Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica: Czy miasto zapada sie pod ziemię?

MM
Czy centrum Świdnicy zacznie się zapadać? To coraz bardziej prawdopodobne. Rynek i okolice usiane są bowiem piwnicami po ponad setce wyburzonych tu przed laty kamienicach oraz podziemnymi korytarzami byłej twierdzy świdnickiej.

Stropy tych budowli niszczeją i niewiele trzeba by doszło do tragedii. Spektakularny dowód na to mieliśmy w poniedziałek. Ziemia zapadła się pod ciężarowym mercedesem, który wpadł tylnymi kołami do piwnicy nieistniejącej już kamienicy przy ulicy Różanej.

- Wiele placów, chodników i podwórek kryje kilka metrów pod ziemią tunele, piwnice i pozostałości korytarzy po twierdzi świdnickiej. Część z nich została zasypana ale większość nie i niewiele trzeba by ziemia się zapadła – mówi Sobiesław Nowotny, historyk. - Najbardziej zagrożone są tereny przy ulicach Trybunalskiej, Pułaskiego, Różanej czy Siostrzanej. - Na szczęście korytarze i tunele po twierdzy świdnickiej są w większości pod parkami, ale i pod kilkoma ulicami dodaje Nowotny i podkreśla, że z zadającą się ziemią możemy mieć do czynienia coraz częściej.
Auto wyładowane dachówkami i gruzem z prowadzanego remont dachu budynku w Rynku próbowało wyjechać z podwórka. Nagle przechyliło się na lewą stronę i przygniotło zaparkowaną tuż obok osobową toyotę. Okazało się, że zapadała się pod pod nim ziemia i wpadło w ogromną wyrwę. Na szczęście nikomu nie stało się nic poważnego.
Miasto zdaje sobie sprawę z problemu. - Dzisiejszy kłopot wynika z zaniedbań popełnionych wiele lat temu i niestety nie możemy wykluczyć kolejnych takich sytuacji – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. - Wynikają one z planowego wyburzania zabytkowych oficyn w latach 80-tych, gdzie poza wyburzeniem nikt nie pomyślał o zabezpieczaniu piwnic, które w wyniku działania wody i zimna ulegają destrukcji -dodaje wiceprezydent.
Jak tłumaczą urzędnicy spora część gruntów, których to dotyczy jest w rękach prywatnych, lub należy do wspólnot mieszkaniowych, w których miasto ma niewielkie udziały.
- Jesteśmy gotowi, by te tereny zagospodarować wspólnie z prywatnymi właścicielami – zapewnia jednak Skórski. - W założeniu mogą tam powstać zagłębione parkingi dla mieszkańców oraz zieleń. Niestety projekty te znalazły się na liście rezerwowej zadań projektu rewitalizacji, dlatego liczymy na kolejne środki unijne, ponieważ szacunkowy koszt przebudowy wyniesie 9 mln zł, a prywatni właściciele nie są w stanie wyłożyć takich funduszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto