Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna Świdnica i jej nowe atrakcje. Fajny pomysł!

UM Świdnica
Nowa atrakcja turystyczna w Świdnicy.
Nowa atrakcja turystyczna w Świdnicy. UM Świdnica
W Świdnicy, byłej stolicy potężnego księstwa świdnicko-jaworskiego, jednym z najstarszych, i najpiękniejszych miast Dolnego Śląska uruchomiono nową trasę turystyczną – „Szlak Kamienia”. To coś dla turystów, ale i miejscowych. Zachęta, by spojrzeć na bogate i cenne zabytki tego miasta w nieco inny niż dotąd sposób.

Zachęca do tego 14 tablic informacyjnych ułożonych na nowej miejskiej trasie – biegnącej „Szlakiem Kamienia”, a także foldery, mapki i ulotki jego dotyczące, które bezpłatnie pobrać można w punkcie Informacji Turystycznej. W centrum Świdnicy zamontowano już stojaki, a na początku przyszłego tygodnia pojawią się na nich tablice informacyjne w czterech językach opisujące kamienne rzeźby, portale czy też epitafia. Będą one opatrzone kodami QR odsyłającymi po więcej informacji na stronę www.szlakkamienia.eu

Szlak ten jest fragmentem większej całości, zrealizowanej w ramach polsko-czeskiego projektu dofinansowanego przez Unię Europejską. Przebiega nie tylko przez Świdnicę, ale przez duży obszar polsko-czeskiego pogranicza, na terenie którego działają partnerzy projektu w tym: słynący z wydobycia granitu i nazywany granitowym sercem Polski - Strzegom, gminę Dobromierz oraz po czeskiej stronie – miasto słynące z przetwórstwa piaskowca - Horice i bogaty w przepiękne elementy kamienne region Podkarkonszy, którego gminy skupiają się w stowarzyszeniu Podzvicinsko.

Świdnica, której starówkę można nazwać "plenerowym muzeum kamienia i rzeźby barokowej" stanowi istotny element na powstałym „Szlaku Kamienia”. Miasto posiada historyczne tradycje kamieniarskie, czego efektem jest duża ilość wyjątkowych, wysokiej klasy dzieł rzeźbiarskich, które są warte obejrzenia, szczególnie przez osoby interesujące się architekturą i kulturą. Kamień towarzyszy historii Świdnicy właściwie od zawsze. Biorąc pod uwagę fakt, że jest ona jednym z najstarszych miast Dolnego Śląska o niezwykle bogatej historii, zachowanym jeszcze średniowiecznym układzie architektonicznym starówki, a także jej specyficzne, malownicze położenie na Przedgórzu Sudeckim, naprawdę ma czym się w zakresie kamienia i pochwalić. Surowiec ten w Świdnicy podziwiać można oglądając m.in.: cztery barokowe fontanny znajdujące się w narożach rynku, które zostały w ramach projektu zrewitalizowane; szerokie, często szersze niż w innych miastach, pięknie zdobione kamienne portale kamienic, przez które wtaczano w średniowieczu kadzie piwne; świdnickie pomniki historii – majestatycznie górującą nad miastem gotycką kamienną katedrę pod wezwaniem św. Stanisława i Wacława, z najwyższą wieżą na Śląsku, tajemniczymi kamiennymi kaplicami, podziemiami, a także rzeźbami i epitafiami, które ją ozdabiają; resztki średniowiecznych murów obronnych i baszty; kamienne relikty twierdzy świdnickiej; kamienne krzyże pokutne; epitafia wokół Kościoła Pokoju oraz relikty zamku Bolka II. Wszystkie te elementy obejrzeć można na miejskiej trasie, która biegnie przez starówkę i zachęca do aktywnego zwiedzania miasta.

Projekt „Szlak Kamienia” dofinansowany był w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014 - 2020 Interreg V - A Republika Czeska -Polska i realizowany w okresie od stycznia 2017 do kończ czerwca 2019. W jego ramach wykonywane były skomplikowane zadania inwestycyjne jak rewitalizacja świdnickich barokowych fontann wraz z przebudową sieci wodno-kanalizacyjnych, udostępnieniem interaktywnego muzeum kamienia i centrum informacyjnym dotyczącym kamienia w Horizach i Strzegomiu, jak i wyznaczenie tras „Szlaku Kamienia” i przeprowadzenie działań promocyjnych. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro. Budżet zadań dla miasta Świdnicy to 315 600 euro, w tym dotacja ok. 268 000 euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto