotacji na łączną kwotę blisko 400 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto