Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacji Parku Młodzieżowego w Świdnicy. Za nami konsultacje, w których udział wzięło tylko 21 osób

red.
Zakończyły się konsultacje dotyczące zagospodarowania zielenią Parku Młodzieżowego. Przeprowadzono je w formie badania opinii mieszkańców poprzez ankiety, które dostępne były w formie papierowej, a także na stronie internetowej urzędu. Wzięło w nich udział 21 osób, z czego znacząca większość wyraziła pozytywną opinię. W formie elektronicznej przesłano 15 ankiet, z czego 13 było pozytywnych, jedna negatywna, a w jednym przypadku osoba nie miała zdania. Do urny złożono także 6 ankiet, z czego 5 osób oceniło projekt zagospodarowania zielenią parku pozytywnie, a 1 osoba negatywnie.

Przypomnijmy, że Park Młodzieżowy ma charakter leśny, wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym jest więc jedynie uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru. Działania projektowe polegały na odtworzeniu historycznych alei drzew, podkreśleniu linii nasypów byłych fortyfikacji, zaznaczeniu istnienia byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogaceniu warstwy krzewów wysokich i niskich, a także uzupełnieniu runa. Wprowadzono również nasadzenia drzew pełniące funkcje zastępcze dla drzew przewidzianych do usunięcia ze względów sanitarnych i bezpieczeństwa. Struktura gatunkowa szaty roślinnej parku powinna być zgodna z okresem końca XIX w., dlatego w doborze gatunkowym wykorzystano gatunki rodzime z istniejącej szaty roślinnej i jako uzupełnienie - gatunki introdukowane, ale o podobnej formie i charakterze do całego założenia.

W parku zakończyła się już budowa linii energetycznych, a na finiszu są prace pielęgnacyjne drzew.
Świdnica otrzyma na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 milionów 120 tysięcy złotych. Będzie to już kolejne zielone miejsce, po Ogrodzie Różanym, Parku Centralnym i Parku Sikorskiego, które doczeka się gruntownej modernizacji. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt rewitalizacji, według złożonego projektu, to ponad 9 milionów 188 tys. złotych. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów.
Oddzielnym zadaniem, które Urząd Miejski chce zrealizować w przyszłym roku, jest odbudowanie słynnej altany i fontanny, co niestety według założeń POIŚ nie może zostać dofinansowane. Do 15 września ma zostać przygotowany projekt odbudowy altany. Miasto planuje wykonanie tej części zadania po uzyskaniu środków przeznaczonych na ratowanie zabytków.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto