Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzegom pierwszym dolnośląskim miastem w koalicji 5 frakcji. Potrafią segregować śmieci

Oprac.
Od niemal pół roku w gminie Strzegom obowiązują nowe zasady odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców, z podziałem na 5 frakcji. Dodatkowo Strzegom jako pierwsze miasto w województwie oficjalnie przystąpił do Koalicji 5 frakcji, pokazując innym samorządom w regionie jak sprawnie zarządzać odpadami w gm

- Mogę śmiało stwierdzić, że w naszej gminie udało się wprowadzić nowoczesny i transparentny system zbiórki odpadów, dostosowany do potrzeb mieszkańców i zgodny z wymaganiami współczesnego rynku. Dzięki sprawnej współpracy z operatorem odbierającym odpady, jasnym zasadom segregacji, systemowi monitorowania odbioru odpadów i szerokiej edukacji mieszkańców, mamy szansę żyć w czystym i zadbanym otoczeniu. Teraz wszystko w rękach strzegomian, od ich codziennych zachowań zależy czy zdołamy osiągnąć unijne poziomy odzysku odpadów i unikniemy kar za nieprzestrzeganie prawa - powiedział Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

System odbioru odpadów w Strzegomiu został zaprojektowany w taki sposób, by zwiększyć efektywność selektywnej zbiórki oraz wyeliminować luki w bazach danych.
Segregacja odpadów nie byłaby efektywna, gdyby nie skuteczny monitoring. Wprowadzenie w Strzegomiu tzw. systemu RFID pozwala gminie w sposób obiektywny i niezależny od operatora gromadzić dane na temat odbioru odpadów. To także sposób na weryfikację złożonych przez mieszkańców deklaracji dotyczących segregacji.

- System RFID zapewnia przede wszystkim uszczelnienie systemu odbioru odpadów. Monitoring umożliwiają etykiety RFID (tzw. czipy) umieszczone na pojemnikach (czarnym i żółtym) oraz czytniki i waga zainstalowana na śmieciarkach, odbierających odpady zmieszane. Podczas odbioru odpadów przez pracowników ENERIS Surowce, czytnik znajdujący się na śmieciarce odczytuje adres nieruchomości i wagę odpadów w czarnym

pojemniku. To oznacza, że do śmieciarki nie mogą być wrzucone niezważone odpady zmieszane, dlatego wszystko co jest poza pojemnikiem musi być do niego zapakowane i potem wrzucone do śmieciarki. – zaznacza Jakub Łaba, manager z wrocławskiego oddziału ENERIS Surowce.

W ramach monitoringu RFID skanowane dane to wielkość pojemnika i jego identyfikator, odbierana frakcja, waga odpadów zmieszanych, adres posesji, data i godzina odbioru, a także ewentualna przyczyna nieodebrania odpadów. Zbierane dane są przetwarzane wyłącznie przez operatora systemu - firmę ENERIS Surowce oraz Urząd Miejski w Strzegomiu, a oznakowanie pojemników jest zgodne z prawem o ochronie danych osobowych (RODO).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto