Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Owce jako "żywe kosiarki" na karkonoskich łąkach. Będą chronić cenne rośliny [ZDJĘCIA]

Paulina Gadomska
Owce jako żywe kosiarki? Tak! Aż 70 sztuk dba o to, by łąki Karkonoskiego Parku Narodowego nie porastały chaszczami. Cenne gatunki roślin dzięki nim mają okazję przetrwać.

Łąki Karkonoskiego Parku Narodowego bogate są w cenne gatunki roślin. Żeby przetrwały, muszą mieć miejsce, aby rosnąć. Stado 70 owiec ma posłużyć jako żywe kosiarki! Pomogą w ochronie półnaturalnych łąk chronionych także w europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000. Ekolodzy nie mają powodów, aby martwić się o cenną roślinność. Owce jej nie zagrażają. Zadbają jednak o to, by łąki nie porosły krzewami i chaszczami. Projekt wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Gdyby nie interwencja człowieka i wypasy owiec, łąki zarosłyby krzewami i drzewami. Te zagłuszyłyby i skazały na wyginięcie cenne gatunki roślin - mówi Bartłomiej Wiązowski, Wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Rośliny, o których mowa to m.in.: krokus wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy, arnika górska, pierwiosnek wyniosły, podkolan zielonawy, kukułka szerokolistna, kukułka Fuchsa czy ciemiężyca zielona. Łąki KPN powstały jeszcze w XVIII i XIX wieku, gdy miejscowa ludność prowadziła tam uprawy i wypasała zwierzęta.

- Aż 31 gatunków roślin naczyniowych i mszaków występujących w karkonoskich ekosystemach łąkowych objętych jest ochroną prawną - mówi Andrzej Raj, Dyrektor KPN.

Owce wrzosówki, bo takie będą "kosić" karkonoskie łąki pochodzą od miejscowego hodowcy. Jest to jedne z najwytrzymalszych ras owiec, doskonale przystosowanych do polskich warunków klimatycznych. Dzięki runu z dużą ilością włosów puchowych, wrzosówki tolerują niskie temperatury i mogą przebywać na pastwisku przez cały rok. Na górze Chojnik dzięki pomocy WFOŚiGW we Wrocławiu w 2017 r. powstała także całoroczna owczarnia z przyłączem wody, paśnikami i poidłami.

Aktualne realizowane zadanie KPN pn. "Zabiegi ochrony czynnej w ekosystemach nieleśnych Karkonoskiego Parku Narodowego" w którym zostały dofinansowane wypasy owiec, to także tradycyjne wykaszanie łąk i torfowisk, nawożenie łąk obornikiem oraz kilkukrotne wykaszanie rdestowca sachalińskiego - gatunku inwazyjnego. Dotacja z Funduszu wyniosła 38 tys. złotych. Całkowita wartość tego zadania, które jest realizowane od 2018 roku to około 160 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto