Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oryks szablorogi - przypomina mitycznego jednorożca

Agnieszka Urbańczyk, kierownik sekcji kopytnych w zoo
We wrocławskim zoo mieszkają od 1984 r. Teraz jest ich 11, ale dotychczas w naszym ogrodzie zoologicznym urodziły się już 54 młode. Poznajcie oryksa szablorogiego, gatunek zagrożony, który został uznany za wymarły na wolności, a we wrocławskim zoo żyje i z powodzeniem się rozmnaża.

Zobacz: Wrocławski Ogród Zoologiczny się buduje (ZDJĘCIA)

Oryks szablorogi jest to rodzaj dużej antylopy, przystosowanej do życia w warunkach stepowych i pustynnych. Potrafi regulować temperaturę ciała - może ona wzrastać do prawie 46,5° Celsjusza, ograniczając w ten sposób pocenie. Szerokie racice ułatwiają mu poruszanie się po piasku, nerki zaś regulują utratę wody, co pozwala przetrwać zwierzęciu na suchych obszarach. Oryksy tolerują upały, które mogłyby być śmiertelne dla większości ssaków.

Osiągają około 1,2 m wysokości w kłębie i ważą do 200 kg. Samce są nieco większe od samic. Wszystkie mają bardzo długie i szablasto wygięte rogi. To właśnie one, oprócz ograniczania obszaru życia oryksów, stały się jedną z głównych przyczyn ich wyginięcia. Dla myśliwych stanowiły doskonałe trofeum.

Zobacz także: Gady z pożaru trafiły do zoo (ZDJĘCIA)

Zwierzęta te tworzą stada mieszane, liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Samica po ciąży trwającej 8,5 miesiąca rodzi jedno młode. Matka na czas porodu odchodzi od stada, ale gdy młode wstanie i już może za nią podążać, wraca do niego razem z nim. Antylopy te żyją do 20 lat, a dojrzałość płciową uzyskują w wieku dwóch lat.

Przypuszcza się, że mitycznymi jednorożcami mogły być właśnie oryksy. Obserwując to zwierzę z boku, można ulec złudzeniu, że ma on jeden róg zamiast dwóch.
Obecnie podejmowane są działania, zmierzające do odtworzenia gatunku z osobników przetrzymywanych w ogrodach zoologicznych i parkach narodowych w wielu krajach świata. W ramach planowanych projektów przywrócenia gatunku naturze zwierzęta zostały wypuszczone na teren obszarów chronionych w Tunezji, Maroku i Senegalu. Planuje się też wypuszczenie stada na terenie Nigru.

Hodowla oryksa szablorogiego we wrocławskim zoo rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy to grupa tych antylop przyjechała z zoo Dvur Kralove. Obecnie wrocławskie stado liczy 11 osobników. Dotychczas urodziły się u nas aż 54 młode oryksy, które zasiliły stada w całej Europie i stały się naszym wkładem w ratowanie tego gatunku. W tym roku 7 kolejnych osobników z naszej hodowli wyjedzie do ogrodów w Indonezji.

Od dwóch lat oryksy zamieszkują nowy pawilon, wybudowany specjalnie dla zwierząt pochodzących z obszarów Sahary. Wszystko po to, aby pokazać całe bogactwo tego nieprzyjaznego regionu.

Zaajrzyj z nami do wrocławskiego zoo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto