Śląska Dolina zatopiona przez Niemców wieś spoczywa na dnie sztucznego jeziora w Zagórzu Śląskim
Śląska Dolina to mała niemiecka wieś zatopiona w 1914 roku przez Niemców, którzy zbudowali na terenie dzisiejszego Zagórza Ślaskiego liczącą 40 metrów zaporę. Zatrzymała ona wody płynącej między górami Bystrzycy i spiętrzyła je, aby powstał zbiornik wody pitnej i Jezioro Bystrzyckie. Warto dodać, że całkowita pojemność jeziora to 8 mln metrów sześć. wody.

Fragmenty domów Śląskiej Doliny zachowały się do dziś na dnie Jeziora Bystrzyckiego
Zatopiona wieś była osadą górniczą Schlesierthal, a do dzisiaj zachowało się sporo zdjęć i wzmianek o tym miejscu. Pierwsza informacja o kopalniach w tej okolicy pochodzi z 1548 roku. W kolejnych dziesięcioleciach także eksploatowano złoża w wyrobiskach, a okoliczni mieszkańcy utrzymywali się na przełomie XIX i XX w. z wydobywania rud metali.
Co ciekawe w 2016 roku, podczas remontu zapory spuszczono wodę z Jeziora Lubachowskiego (od nazwy pobliskiej wsi), a oczom turystów i mieszkańców ukazały się fragmenty zatopionej Śląskiej Doliny.

Zobaczcie zdjęcia wsi Śląska Dolina, której fragmenty nadal spoczywają na dnie Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim.
Na dnie Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim leży wieś za...
Zobacz na mapie, gdzie znajdowała się Śląska Dolina, a dziś jest Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim zwane również Jeziorem Lubachowskim
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?