Spis treści
Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu na mapie miasta
Świątynia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu w swoim zabytkowym wnętrzu przy Placu Kościelnym gościła już artystów operowych, chóry, filharmoników i muzyków z kraju i zagranicy, a także wokalistów i zespoły z mniej, czy bardziej klasycznym repertuarem. Słuchacze oraz turyści cenią nie tylko atmosferę ponad 200-letniego zabytku, którego wnętrze pozostało niemal niezmienione od końca XVIII wieku, ale też wyjątkową akustykę obiektu tej perełki architekta Carla Gottharda Langhansa z Kamiennej Góry.
Jednak wciąż piękna świątyni nie poznało wielu mieszkańców naszego miasta i regionu, a także odwiedzających nas turystów. Tymczasem to obiekt w historycznym centrum miasta położony tuż przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, nieopodal Rynku oraz Placu Solidarności.
Jak znaleźć Kościół Zbawiciela - mapa dojazdu
Kościół Zbawiciela, czyli kilka słów o historii obiektu
Decyzja o zniszczeniu dawnej niewielkiej protestanckiej świątyni i wybudowaniu na jej miejsce większej spowodowana była tym, iż liczba 1000 miejsc w dawnym zborze okazała się zbyt mała dla rosnącej liczby protestantów żyjących na terenie miasta. Budowę nowego kościoła wedle przekazów historycznych rozpoczęto 8 sierpnia 1785 roku.
O jego powstanie zabiegała parafia, a po poszukiwaniach odpowiedniej oprawy dla nowego gmachu, jej architektem ostatecznie został znany już ówcześnie, urodzony w Kamiennej Górze Carl Gotthard Langhans, projektant wielu dolnośląskich świątyni i takich obiektów jak między innymi Bramy Brandenburskiej w Berlinie.
Budowę kościoła zakończono po trzech latach, a za oficjalną datę uznajemy 24 listopada 1788 roku.
Kościół ma wyjątkowe wnętrze. Zobaczcie ich piękno
Od swojego powstania kościół ten niewiele się zmienił wewnątrz, jak i niewielkie zmiany przeszła jego bryła. Zasadniczą z nich jest kształt wieży.

Niestety podwyższenie wieży spowodowało zaburzenie konstrukcji i niemalże katastrofę budowlaną - jedna ze ścian świątyni przylegająca do wieży groziła zawaleniem i wymagała wzmocnienia oraz spięcia kotwami. Specjaliści odwiedzający wnętrze kościoła Zbawiciela zachwycają się jego emporami i surowym, ale eleganckim neoklasycznym wnętrzem.
Jego największą ozdobą jest właśnie architektura i istotne detale. Na uwagę zasługują nie tylko rozbudowane później organy, ale też oryginalne żyrandole, chrzcielnica i ołtarz. Również organy zbudowane w latach 1746–1748 pochodzą ze świątyni wcześniej zburzonej, zatem to kolejny element bardziej wiekowy niż sam kościół.
Zwiedzanie kościoła
Gmach kościoła przy Placu Kościelnym przez sezon wiosenny, jesienny i letni służy wiernym parafii luteranów. W ziemie spotykają się na nabożeństwach w nieodległej kaplicy przy Placu Kościelnym. Regularnie w kościele, znanym z wyjątkowej akustyki, odbywają się imprezy muzyczne, obiekt można też zwiedzać podczas akcji nocnego zwiedzania. Takie spotkania gromadzą dziesiątki zainteresowanych.
A jak zobaczyć to wyjątkowe wnętrze w dzień?
Zgodnie z informacją parafii zwiedzanie możliwe jest we wtorki, środy i czwartki w godzinach 10 - 13.
Jakie zabytki i atrakcje czekają na turystów w najbliższej okolicy Wałbrzycha?
- Malownicze wieże widokowe na Dzikowcu i na Borowej
- Świdnica klimatem zachwyca! Jakie atrakcje i zabytki warto zobaczyć?
- Opactwo w Krzeszowie nazywane Europejską Perłą Baroku. Piękne i z bogatą historią
- Katedra św. Wacława i Stanisława w Świdnicy. Poznaj i zwiedzaj wyjątkowy zabytek!
- Pałac w Piotrowicach Świdnickich. Atrakcje Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku
- Zamek Grodno - piękna, tajemnicza warownia na szycie góry Choina
Więcej zdjęć wnętrza kościoła:
Niepowtarzalny Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu otwarty na turystów
Największa majówka w mieście i regionie - zapraszamy! - film Dariusz Gdesz
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?