Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusko: Spotkanie Religijno-Patriotyczne po raz dwunasty

Agnieszka Gryc
XII Spotkanie Religijno-Patriotyczne w Rusku
XII Spotkanie Religijno-Patriotyczne w Rusku Grażyna Kuczer
Za nami XII Spotkanie Religijno-Patriotyczne w Rusku. Tradycyjnie już pod pomnikiem więźniów politycznych, pracujących przymusowo w Rusku, uczczono ich pamięć.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele różnych szczebli władz samorządowych na czele z posłankami na Sejm RP - Izabelą Katarzyną Mrzygłocką i Anną Zalewską, ale nie mogłaby się ta uroczystość odbyć bez udziału byłych więźniów obozu, kombatantów, żołnierzy, harcerzy, uczniów szkół oraz mieszkańców gminy Strzegom.

W homilii wygłoszonej podczas mszy św. polowej przez ks. Marka Krysiaka - proboszcza kościoła pw. św. App. Piotra i Pawła w Rusku, jak refren powracały słowa prawdy, pojednania i przebaczenia, a także pytania: „jak to możliwe, że jeden człowiek mógł to zrobić drugiemu człowiekowi? i „dlaczego Bóg na to pozwolił?”
Motywem przewodnim wypowiedzi było światło prawdy, które w ciemności świeci. - Tylko w ciemności widać gwiazdy, tylko w ciemnościach pozostaje światło. Takim światłem jest dla nas prawda, takim światłem są ostatni, żyjący świadkowie tamtych czasów. Takim światłem jest – pan Tadeusz Mróz - powiedział.
W toku rozważań ksiądz proboszcz stwierdził, że prawdy nikt i nigdy nie musi się wstydzić, bo prawda zwycięży. - Trzeba nam stanąć przy prawdzie, przy tym co dobre, piękne i święte, w ten sposób pozostawiamy światło w ciemności, a ono ma w sobie moc zwyciężania. Prawda zwycięży, prawda nas wyzwoli - zaznaczył. - Tak powiedział Jezus, a „Słowa Jezusa są ponadczasowe, ponadkulturowe i ponadwyznaniowe”.
- W naszej gminie pamiętamy o tych wydarzeniach i upamiętniamy je współczesnymi znakami pamięci. We wszystkich działaniach towarzyszy nam hasło, które wybrzmiało w tym roku w Rogoźnicy - „ Złem za zło nie oddawajcie”. Współczesna rzeczywistość wymaga od nas nie tylko stawiania czytelnych znaków, ale także pojednania i zrozumienia. Na tej drodze potrzeba partnerstwa, dialogu, trzeba myślenia o wspólnych wartościach: o wolności, a przede wszystkim o dobru człowieka. Dziś z Ruska na cały świat płynie przesłanie: - Nigdy więcej zniewolenia, ani niszczenia ludzkich przekonań i poglądów. Choć słowo może być aresztowane, ciało pracą zniewolone, to myśli i poglądy są wolne, a prawda zwycięży - powiedział w przemówieniu Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia.
Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień obozu w Rusku - podkreślił wielką wagę, jaką przykłada do edukacji młodzieży w temacie funkcjonowania komunistycznych obozów pracy na ziemiach polskich, do kultywowania pamięci o ludziach, którzy byli „wtedy Polską” i do uroczystości poświęconych pamięci poległych więźniów.

W ceremonii złożenia wieńców i wiązanek okolicznościowych uczestniczyli: byli więźniowie obozu, kombatanci, posłowie na Sejm RP, władze samorządowe gminy Strzegom, harcerze, żołnierze, przedstawiciele związków, organizacji, szkół i placówek oświatowych. Wszyscy ponieśli do domu wezwanie - Prawda was wyzwoli.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto