Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepiękne ozdoby dożynkowe w Golińsku przy drodze krajowej nr 35. Czesi przyjeżdżają robić tu sobie zdjęcia. To może być turystyczny hit

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Ozdoby dożynkowe w Golińsku turystycznym hitem
Ozdoby dożynkowe w Golińsku turystycznym hitem Artur Wielgus
Ozdoby dożynkowe w Golińsku w gminie Mieroszów stają się powoli turystycznym hitem. Nic dziwnego. W ich przygotowanie zaangażowała się cała wieś, a efekt jest imponujący. Ozdoby pojawiły się przy drodze krajowej nr 35, która prowadzi aż do Czech. I właśnie Czesi przyjeżdżają tu coraz częściej, by zrobić sobie zdjęcie z krową z balotów siana i klimatycznym domkiem.

W przygotowanie ozdób dożynkowych w Golińsku zaangażowała się cała wieś. - A to ktoś podrzucił garnek, a to ktoś przyniósł kosę czy inne potrzebne rzeczy, żeby zrobić inscenizację - mówi Artur Wielgus, sołtys Golińska. Jak dodaje, intensywnie nad całością pracowało kilka osób przez trzy dni. A montaż trwał cały dzień.

- Chyba dobrze nam to wyszło, bo otrzymujemy coraz więcej gratulacji i polubień w internecie. No i Czesi specjalnie tu przyjeżdżają robić sobie z naszymi krowami i domkiem zdjęcia - podkreśla z dumą.
I tłumaczy, że krowy to nie przez przypadek się tutaj znalazły.

Chodziło o to, by nawiązać do tego, w czym specjalizuje się wieś. A Golińsk słynie z produkcji mleka, jest też trochę pasiek z miodem. - Wszystkie te ozdoby są też naturalne, ekologiczne. Dlatego dom jest z bali słomy, a strzecha którą pokryliśmy dach, to taka wysoka trzcina, która rośnie tu niedaleko. Są też mieszkańcy przed domem, zresztą obejrzyjcie zdjęcia albo przyjedźcie - zachęca Artur Wielgus.

Jego wieś, podobnie jak inne w gminie Mieroszów, bierze udział w konkursie na ozdoby dożynkowe, który ogłasza corocznie burmistrz Mieroszowa. Sołectw jest dziewięć.

- W ub. roku, przez pandemię koronawirusa dożynek nie było. Za to dwa lata temu zajęliśmy drugie miejsce. Za pieniądze z nagrody kupiliśmy sprzęt do świetlicy wiejskiej. Bo my proszę pani ich nie przejadamy, tylko inwestujemy - zaznacza sołtys.

Jak opowiada, nagrodzone ozdoby nawiązywały do młyna i wiatraka, który tu kiedyś stał oraz produkcji mąki. - To było takie nawiązanie do historii i czasów, kiedy Golińsk był niemiecki - mówi Artur Wielgus i zaprasza do Golińska nie tylko na dożynki, które odbędą się tu w najbliższy weekend, ale także do działających tu agroturystyk.

- Golińsk jest świetną bazą wypadową do Czech. Nocują u nas turyści, którzy jeżdżą do Skalnego Miasta. Od nas jest tam z 14 km. Wsiadają na rowerki i jadą przez turystyczne przejście z Czechami. Albo samochodem - zachęca sołtys.

Zobaczcie zdjęcia, jak powstawały ozdoby dożynkowe w Golińsku, które stają się turystycznym hitem

Ozdoby dożynkowe w Golińsku turystycznym hitem

Przepiękne ozdoby dożynkowe w Golińsku przy drodze krajowej ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto