Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jak używki wpływają na choroby prostaty?

abcZdrowie.pl
by bark (flickr)
Problemy z prostatą rozwijają się wraz z wiekiem. Na ich pogłębienie wpływać może niezdrowy styl życia, w tym używki. W jaki sposób oddziałują one na prostatę?

Prostata (gruczoł krokowy) jest gruczołem wielkości orzecha włoskiego, zlokalizowanym pod pęcherzem moczowym. Jego zadaniem jest produkcja płynu, który odżywia i transportuje nasienie. Wraz z wiekiem prostata powiększa się, przysparzając licznych problemów mężczyznom po 50 roku życia. Najczęściej diagnozuje się zapalenie gruczołu krokowego, łagodny przerost prostaty lub raka prostaty. Niestety wpływ na choroby prostaty może mieć niezdrowy styl życia, który prowadzą liczni panowie. Przeważnie mężczyźni nie są świadomi czyhających na nich zagrożeń i nie chcą dbać o zdrowie. Nadużywają używek, takich jak alkohol, kawa i papierosy. Wszystko to kumuluje się wraz z wiekiem, dając o sobie znać na starość. Czym jest przerost prostaty i jak na problem ten wpływają używki?

Przyczyny i objawy chorób prostaty

Chociaż badania prostaty w większości ośrodków są bezpłatne i objęte programem profilaktycznym, wielu mężczyzn zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy doświadczają dolegliwości układu moczowo-płciowego, takich jak problemy z oddawaniem moczu.

Ryzyko przerostu prostaty wzrasta wraz z wiekiem. O problemie mówimy w sytuacji, gdy prostata wciska się między cewkę moczową i kość łonową. Zmuszone do większego nacisku mięśnie stają się bardziej wrażliwe, a mężczyzna częściej oddaje mocz. Ostatecznie prostata powiększa się do tego stopnia, że pęcherz nie może się całkowicie opróżnić. Sytuacja ta wiązać się może z szeregiem problemów zdrowotnych w obrębie nerek, pęcherza i dróg moczowych. Powiększona prostata powoduje kłopotliwe objawy, takie jak częstomocz, zwężenie strumienia moczu, gwałtowne parcie na pęcherz czy ból w czasie oddawania moczu.

Aby stwierdzić problemy z prostatą, urolog wykonuje badanie per rectum. W przypadku wystąpienia schorzenia łagodnego stosuje się farmakoterapię. W postaci zaawansowanej choroby prostaty leczone są zabiegowo.

Dieta na prostatę

Mężczyzna po 50 roku życia powinien pamiętać, aby spożywać jak najwięcej owoców i warzyw, a także ziarna zbóż. Wskazane jest również włączenie do diety roślin strączkowych. Zawierają one bowiem błonnik, który pomaga zapobiegać rozwojowi komórek rakowych. Mężczyźni powinni także spożywać ryby i drób, które dostarczają organizmowi cynku.

Wskazane jest wypijanie dużych ilości wody i soku z żurawiny. Warto włączyć do jadłospisu kwasy omega-3, które działają przeciwzapalnie, mleko sojowe i produkty z soi. Zaleca się spożywanie zielonej herbaty. Jeżeli dana osoba nie potrafi wykluczyć z diety słodyczy, powinna postawić na gorzką czekoladę.

Używki a prostata

Panowie cierpiący na problemy z prostatą powinni zadbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną. Powinni także ograniczyć używki, takie jak alkohol, kawa, papierosy czy słodzone napoje gazowane. Dlaczego jest to aż tak ważne?

Alkohol nie sprzyja zdrowemu organizmowi, a co dopiero takiemu, w którym rozwinęła się choroba. Trunki nie tylko wpływają niekorzystnie na wątrobę, ale także podrażniają prostatę. Spożycie alkoholu przez mężczyznę z zapaleniem gruczołu krokowego zakończyć się może ostrym zatrzymaniem moczu. W sytuacji takiej konieczna jest wizyta w szpitalu, gdzie zakładany jest cewnik usprawniający przepływ moczu. Podobnie rzecz ma się z piwem, a więc jednym z ulubionych trunków mężczyzn.

Niewskazane jest również spożywanie nadmiernych ilości kofeiny, która przyczynia się częstomoczu. Chociaż dla zdrowego człowieka ten skutek uboczny nie stanowi najmniejszego problemu, może przysporzyć nie lada zmartwień mężczyźnie z przerostem prostaty, powodując problemy z oddawaniem moczu. Osobom z zapaleniem gruczołu krokowego nie zaleca się także picia coli i spożywania ostrych przypraw.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto