Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wpuszczą na dworzec osób o niechlujnym wyglądzie? Prawnik: to niezgodne z Konstytucją...

ADA
Prawnik Jacek Jankowski uważa, że uchwała jest niezgodna z Konstytucją.
Prawnik Jacek Jankowski uważa, że uchwała jest niezgodna z Konstytucją. użyczone
Na piątkowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy będą ważyć się losy regulaminu korzystania z dworca kolejowego przy ulicy Dworcowej. Urzędnicy chcą zakazać wstępu "osobom o niechlujnym wyglądzie". Prawnik, którego zapytaliśmy o opinię w tej sprawie, ocenia że to niezgodne z Konstytucją.

Jak czytamy w projekcie uchwały, w związku z potrzebą uregulowania warunków i zasad korzystania z Dworca Kolejowego w Świdnicy, Miejski Zarząd Nieruchomości będący zarządcą budynku, zaproponował projekt regulaminu korzystania z Dworca Kolejowego. Regulamin ma na celu wprowadzenie przepisów porządkowych oraz sankcji za ich nieprzestrzeganie. Skąd ta potrzeba?

Jak nietrudno się domyślić, śledząc choćby stronę internetową Straży Miejskiej w Świdnicy, chodzi zwłaszcza o osoby bezdomne, pod wpływem alkoholu, które coraz częściej uprzykrzają życie podróżnym. Od 14 do 20 lutego strażnicy opisali pięć takich sytuacji. Ich bohaterowie to osoby nietrzeźwe, bezdomne, które leżały na ławce, albo paliły papierosy w miejscu niedozwolonym. Czy to jednak wystarczy, by zakazać wstępu na dworzec osobom o "niechlujnym wyglądzie"?

"Paragraf 4
W trosce o bezpieczeństwo oraz komfort osób korzystających z usług transportu kolejowego, na terenie Dworca Kolejowego, w szczególności w poczekalni zabrania się:
a) przebywania osób nietrzeźwych lub będących pod wpływem środków

psychoaktywnych,
b) przebywanie osób o niechlujnym wyglądzie, brudnych lub o odrażającym zapachu,

c)(...)"

Wątpliwości co do takiego zapisu ma mecenas Jacek Jankowski, który udziela bezpłatnych porad prawnych w naszej redakcji, a którego poprosiliśmy o komentarz w sprawie.

"Moje wątpliwości budzi przede wszystkim zapis § 4 pkt 2b regulaminu w którym jest zapis o zabranianiu przebywania na terenie Dworca Kolejowego osób o „niechlujnym wyglądzie”. Po pierwsze wskazać należy, że zapis ten budzi poważne wątpliwości co do zgodności z art. 32 Konstytucji RP. Z treści art. 32 Konstytucji wynika zakaz dyskryminacji na jakąkolwiek przyczynę.

Po drugie zapis jest tak ogólnym sformułowaniem, że wobec braku jego definicji nie wiadomo, kto miałby decydować o tym, czy wygląd danej osoby należy potraktować jako „niechlujny”. Po trzecie w mojej ocenie ustawodawca nie upoważnił rad gmin do ustanawiania generalnego zakazu wstępu do określonych miejsc, czy przebywania w nich określonych osób ponieważ taka regulacja byłaby środkiem nadmiernie ograniczającym swobodę poruszania się i przebywania w określonym miejscu, która przysługuje wszystkim obywatelom, a przypomnieć należy, że budynek Dworca Kolejowego jest budynkiem użyteczności publicznej" - tłumaczy mecenas Jacek Jankowski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto